Howard Wood Dakota Relays
Date: Fri, May 05, 2017

Events
Men's Women's
100 Meters 100 Meters
100 Meters U/C 100 Meters U/C
100 Meters HS - All 100 Meters HS - All
200 Meters 200 Meters
200 Meters Sp Event HS - All 400 Meters
400 Meters 400 Meters HS - All
400 Meters HS - All 800 Meters
800 Meters 800 Meters Sp Event HS - All
1500 Meters 1500 Meters
1600 Meters 1600 Meters
3200 Meters 3200 Meters
5000 Meters 5000 Meters
110 Hurdles 100 Hurdles
110 Hurdles Division 2 100 Hurdles Division 2
300 Hurdles 300 Hurdles
400 Hurdles 400 Hurdles
3000 Steeplechase 3000 Steeplechase
4 x 100 Relay 4 x 100 Relay
4 x 100 Relay Division 1 4 x 100 Relay Division 1
4 x 100 Relay Division 13 4 x 100 Relay Division 13
4 x 100 Relay Division 3 4 x 100 Relay Division 3
4 x 100 Relay Division 4 4 x 100 Relay Division 4
4 x 200 Relay 4 x 200 Relay
4 x 200 Relay Division 3 4 x 200 Relay Division 3
4 x 200 Relay Division 4 4 x 200 Relay Division 4
4 x 400 Relay 4 x 400 Relay
4 x 400 Relay Division 13 4 x 400 Relay Division 13
4 x 400 Relay Division 3 4 x 400 Relay Division 3
4 x 400 Relay Division 4 4 x 400 Relay Division 4
4 x 800 Relay 4 x 800 Relay
4 x 800 Relay Division 3 4 x 800 Relay Division 3
4 x 800 Relay Division 4 4 x 800 Relay Division 4
Sprint Medley Relay Sprint Medley Relay
Sprint Medley Relay Division 3 Sprint Medley Relay Division 3
Sprint Medley Relay Division 4 Sprint Medley Relay Division 4
High Jump U/C High Jump U/C
High Jump HS - All High Jump HS - All
Pole Vault U/C Pole Vault U/C
Pole Vault HS - All Pole Vault HS - All
Long Jump U/C Long Jump U/C
Long Jump HS - All Long Jump HS - All
Triple Jump U/C Triple Jump U/C
Triple Jump HS - All Triple Jump HS - All
Shot Put U/C Shot Put U/C
Shot Put HS - All Shot Put HS - All
Discus U/C Discus U/C
Discus HS - All Discus HS - All
Hammer Hammer
Javelin Javelin
Final   Top↑
P Athlete Team Time W
1 Bamsey, Adrianna Sioux Falls SO 16.35 -1.0
2 Talbot, Nikki Sioux Falls SO 18.02 -1.0
3 Lomann, Morgann Harrisburg SO 18.06 -1.0
4 Walker, Jessica Sioux Falls SO 18.77 -1.0
5 Mashlan, Josie Brandon SO 20.30 -1.0
6 Hohn, Elly Ethan/Parkston SO 20.94 -1.0
7 Christensen, Christina Sioux Falls SO 26.45 -1.0
8 Hamm, Alexis Yankton SO 27.78 -1.0
Final   Top↑
P Athlete Team Time W
1 Keefer, Anna St Michael-Albertville MN 12.05 0.1
2 DeWitt, Callie SF O'Gorman 12.11 0.1
3 Young, Hannah RC Central 12.41 0.1
4 Kinney, Erin Harrisburg HS 12.44 0.1
5 Gaye, Roseline Fargo Davies HS 12.56 0.1
6 Watson, Kyah RC Stevens 12.59 0.1
7 Wolf, Josie Chester Area HS 12.64 0.1
8 Howell, Shayla Belle Fourche HS 12.65 0.1
Quarter   Top↑
P Athlete Team Time W
1 Keefer, Anna St Michael-Albertville MN 11.86 3.3
2 DeWitt, Callie SF O'Gorman 12.11 2.5
3 Kinney, Erin Harrisburg HS 12.20 3.0
4 Young, Hannah RC Central 12.15 3.3
5 Gaye, Roseline Fargo Davies HS 12.33 3.0
6 Watson, Kyah RC Stevens 12.34 3.3
7 Howell, Shayla Belle Fourche HS 12.36 2.5
8 Wolf, Josie Chester Area HS 12.51 2.5
9 Tschida, Katelyn St Michael-Albertville MN 12.58 2.5
10 Peters, Karley Parker HS 12.64 3.0
11 McCoy, Alli Minot ND HS 12.68 2.5
12 Wevik, Mikayla Tea Area HS 12.71 3.0
13 Gross, Naomi Legacy ND HS 12.74 3.0
14 Bren, Alison SF Roosevelt 12.75 3.3
15 Mosolf, Mady Bismarck, ND HS 12.76 2.5
16 Larson, Kylie Harrisburg HS 12.77 3.3
17 Carlson, Bailey St Thomas More HS 12.77 3.0
18 Stock, Loralee Sturgis HS 12.78 3.3
19 Odenbach, Ashley Spearfish HS 12.85 2.5
20 Brunner, Rachel Watertown HS 12.86 3.0
21 Valandra-Prue, Caelyn Todd County HS 12.89 3.3
22 Brown, Rylie Lake Preston HS 12.96 3.0
23 Thomas, Jade SF Lincoln 12.98 2.5
24 Maurer, Taylor Ipswich HS 12.99 3.3
Prelim   Top↑
P Athlete Team Time W
1 Keefer, Anna St Michael-Albertville MN 12.05 -
2 DeWitt, Callie SF O'Gorman 12.15 1.5
3 Kinney, Erin Harrisburg HS 12.19 2.0
4 Gaye, Roseline Fargo Davies HS 12.37 2.1
5 Howell, Shayla Belle Fourche HS 12.39 0.9
6 Young, Hannah RC Central 12.49 1.0
7 Watson, Kyah RC Stevens 12.53 0.1
8 Wolf, Josie Chester Area HS 12.54 2.0
9 Peters, Karley Parker HS 12.61 1.6
10 Brunner, Rachel Watertown HS 12.79 1.5
11 McCoy, Alli Minot ND HS 12.60 2.0
12 Valandra-Prue, Caelyn Todd County HS 12.67 1.6
13 Larson, Kylie Harrisburg HS 12.70 0.9
14 Tschida, Katelyn St Michael-Albertville MN 12.71 0.1
15 Wevik, Mikayla Tea Area HS 12.76 2.0
16 Gross, Naomi Legacy ND HS 12.76 2.1
17 Mosolf, Mady Bismarck, ND HS 12.83 -
18 Bren, Alison SF Roosevelt 12.89 -
19 Stock, Loralee Sturgis HS 12.91 0.1
20 Thomas, Jade SF Lincoln 12.93 0.9
21 Carlson, Bailey St Thomas More HS 12.93 2.1
22 Brown, Rylie Lake Preston HS 12.94 2.1
23 Odenbach, Ashley Spearfish HS 12.97 1.5
24 Maurer, Taylor Ipswich HS 13.00 1.0
25 Alexander, Morgan Minot ND HS 13.02 1.6
26 Johannsen, Jacee SF Washington 13.02 2.0
27 Halling, Sydney Harrisburg HS 13.02 1.5
28 Sperlich, Lauren RC Central 13.04 0.1
29 Geier, Grace Watertown HS 13.04 1.5
30 Maher, Sydney Brookings HS 13.04 -
31 Steeves, Carlee Sturgis HS 13.06 1.5
32 Boney, Zene Hopkins HS 13.09 1.5
33 Strasser, Abbie Lennox HS 13.11 0.1
34 Yoder, Julia SF Christian 13.14 1.5
35 Bock, Hannah Marshall HS 13.20 0.9
36 Schell, Sydney Northwestern Area HS 13.21 1.5
37 Clark, Elianna Gayville-Volin HS 13.24 0.9
38 Belhaj, Emira SF Lincoln 13.24 1.0
39 VanOverbeke, Hanna Dell Rapids HS 13.25 2.1
40 Gerhardt, Emily Legacy ND HS 13.27 2.0
41 Klein, Elise Minot ND HS 13.32 1.5
42 Shillingstad, Sydney Huron HS 13.33 1.5
43 Bertram, Ashtyn Flandreau HS 13.36 2.1
44 Stangohr, Arianna Brandon Valley HS 13.36 1.0
45 VanOverbeke, Jada West Central HS 13.36 2.0
46 Mickelson, Emily Elk Point Jefferson HS 13.37 2.1
47 Heath, Saydee Colome HS 13.39 1.6
48 Scott, Whitney Watertown HS 13.41 1.6
49 Engebretson, Kaetlyn Platte-Geddes HS 13.41 1.0
50 Sees, Lauren Avon HS 13.44 1.0
51 Gilbert, Lexi Huron HS 13.44 1.6
52 Baumberger, Olivia Colman-Egan HS 13.46 -
53 Sorenson, Makenzie Chamberlain HS 13.48 2.0
54 Pulse, Jacy McCook Central/Montrose H 13.49 2.0
55 Lavine, Camryn Hopkins HS 13.50 2.0
56 Boomsma, Anna Brandon Valley HS 13.53 2.0
57 Whitney, Hannah Tripp-Delmont/Armour 13.53 0.9
58 Louis, Alexis Spearfish HS 13.53 2.0
59 Brozik, Ellie Winner HS 13.55 2.0
60 Coghlan, Darian St Mary's HS ND 13.57 1.5
61 Kruse, Hannah West Lyon HS 13.61 1.0
62 Patzwald, Desirae Tea Area HS 13.63 1.5
63 Martin, Madelyn Aberdeen Roncalli HS 13.64 2.0
64 Schnabel, Kailee Parkston HS 13.65 0.1
65 Krause, Kailen Wolsey-Wessington 13.67 2.0
66 Scharffenberg, Mason West Central HS 13.73 1.5
67 Punni, Mozi Hopkins HS 13.74 2.1
68 Bradford, Brooklynn Sully Buttes HS 13.80 0.1
69 Plastow, Jada Parkston HS 13.82 -
70 Hofer, Cora Hendricks MN HS 13.83 0.9
71 Bamberg, Jenna Corsica/Stickney HS 13.88 1.0
72 Buechler, Marissa Menno HS 13.96 1.5
73 Jensen, Lexie Viborg/Hurley HS 13.99 2.0
74 Little, Caleigh Lower Brule, SD 14.00 -
75 Woytassek, Alex Aberdeen Roncalli HS 14.03 -
76 Verver, Samantha Dell Rapids HS 14.14 1.5
77 Bartling, JayCee Gregory HS 14.25 1.6
78 Kondra, Maggie Sunshine Bible Academy 14.42 0.1
79 Mill, Tayaih Freeman HS 14.49 1.6
80 Moe, Ashley Hanson HS 14.81 0.9
Final   Top↑
P Athlete Team Time W
1 Golas, Brandon Sioux Falls SO 13.42 0.7
2 Underberg, Jon South Dakota 13.75 0.7
3 Pierce, Noah Sioux Falls SO 14.56 0.7
4 Leonard, Jamin Sioux Falls SO 15.80 0.7
5 Mills, Nick Sioux Falls SO 16.04 0.7
6 Benda, Josh Sioux Falls SO 17.50 0.7
7 Petersen, Jeff Sioux Falls SO 20.22 0.7
Final   Top↑
P Athlete Team Time W
1 Brown, Denzel Eden Prairie MN HS 10.78 -1.6
2 Lewis, Brandon Legacy ND HS 11.21 -1.6
3 Bradford, Manuel Minot ND HS 11.25 -1.6
4 Brosseau, Alex Legacy ND HS 11.34 -1.6
5 McKinney, Ethan SF Washington 11.35 -1.6
6 Anderson, Cole Century HS-BismarckND 11.37 -1.6
7 Neugebauer, Spencer Mitchell HS 11.53 -1.6
8 Greenhoff, Riley Chester Area HS 11.57 -1.6
Quarter   Top↑
P Athlete Team Time W
1 Brown, Denzel Eden Prairie MN HS 10.53 1.7
2 Bradford, Manuel Minot ND HS 10.79 3.6
3 Neugebauer, Spencer Mitchell HS 10.80 3.0
4 Lewis, Brandon Legacy ND HS 10.86 3.0
5 Anderson, Cole Century HS-BismarckND 10.87 3.0
6 Brosseau, Alex Legacy ND HS 10.90 3.6
7 McKinney, Ethan SF Washington 10.92 3.6
8 Greenhoff, Riley Chester Area HS 11.04 3.6
9 Aanderud, Jake St Thomas More HS 11.05 1.7
10 Toenies, Shandon Hillsboro-Central Valley 11.06 3.0
11 Nelson, Parker SF Christian 11.09 3.0
12 Fahnbulleh, Joe Hopkins HS 11.11 1.7
13 DeJong, Adam Watertown HS 11.12 3.6
14 Anderson, Jack Harrisburg HS 11.15 1.7
15 Bevier, Cody RC Stevens 11.17 3.0
16 Boone, Tyler Legacy ND HS 11.18 3.0
17 Robinson, Zeke Elk Point Jefferson HS 11.22 3.6
18 Davis- Aguilar, Adrian Minot ND HS 11.25 1.7
19 Maxon, Tevin RC Central 11.26 3.6
20 Kartes, Mitchell St Michael-Albertville MN 11.27 3.6
21 Van Wyhe, Riley Central Lyon HS 11.32 1.7
22 Miller, Courtney Mitchell HS 11.33 3.0
23 Leader Charge, Russell Red Cloud HS 11.37 1.7
24 Schulte, Brent Watertown HS 11.38 1.7
Prelim   Top↑
P Athlete Team Time W
1 Brown, Denzel Eden Prairie MN HS 10.71 3.2
2 Bradford, Manuel Minot ND HS 10.90 2.2
3 Lewis, Brandon Legacy ND HS 10.94 3.0
4 Neugebauer, Spencer Mitchell HS 10.99 2.9
5 Brosseau, Alex Legacy ND HS 11.06 1.2
6 Fahnbulleh, Joe Hopkins HS 11.07 1.3
7 Aanderud, Jake St Thomas More HS 11.09 4.2
8 Greenhoff, Riley Chester Area HS 11.17 1.6
9 Anderson, Cole Century HS-BismarckND 11.21 0.9
10 Toenies, Shandon Hillsboro-Central Valley 11.35 -0.3
11 McKinney, Ethan SF Washington 11.09 1.3
12 Davis- Aguilar, Adrian Minot ND HS 11.15 2.2
13 Anderson, Jack Harrisburg HS 11.20 3.0
14 DeJong, Adam Watertown HS 11.20 1.6
15 Bevier, Cody RC Stevens 11.21 2.2
16 Boone, Tyler Legacy ND HS 11.23 4.2
17 Maxon, Tevin RC Central 11.27 4.2
18 Schulte, Brent Watertown HS 11.28 2.2
19 Leader Charge, Russell Red Cloud HS 11.28 1.6
20 Robinson, Zeke Elk Point Jefferson HS 11.29 3.2
21 Nelson, Parker SF Christian 11.32 2.9
22 Miller, Courtney Mitchell HS 11.36 3.2
23 Kartes, Mitchell St Michael-Albertville MN 11.37 -0.3
24 Van Wyhe, Riley Central Lyon HS 11.37 2.9
25 Lee, Jefferson Marshall HS 11.37 3.0
26 Olson, Chance Langford Area HS 11.39 2.9
27 Severson, Trevor Douglas HS 11.41 0.9
28 Monger, Caleb Century HS-BismarckND 11.41 3.2
29 Ogunjemilusi, Darian Wolsey-Wessington 11.42 2.9
30 Korkow, cole Huron HS 11.43 1.2
31 Deberg, Cole SF Lincoln 11.44 -0.3
32 Larson, Cade Chester Area HS 11.44 3.0
33 Reindl, Trey Brandon Valley HS 11.45 4.2
34 Kemmesat, Dalton Century HS-BismarckND 11.47 4.2
35 Holzer, Eric Aberdeen Roncalli HS 11.48 -0.3
36 Barr, Preston Aberdeen Central HS 11.49 1.6
37 Kortan, Chase Bon Homme HS 11.49 1.3
38 Kindle, Jarek Miller HS 11.51 4.2
39 Josephson, Logan Redwood Valley MN HS 11.52 1.2
40 Knudtson, Xander RC Central 11.53 -0.3
41 Bizimana, David SF Lincoln 11.54 0.9
42 Varns, Nate SF Roosevelt 11.56 2.2
43 Hill, Brady Sully Buttes HS 11.57 3.2
44 Feistner, Logun Sanborn Ctr/Woonsocket HS 11.57 1.2
45 Skager, Grant Hillsboro-Central Valley 11.58 1.2
46 Lewis, Ray Vermillion HS 11.59 3.2
47 Kpeayeh, Tupak SF Washington 11.60 1.3
48 Hastings, Jesse Mt Vernon/Plankinton HS 11.61 1.2
49 Pope, Devon Red River ND 11.61 1.6
50 Hester, Demaerio SF Roosevelt 11.62 0.9
51 Worischeck, Kalel Hill City HS 11.66 1.2
52 Leervig, Ben Hopkins HS 11.67 1.6
53 Smith, Austin Minot ND HS 11.69 1.6
54 McKee, Taven Gayville-Volin HS 11.70 1.3
55 Evangelisto, Nick Warner HS 11.71 3.0
56 Thomas, Jamie SF Washington 11.74 2.2
57 Furula, Wilson SF Lincoln 11.74 0.9
58 Carter, JD Stanley County HS 11.75 1.6
59 Eschenbaum, Stetson Lake Preston HS 11.75 3.2
60 Hayford, Rock Custer HS 11.76 4.2
61 Grinsteiner, Ben St Mary's HS ND 11.78 3.0
62 Milton, Jayshawn Lower Brule, SD 11.81 2.2
63 Lohr, Devin Colman-Egan HS 11.87 1.3
64 Jones, Preston Britton-Hecla HS 11.88 -0.3
65 Bruinsma, Landon Corsica/Stickney HS 11.89 0.9
66 McGreevy, Cooper Baltic HS 11.91 2.2
67 Nemec, Joey Brandon Valley HS 11.93 4.2
68 Bohnenkamp, Jake St Thomas More HS 11.93 3.2
69 Kinsley, Dalton Philip HS 11.99 2.9
70 Haskins, Stanley Britton-Hecla HS 12.00 0.9
71 Bertram, Beau Colome HS 12.01 1.2
72 Lorang, Gabe West Central HS 12.03 -0.3
73 Gabriel, Dylan Stanley County HS 12.03 1.3
74 Stukel, Caleb Gregory HS 12.08 2.9
75 Wager, Ryan James Valley Chr HS 12.09 3.0
76 McConaghy, Cooper Wall HS 12.11 3.0
77 Bierman, Zach Adrian HS 12.12 2.9
78 Morris, Mason Watertown HS 12.14 1.3
79 Hill, Alex Huron HS 12.31 -0.3
- Janish, Tulsa Parkston HS NT 0.9
Final   Top↑
P Athlete Team Time W
1 Paul, Paul Unattached 21.47 1.5
2 Boomsma, Seth Brooks 21.56 1.5
3 Larson, Landon South Dakota St. 21.58 1.5
4 Williams, Jalen South Dakota St. 21.91 1.5
5 Williams, D'Artist Dakota State 22.20 0.3
6 Kenny, Dru South Dakota St. 22.28 1.5
7 Meloche, Paul Augustana (S.D.) 22.49 0.3
8 Clark, Sam South Dakota 22.53 0.3
9 Hilton, Coby UNAT-South Dakota St. 22.55 0.3
10 Zautke, Jordan Wayne St. (Neb.) 22.59 0.3
11 Heid, Trey Augustana (S.D.) 22.77 2.0
12 Fruechte, Mark Unattached 22.84 0.3
13 Bednar, Joe South Dakota St. 22.93 0.3
14 Jallow, Habib Wayne St. (Neb.) 23.18 2.0
15 Ludens, Bailey Dakota State 23.19 2.0
16 Marker, Brandon Wayne St. (Neb.) 23.23 2.0
17 Crawford, Riley Augustana (S.D.) 23.53 1.8
18 Evans, Jake SW Minnesota St. 23.68 1.8
19 Savey, Blake Augustana (S.D.) 23.69 1.8
20 Sharpe, Chris Augustana (S.D.) 23.75 2.0
21 Johnson, Colton Sioux Falls 24.00 1.8
22 Kelly, Kennan Dakota State 24.17 1.8
23 Arauz, Allen Wayne St. (Neb.) 24.22 1.8
24 Row, Austin Dakota State 25.37 1.8
- Hagen, Evan Sioux Falls NT 2.0
- Wichers, Mason South Dakota NT 0.3
- Stiles, Ryan Augustana (S.D.) NT 2.0
Final   Top↑
P Athlete Team Time W
1 Brown, Denzel Eden Prairie MN HS 21.36 -0.6
2 Brosseau, Alex Legacy ND HS 22.08 -0.6
3 Kuil, Cameron Winner HS 22.17 -0.6
4 Neugebauer, Spencer Mitchell HS 22.22 -0.6
5 Aanderud, Jake St Thomas More HS 22.37 -0.6
6 Brison, Collin SF Lincoln 22.40 -0.6
7 Petersen, Braiden Brandon Valley HS 22.54 -0.6
8 Determan, Garrett Watertown HS 23.14 -0.6
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Haussler, Cara Bismarck, ND HS 56.99
2 Wright, Gracie Hillsboro-Central Valley 57.45
3 Valandra-Prue, Caelyn Todd County HS 57.46
4 Rud, Olivia Madison HS 58.77
5 Gaye, Rose Fargo Davies HS 59.05
6 Peters, Karley Parker HS 59.53
7 Dschaak, Hannah Century HS-BismarckND 59.93
8 Pulse, Jacy McCook Central/Montrose H 1:00.65
Prelim   Top↑
P Athlete Team Time
1 Haussler, Cara Bismarck, ND HS 57.57
2 Gaye, Rose Fargo Davies HS 58.09
3 Valandra-Prue, Caelyn Todd County HS 58.49
4 Wright, Gracie Hillsboro-Central Valley 59.26
5 Pulse, Jacy McCook Central/Montrose H 59.39
6 Dschaak, Hannah Century HS-BismarckND 59.89
7 Peters, Karley Parker HS 58.05
8 Rud, Olivia Madison HS 58.38
9 Gray, Madison Brookings HS 59.84
10 Page, Kaitlyn Bismarck, ND HS 59.89
11 Crago, Kyla Mitchell HS 1:00.15
12 Ferrozzo, Izzy St Michael-Albertville MN 1:00.45
13 Venner, Sydney SF O'Gorman 1:00.54
14 Jahner, Emily Fargo Davies HS 1:00.82
15 Dwight, Adyson Langford Area HS 1:00.94
16 Specht, Cameryn Yankton HS 1:01.01
17 Gianelli, Sam Marshall HS 1:01.36
18 Davis, Calli Elk Point Jefferson HS 1:01.45
19 Heinitz, Ella Dell Rapids St. Marys HS 1:01.55
20 Buckley, Alexa Watertown HS 1:01.60
21 Grismer, Hope SF Roosevelt 1:01.63
22 Gutknecht, Sarra RC Central 1:01.73
23 Erlandson, Lizzy St Thomas More HS 1:01.81
24 Holter, Ally Platte-Geddes HS 1:01.82
25 Baumberger, Laurn McIntosh HS 1:01.83
26 Menning, Courtney Corsica/Stickney HS 1:01.85
27 Nelson, Allie Minot ND HS 1:02.23
28 Toliver, Jordynn Douglas HS 1:02.49
29 Hoff, Shaylee Dell Rapids HS 1:02.50
30 Tuschen, Ellie Hanson HS 1:02.60
31 Odenbach, Ashley Spearfish HS 1:02.62
32 Hohn, Marion Hill City HS 1:02.82
33 Bock, Hannah Marshall HS 1:02.89
34 Nagel, Cheylee Avon HS 1:03.18
35 Parsley, Hannah Flandreau HS 1:03.29
36 Brady, Rachel Vermillion HS 1:03.34
37 Rihanek, Dacey Mt Vernon/Plankinton HS 1:03.46
38 Nesheim, Patience Parkston HS 1:03.52
39 Schjenken, Hannah Redwood Valley MN HS 1:03.68
40 Coghlan, Darian St Mary's HS ND 1:03.79
41 Stagner, Steph St Thomas More HS 1:03.85
42 Gillingham, Emily Canby/Minneota 1:04.03
43 Lakness, Miranda Hamlin HS 1:04.19
44 Sommers, Sydney Redwood Valley MN HS 1:04.25
45 Smith, Addy Pierre Riggs HS 1:04.44
46 Kienholz, Miah Pierre Riggs HS 1:04.62
47 Matucha, Lahna South Central/Burke HS 1:05.02
48 Stueven, Sophia Pierre Riggs HS 1:05.63
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Toenies, Shandon Hillsboro-Central Valley 49.89
2 Goheen, Logan Minot ND HS 50.01
3 Reuter, Andrew SF O'Gorman 50.03
4 Hansen, Logan Viborg/Hurley HS 50.05
5 Brannan, Beau Legacy ND HS 50.10
6 Fjelstad, Sam Sturgis HS 50.88
7 Miller, Corbin Hill City HS 50.91
8 Mott, Triston RC Central 51.52
Prelim   Top↑
P Athlete Team Time
1 Hansen, Logan Viborg/Hurley HS 49.98
2 Goheen, Logan Minot ND HS 50.68
3 Toenies, Shandon Hillsboro-Central Valley 50.86
4 Fjelstad, Sam Sturgis HS 50.94
5 Reuter, Andrew SF O'Gorman 51.00
6 Mott, Triston RC Central 52.05
7 Brannan, Beau Legacy ND HS 50.21
8 Miller, Corbin Hill City HS 50.89
9 Priebe, Tiegen Chamberlain HS 50.95
10 Kriech, Cole Colman-Egan HS 51.08
11 Tieszen, Thomas Legacy ND HS 51.20
12 Deehr-Thornton, Keisean Garretson HS 51.38
13 Heim, Tanner Dell Rapids HS 51.64
14 Hoff, Garret Marshall HS 51.77
15 Cox, Colton Aberdeen Roncalli HS 51.79
16 Honeyman, Mitch Century HS-BismarckND 52.02
17 Maas, Michael Andes Ctrl/Dak Chr HS 52.06
18 Keffeler, Jarett Sturgis HS 52.11
19 Nesvold, Carter Pipestone Area HS 52.11
20 Longar, Garang SF O'Gorman 52.12
21 Ashurst, Tavian Spearfish HS 52.15
22 Boekelheide, Derek Northwestern Area HS 52.21
23 Schmidt, Braxton Freeman HS 52.23
24 Leervig, Sam Hopkins HS 52.26
25 Rihanek, Dane Mt Vernon/Plankinton HS 52.42
26 Brink, Tommy Century HS-BismarckND 52.70
27 Browning, Barry Mitchell HS 52.79
28 Ahlers, Derek Dell Rapids HS 52.86
29 Oostra, Mitchell SF Christian 52.88
30 Reetz, Riley Webster HS 52.93
31 Dunse, Ty Webster HS 53.18
32 Peterson, Logan Vermillion HS 53.33
33 Weber, Reece Brookings HS 53.38
34 Krouse, Caleb McCook Central/Montrose H 53.47
35 Christians, Tyson SF Lincoln 53.70
36 Eschenbaum, Stetson Lake Preston HS 53.82
37 Brozik, Kayleb Winner HS 53.89
38 Becker, Frank Pierre Riggs HS 53.96
39 Lien, Tyler Huron HS 54.03
40 Burkhalter, Daniel Bison HS 54.14
41 Toso, Matthew Canton HS 54.20
42 Anderson, Alex Legacy ND HS 55.04
43 Frank, Weston Avon HS 55.22
44 Wilmes, Hunter Century HS-BismarckND 55.25
45 Barnier, Steven Hopkins HS 55.39
46 Whitaker, Jailun Minot ND HS 56.06
47 Ratansingh, Marvin Hopkins HS 56.31
48 Woodring, Joe Redfield/Doland HS 56.49
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Cooper, Jasmyne SF Lincoln 2:12.14
2 Kompelien, Emily Edina MN HS 2:12.20
3 Ceglowski, Taryn Salida CO HS 2:12.38
4 Abraham, Ellie Brookings HS 2:13.92
5 Glazier, Tori Custer HS 2:14.67
6 Wright, Gracie Hillsboro-Central Valley 2:15.31
7 Werner, Lindsey Legacy ND HS 2:17.92
8 Lavin, Maddie Vermillion HS 2:20.44
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Eichkorn, Amber South Dakota 4:29.06
2 Anderson, Emma Augustana (S.D.) 4:32.74
3 Schmidt, Nicole South Dakota 4:34.27
4 Joyce, Lindsay South Dakota 4:37.06
5 Stewart, Kianna South Dakota 4:38.70
6 Huglen, Madeline South Dakota 4:39.03
7 Dykstra, Kendra South Dakota St. 4:42.51
8 Billington, Megan South Dakota 4:44.56
9 Benes, Brook South Dakota 4:51.69
10 Fasen, Anna South Dakota St. 4:51.96
11 Zeiger, Rachael South Dakota 4:51.97
12 Dykstra, Renae South Dakota St. 4:52.76
13 Propst, Rachel South Dakota St. 4:53.63
14 Wetzstein, Erin South Dakota 4:54.22
15 Kunz, Laura Sioux Falls 4:54.49
16 Day, Keegan Sioux Falls 4:59.21
17 Jansky , Kayla SW Minnesota St. 4:59.85
18 Coyle, Ellie South Dakota 5:03.89
19 Bickett, Shelby South Dakota St. 5:05.85
20 Goertzen, Becca Sioux Falls 5:07.14
21 Hein, Kiana Sioux Falls 5:07.56
22 Bauer, Carly Augustana (S.D.) 5:09.06
23 Schell, Mackenzie South Dakota St. 5:12.80
24 Pearson, Bethany Sioux Falls 5:13.72
25 Belford, Montana Sioux Falls 5:17.55
26 Kelley, Mattisen Sioux Falls 5:17.67
27 Nelson, Emma South Dakota St. 5:21.90
28 Hahne, Mariah Sioux Falls 5:26.63
29 Weber, Kristen SW Minnesota St. 5:28.04
30 Grengs, Amanda SW Minnesota St. 5:32.99
31 Coldren, Emily SW Minnesota St. 5:34.55
32 Howard, Allison South Dakota 5:35.57
33 Peitz, Josephine Wayne St. (Neb.) 5:36.32
34 Moreno, Christian Sioux Falls 5:40.50
35 Laws, Tyra Dakota State 6:04.10
36 Jochims, Mercedes Dakota State 6:33.20
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Burdick, Kyle South Dakota St. 3:45.69
2 Simmons, Jacob South Dakota 3:50.37
3 Warner, Eldon South Dakota 3:51.05
4 Lundberg, Zach Sioux Falls 3:51.85
5 Phillips, Mason Sioux Falls 3:55.28
6 Nelson, Lukas South Dakota St. 3:56.98
7 Sowada, Sebastian South Dakota St. 3:58.06
8 Ledesma, Ayrton Unat-Gillette College 3:58.67
9 Mather, Micah South Dakota St. 4:00.44
10 Urtusuastegui, Jesus UNAT-Augustana (S.D.) 4:02.65
11 Harming, Cameron Dakota State 4:03.08
12 Burns, Logan Augustana (S.D.) 4:03.14
13 Runge, Aaron Augustana (S.D.) 4:03.66
14 Wendt, Nathan South Dakota 4:04.27
15 Paulsen, Hunter South Dakota 4:05.84
16 Hanna, Jordan South Dakota St. 4:06.20
17 Radkte, Daniel South Dakota St. 4:06.67
18 Tietz, Alex Augustana (S.D.) 4:06.92
19 Kraft, Jase Sioux Falls 4:07.26
20 Derr, Alex Dakota State 4:08.93
21 Kveseth, Chris SW Minnesota St. 4:09.41
22 Aidrus , Bashir SW Minnesota St. 4:09.84
23 Munsterman, Ray UNAT-South Dakota St. 4:10.27
24 Libbey, Pierce South Dakota 4:12.07
25 Cowman, Brice South Dakota 4:12.18
26 Haaland, Connor UNAT-South Dakota St. 4:12.89
27 Lawson, Nick Sioux Falls 4:16.37
28 Parsons, Israel Sioux Falls 4:16.51
29 Sims, Lawson Unattached 4:16.74
30 Noyes, John Sioux Falls 4:21.42
31 Fitzsimmons, Kelly SW Minnesota St. 4:22.73
32 Hermann, Corey Dakota State 4:25.07
33 Hauge, Taylor Dakota State 4:29.60
34 Solheim, Alex SW Minnesota St. 4:30.39
35 Herman, Shane Sioux Falls 4:32.57
36 Black, Joey Wayne St. (Neb.) 4:39.88
37 Sanchez, Alejandro South Dakota St. 4:50.31
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Ackley, Karly Grand Forks Central 4:55.10
2 Kompelien, Emily Edina MN HS 4:55.72
3 Ceglowski, Taryn Salida CO HS 5:00.68
4 ShirleyFairbair, Mattie Bismarck, ND HS 5:01.45
5 Roehl, Alexis Grand Forks Central 5:04.96
6 Abraham, Ellie Brookings HS 5:05.07
7 Goldade, Emily Century HS-BismarckND 5:05.48
8 Klatt, Courtney SF Lincoln 5:05.50
9 Anderson, Kelby Century HS-BismarckND 5:08.27
10 Byers, Ella Chamberlain HS 5:08.96
11 Wells, Lauren Brandon Valley HS 5:10.98
12 Glazier, Tori Custer HS 5:11.25
13 Davis, Annalise St Michael-Albertville MN 5:11.39
14 Sueker, Kaia Marshall HS 5:11.88
15 Wacha, Ryleigh Fargo Davies HS 5:12.58
16 Sample, Natalee Marshall HS 5:13.80
17 Lundstrom, Megan Fargo Davies HS 5:14.05
18 Baesler, Reagan Hillsboro-Central Valley 5:14.12
19 Streff, Hailey Madison HS 5:16.11
20 Schulz, Marisa Dakota Valley HS 5:17.68
21 Lavin, Maddie Vermillion HS 5:18.51
22 Schmidt, Nicolette Redfield/Doland HS 5:20.43
23 Hohn, Marion Hill City HS 5:20.84
24 Douglas, Zoe Aberdeen Central HS 5:21.36
25 Cooper, Kaci St Thomas More HS 5:22.19
26 Bennett, Kylee Sturgis HS 5:22.29
27 Simmons, Karlee Hill City HS 5:22.36
28 Torrey, Rachel Grand Forks Central 5:23.78
29 Leber, Delaney Newell HS 5:24.80
30 Wahlund, Allie Minot ND HS 5:25.34
31 Ruud, Alicia Lennox HS 5:26.21
32 Jacobs, Melanie Aberdeen Central HS 5:26.41
33 Mwenentanda, Ndjakalenga SF O'Gorman 5:26.88
34 Lovehaug, McKenna Fargo Davies HS 5:27.67
35 Cassen, Autumn Sturgis HS 5:27.71
36 Savey, Cait Beresford HS 5:27.77
37 Clausnitzer, Callie Bismarck, ND HS 5:27.91
38 Kost, Delaney RC Central 5:28.00
39 Guidinger, Jadyn Legacy ND HS 5:28.15
40 Wieman, Alissa Douglas HS 5:29.59
41 Kuhn, Bryanna RC Stevens 5:29.59
42 Neumiller, Lia Sturgis HS 5:29.66
43 Bietz, Madison Yankton HS 5:30.32
44 Pickering, Megan Brandon Valley HS 5:30.35
45 Schuyler, Sidda Winner HS 5:30.60
46 Salas, Mia St Michael-Albertville MN 5:32.07
47 Karolevitz, Ellie Yankton HS 5:32.86
48 Shaffer, Hannah Pierre Riggs HS 5:33.13
49 Hooker, Lydia SF Lincoln 5:34.09
50 Krause, Mary Mitchell HS 5:34.59
51 Neidefer, Brooke Bismarck, ND HS 5:34.78
52 Ahlquist, Annie Hopkins HS 5:35.08
53 Zink, Jensyn Hillsboro-Central Valley 5:35.70
54 Kilber, Tessa Ipswich HS 5:36.14
55 Cooper, Jasmyne SF Lincoln 5:36.74
56 Dykstra, Erica RC Stevens 5:36.83
57 McAloon, Paige St Michael-Albertville MN 5:38.28
58 Schroeder, Tiana Freeman Academy 5:38.30
59 Larson, Michaela Minot ND HS 5:38.96
60 Nelson, Laura Gayville-Volin HS 5:40.78
61 Sukalski, Bellamy Marshall HS 5:42.24
62 Erickson, Katherine Aberdeen Central HS 5:42.86
63 Groft, Peyton Northwestern Area HS 5:43.07
64 Dowling, Samantha James Valley Chr HS 5:43.44
65 Powers, Ainsley Brookings HS 5:43.68
66 Prue, Karli Todd County HS 5:43.83
67 Smithback, Austyn Harrisburg HS 5:44.49
68 Wallace, Livia Pipestone Area HS 5:46.71
69 Litzen, Isabel Aberdeen Roncalli HS 5:49.98
70 Bullerman, Moriah Adrian HS 5:51.18
71 Baggett, Bastienne Brookings HS 5:52.60
72 Ihnen, Isabel Lennox HS 5:53.27
73 Schmidt, Hallie Mt Vernon/Plankinton HS 5:53.80
74 Wersal, Jaden Canton HS 5:56.42
75 Baird, Tierra Red Cloud HS 6:02.39
- Parys, Morgan Custer HS NT
- DeKnikker, Ashlyn Lake Preston HS NT
- Waterfall, Haylee Brandon Valley HS NT
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Eliason, Seth Hopkins HS 4:14.86
2 Everson, Leif Williston ND HS 4:15.87
3 Peters, Gabe SF Lincoln 4:16.44
4 Sieperda, Gable Central Lyon HS 4:17.17
5 Burkhalter, Daniel Bison HS 4:18.17
6 Wheeling, Ryan New Town ND HS 4:19.15
7 Peters, Derick West Central HS 4:19.33
8 DeWeerd, Caleb SF Christian 4:21.54
9 Hanna, Jakob Brandon Valley HS 4:21.98
10 Chase, Jalen New Town ND HS 4:25.23
11 Hein, Thane SF Roosevelt 4:26.06
12 Julian, Luke St Thomas More HS 4:27.74
13 Klitzke, Henry SF Lincoln 4:28.84
14 Elliott, Jack SF Lincoln 4:29.10
15 Sayler, Evan Century HS-BismarckND 4:29.77
16 Hoeft, Eli Hopkins HS 4:30.40
17 Iverson, Seth SF Roosevelt 4:30.53
18 Mack, Keaton Williston ND HS 4:31.84
19 Freetly, Keiser LacQuiParle Valley-Dawson 4:33.15
20 Hansen, Jacob West Fork IA CSD 4:33.37
21 Knaus, Carter St Michael-Albertville MN 4:33.67
22 Trainor, Ty St Thomas More HS 4:34.19
23 TeBeest, Kurt Montevideo HS 4:34.51
24 Wolfe, Joseph Century HS-BismarckND 4:34.96
25 Sargent, Cole Miller HS 4:35.48
26 Auch, Alexander Harrisburg HS 4:35.77
27 Hegstad, Gabe Minot ND HS 4:35.93
28 Kleinwolterink, Keegen Tea Area HS 4:36.00
29 Ryan, Aaron Aberdeen Central HS 4:36.83
30 VanZee, Lance SF Christian 4:36.98
31 Germolus, Isaiah Legacy ND HS 4:37.09
32 Person, Kray South Central/Burke HS 4:37.23
33 Anderson, Joe George-Little Rock 4:37.37
34 Zahn, Topher SF Washington 4:38.20
35 Moehlman, Calvin RC Central 4:38.72
36 Boekelheide, Derek Northwestern Area HS 4:39.06
37 Breuer, Jonah St Michael-Albertville MN 4:39.09
38 Kennedy, Matthew Pipestone Area HS 4:39.10
39 Rush, Joe Custer HS 4:39.58
40 Pierson, Dylan SF O'Gorman 4:39.69
41 Gader, Grant Legacy ND HS 4:39.92
42 Byrne, Dalton Red River ND 4:40.06
43 Bakken, Matt Bismarck, ND HS 4:40.24
44 Lusk, Caleb Pierre Riggs HS 4:40.81
45 Peters, Braden West Central HS 4:41.79
46 Kavanaugh, Oscar Brookings HS 4:41.82
47 Lee, Isaiah SF Roosevelt 4:42.31
48 Brantner, Kedric James Valley Chr HS 4:42.45
49 Green, Nickolas Windom Area HS 4:43.13
50 Markle, Jack Legacy ND HS 4:43.18
51 Folk, Austin Minot ND HS 4:43.45
52 Voigt, Aaron Gregory HS 4:44.21
53 Wilde, Max Brandon Valley HS 4:44.30
54 Harrison, Jackson Aberdeen Central HS 4:44.84
55 Wulf, Camden Lennox HS 4:45.26
56 Bushaw, Grant Century HS-BismarckND 4:45.42
57 Bita, Merci SF Washington 4:45.46
58 Oliver, Caleb Hill City HS 4:45.47
59 Parker, Matt Spearfish HS 4:46.22
60 Matzner, Zach Marshall HS 4:46.98
61 Old Horse, Tristian Hot Springs (SD) 4:47.09
62 Cheever, Eli Brandon Valley HS 4:47.42
63 Atwood, Alec Beresford HS 4:48.67
64 Opdahl, Greg Brookings HS 4:49.10
65 Jarding, Jacob Mitchell HS 4:49.11
66 Hutchison, Ben Red River ND 4:49.93
67 Allen, Jesse Todd County HS 4:50.69
68 Moleterno, Izak Winner HS 4:51.37
69 Langbehn, Brendan Lennox HS 4:51.38
70 Meiners, Cale Stanley County HS 4:53.73
71 Menz, Carter Redwood Valley MN HS 4:53.94
72 Tegethoff, Caden Platte-Geddes HS 4:55.58
73 Rolph, Garrett Harding Cty HS 4:56.71
74 Wang, Charlie Brookings HS 4:57.37
75 Grassrope, Iren Lower Brule, SD 5:00.46
76 Whalen, Jeremiah Red Cloud HS 5:04.06
77 Johnson, Wil Harrisburg HS 5:06.44
78 Wipf, Nick Harrisburg HS 5:08.60
79 Sorensen, Andrew Faulkton 5:12.84
80 Brenneman, Ethan Sturgis HS 5:14.44
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Ackley, Karly Grand Forks Central 10:42.81
2 ShirleyFairbair, Mattie Bismarck, ND HS 10:52.46
3 Klatt, Courtney SF Lincoln 10:57.76
4 Anderson, Kelby Century HS-BismarckND 10:59.61
5 Roehl, Alexis Grand Forks Central 11:07.55
6 Simmons, Karlee Hill City HS 11:09.01
7 Ripperda, Abby SF O'Gorman 11:12.98
8 Savey, Cait Beresford HS 11:18.16
9 Lundstrom, Megan Fargo Davies HS 11:19.45
10 Schmidt, Nicolette Redfield/Doland HS 11:19.93
11 Nelson, Laura Gayville-Volin HS 11:24.57
12 Baesler, Reagan Hillsboro-Central Valley 11:25.68
13 Byers, Ella Chamberlain HS 11:26.33
14 Kuhn, Bryanna RC Stevens 11:28.30
15 Kost, Delaney RC Central 11:28.40
16 Zink, Jensyn Hillsboro-Central Valley 11:34.35
17 Neumiller, Lia Sturgis HS 11:36.28
18 Torrey, Rachel Grand Forks Central 11:36.70
19 Guidinger, Jadyn Legacy ND HS 11:38.08
20 Harbaugh, Chloe SF Lincoln 11:38.34
21 Clausnitzer, Callie Bismarck, ND HS 11:38.93
22 Jacobs, Melanie Aberdeen Central HS 11:39.89
23 Schuyler, Sidda Winner HS 11:40.44
24 Schulz, Marisa Dakota Valley HS 11:41.70
25 Wieman, Alissa Douglas HS 11:44.36
26 Rief, Allison Brandon Valley HS 11:45.77
27 Cassen, Autumn Sturgis HS 11:46.03
28 Delmont, Mallory Custer HS 11:48.33
29 Douglas, Zoe Aberdeen Central HS 11:52.05
30 Olsen, Josie Deubrook Area HS 11:52.90
31 Bietz, Madison Yankton HS 11:55.60
32 Patrick, Katie SF Lincoln 11:55.81
33 Boersma, Claire Marshall HS 11:56.93
34 Hamilton, Erin St Michael-Albertville MN 11:57.29
35 Dykstra, Erica RC Stevens 11:58.01
36 Karolevitz, Ellie Yankton HS 11:58.57
37 Belair, Anna St Michael-Albertville MN 11:59.32
38 Dion, Alcista Wagner HS 12:00.46
39 Althoff, Olivia SF O'Gorman 12:01.44
40 Geiger, Kaydan St Michael-Albertville MN 12:03.22
41 Van Kalsbeek, Micah SF Christian 12:04.78
42 Kray, Carlie SF Washington 12:07.98
43 Whisler, Taryn Vermillion HS 12:10.41
44 Sterud, Jordyn LacQuiParle Valley-Dawson 12:10.70
45 Litzen, Isabel Aberdeen Roncalli HS 12:11.24
46 Hoffarth, Abby Minot ND HS 12:12.15
47 Hursey, Madeline Flandreau HS 12:13.61
48 Parys, Morgan Custer HS 12:14.25
49 Groft, Peyton Northwestern Area HS 12:15.69
50 Van Zee, Kasey RC Stevens 12:16.74
51 Person, Lacey South Central/Burke HS 12:19.51
52 Steger, Aleah Ipswich HS 12:20.98
53 Ketcham, Jessalyn SF Roosevelt 12:22.68
54 Smithback, Austyn Harrisburg HS 12:23.11
55 Larson, Michaela Minot ND HS 12:29.56
56 Keyes, Kyla Pierre Riggs HS 12:30.83
57 Martens, Angel Pipestone Area HS 12:31.77
58 Sugrue, George SF O'Gorman 12:31.96
59 Blote, Teresa St Thomas More HS 12:43.81
60 Wersal, Jaden Canton HS 12:47.73
61 Bainbridge, Maisey Lennox HS 12:58.35
- Anderson, Jada Watertown HS NT
- Powers, Ainsley Brookings HS NT
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Everson, Leif Williston ND HS 9:12.90
2 Peters, Gabe SF Lincoln 9:15.10
3 Sayler, Evan Century HS-BismarckND 9:18.20
4 Wheeling, Ryan New Town ND HS 9:20.50
5 Chase, Jalen New Town ND HS 9:23.50
6 Peters, Derick West Central HS 9:25.20
7 Burkhalter, Daniel Bison HS 9:27.00
8 Hanna, Jakob Brandon Valley HS 9:30.50
9 Wolfe, Joseph Century HS-BismarckND 9:34.00
10 Hein, Thane SF Roosevelt 9:34.20
11 Iverson, Seth SF Roosevelt 9:34.70
12 Klitzke, Henry SF Lincoln 9:35.50
13 DeWeerd, Caleb SF Christian 9:38.10
14 Person, Kray South Central/Burke HS 9:42.30
15 Julian, Luke St Thomas More HS 9:44.44
16 Bakken, Matt Bismarck, ND HS 9:45.50
17 Kohler, Ryan Century HS-BismarckND 9:45.70
18 Mack, Keaton Williston ND HS 9:46.40
19 Elliott, Jack SF Lincoln 9:47.50
20 Fairbairn, Morgan Bismarck, ND HS 9:52.60
21 Auch, Alexander Harrisburg HS 9:52.80
22 Christoffer, Tristan RC Stevens 9:54.65
23 Hansen, Jacob West Fork IA CSD 9:55.30
24 Lee, Isaiah SF Roosevelt 9:56.57
25 Ryan, Aaron Aberdeen Central HS 10:00.00
26 Peters, Braden West Central HS 10:00.32
27 Byrne, Dalton Red River ND 10:00.40
28 Kleinwolterink, Keegen Tea Area HS 10:01.25
29 Irwin, John Windom Area HS 10:02.42
30 Sargent, Cole Miller HS 10:03.10
31 Germolus, Isaiah Legacy ND HS 10:03.40
32 Mahamed, Shodo SF Washington 10:03.44
33 Abraham, Noah SF Christian 10:03.49
34 Reis, Carl Legacy ND HS 10:03.80
35 Atwood, Alec Beresford HS 10:05.82
36 Enevoldsen, Anders RC Stevens 10:07.36
37 Harrison, Jackson Aberdeen Central HS 10:07.75
38 Hutchison, Ben Red River ND 10:07.92
39 Moehlman, Calvin RC Central 10:09.11
40 Sadi, Yonas SF Washington 10:09.44
41 Pierson, Dylan SF O'Gorman 10:13.09
42 Parker, Matt Spearfish HS 10:13.35
43 Rush, Joe Custer HS 10:14.52
44 Voigt, Aaron Gregory HS 10:15.23
45 Wulf, Camden Lennox HS 10:16.53
46 Menz, Carter Redwood Valley MN HS 10:18.34
47 Brenneman, Ethan Sturgis HS 10:18.74
48 Kvaal, Mike LacQuiParle Valley-Dawson 10:19.02
49 Schroeder, Thaniel Freeman Academy 10:19.21
50 Wilde, Max Brandon Valley HS 10:19.29
51 Koebele, Charles St Mary's HS ND 10:22.87
52 Sorensen, Justin Vermillion HS 10:24.06
53 Rolph, Garrett Harding Cty HS 10:24.23
54 Brantner, Kedric James Valley Chr HS 10:24.75
55 Langbehn, Brendan Lennox HS 10:24.88
56 Wollum, Anthony Canby/Minneota 10:25.41
57 Baldwin, Brennen St Michael-Albertville MN 10:27.24
58 Glenn, Jarek St Thomas More HS 10:27.90
59 Wang, Charlie Brookings HS 10:28.09
60 Van Dusen, Keston Minot ND HS 10:28.37
61 Grassrope, Iren Lower Brule, SD 10:29.02
62 Roberdeau, Rigel Spearfish HS 10:32.99
63 Johnson, Zach Aberdeen Central HS 10:34.31
64 Moleterno, Izak Winner HS 10:35.90
65 Mohamud, Ayub SF Washington 10:41.86
66 Tegethoff, Caden Platte-Geddes HS 10:43.21
67 Ripperda, TJ SF O'Gorman 10:49.25
68 Powell, Josh Brandon Valley HS 10:55.67
69 Cottier, Andrew RC Stevens 11:38.84
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Ellingson, Glen Augustana (S.D.) 14:56.07
2 Cowman, Brice South Dakota 14:58.99
3 Paulsen, Hunter South Dakota 15:20.48
4 Barlow, Isaiah South Dakota St. 15:27.09
5 Souther, Nathaniel Augustana (S.D.) 15:41.11
6 Urtusuastegui, Jesus UNAT-Augustana (S.D.) 15:42.24
7 Curnow, Braden Dakota State 15:51.62
8 Doughty, Jack Wayne St. (Neb.) 15:57.52
9 Munsterman, Ray UNAT-South Dakota St. 16:04.82
10 Johnston, Blake Unattached 16:07.99
11 Cruse, Max Dakota State 16:09.69
12 Wilts, Jacob Unattached 16:21.05
13 Liester, Josh Sioux Falls 16:25.08
14 Lehn, Corbin Wayne St. (Neb.) 16:26.26
15 Johansen, Wyatt Sioux Falls 16:33.67
16 Penning, Nicholas 605 Race Team 16:39.66
17 Fick, Evan Unattached 16:40.89
18 Noyes, John Sioux Falls 16:43.34
19 Carson, Michael Dakota State 17:56.31
20 Lein, Jonathan Dakota State 18:10.85
- Lawson, Nick Sioux Falls DQ
- Phillips, Mason Sioux Falls DQ
- Lundberg, Zach Sioux Falls DQ
- Brown, Steven Sioux Falls DQ
- Sims, Lawson Unattached NT
Final   Top↑
P Athlete Team Time W
1 Schaefer, Elizabeth RC Stevens 14.78 1.5
2 Korgho, Sally Fargo Davies HS 15.04 1.5
3 Tessier, Madason Yankton HS 15.26 1.5
4 Beil, Kaia Fargo Davies HS 15.33 1.5
5 Schmeichel, Averi West Central HS 15.43 1.5
6 Heier, Ryley SF Lincoln 15.59 1.5
7 Tietz, Sophie Watertown HS 15.82 1.5
8 Budig, Kate Yankton HS 21.97 1.5
Quarter   Top↑
P Athlete Team Time W
1 Schaefer, Elizabeth RC Stevens 14.92 2.6
2 Korgho, Sally Fargo Davies HS 15.03 3.2
3 Beil, Kaia Fargo Davies HS 15.09 1.5
4 Schmeichel, Averi West Central HS 15.23 2.6
5 Heier, Ryley SF Lincoln 15.27 3.2
6 Tessier, Madason Yankton HS 15.32 1.5
7 Budig, Kate Yankton HS 15.34 2.6
8 Tietz, Sophie Watertown HS 15.44 3.2
9 Gerberding, Holly Sturgis HS 15.54 1.5
10 Dal, Joesephine SF Lincoln 15.61 1.5
11 Blomme, Sydney Marshall HS 15.69 2.6
12 Neece, Michelle Pipestone Area HS 15.75 1.5
13 Lamer, Chastnee Tri Valley HS 15.87 3.2
14 Bartels, Kailee Brookings HS 15.98 3.2
15 Leidholt, Sydney Warner HS 16.03 2.6
16 Thue, Taylor Milbank HS 16.15 1.5
17 Pitlick, Autumn Potter County HS 16.39 2.6
18 Fastenau, Megan Aberdeen Central HS 16.40 3.2
19 Jones, Tori Stanley County HS 16.49 3.2
20 Birath, Mikaela Brandon Valley HS 16.64 1.5
21 Richards, Holly Viborg/Hurley HS 16.67 1.5
22 Oswald, Kelsey Yankton HS 16.94 3.2
23 Pulse, Jacy McCook Central/Montrose H 17.01 2.6
24 Lambrecht, Chloe Century HS-BismarckND 17.61 2.6
Prelim   Top↑
P Athlete Team Time W
1 Korgho, Sally Fargo Davies HS 14.83 3.3
2 Beil, Kaia Fargo Davies HS 14.89 2.2
3 Schaefer, Elizabeth RC Stevens 14.99 1.8
4 Schmeichel, Averi West Central HS 15.54 2.4
5 Tessier, Madason Yankton HS 15.54 1.9
6 Bartels, Kailee Brookings HS 15.80 2.2
7 Heier, Ryley SF Lincoln 15.80 1.8
8 Thue, Taylor Milbank HS 15.98 3.2
9 Pulse, Jacy McCook Central/Montrose H 15.99 1.0
10 Blomme, Sydney Marshall HS 16.19 2.2
11 Gerberding, Holly Sturgis HS 15.74 3.3
12 Lamer, Chastnee Tri Valley HS 15.80 1.8
13 Tietz, Sophie Watertown HS 15.90 1.9
14 Dal, Joesephine SF Lincoln 15.92 2.4
15 Budig, Kate Yankton HS 15.95 1.8
16 Lambrecht, Chloe Century HS-BismarckND 16.01 1.8
17 Neece, Michelle Pipestone Area HS 16.26 1.8
18 Oswald, Kelsey Yankton HS 16.37 1.8
19 Jones, Tori Stanley County HS 16.40 2.2
20 Birath, Mikaela Brandon Valley HS 16.42 2.2
21 Leidholt, Sydney Warner HS 16.45 2.2
22 Pitlick, Autumn Potter County HS 16.49 3.2
23 Richards, Holly Viborg/Hurley HS 16.51 3.3
24 Fastenau, Megan Aberdeen Central HS 16.53 2.2
25 Faulhaber, Stephanie Mt Vernon/Plankinton HS 16.56 1.0
26 Reuland, Nikki Kimball/White Lake HS 16.60 2.4
27 Chamberlain, Kaedyn SF Roosevelt 16.60 3.3
28 Jurgens, Raelin Parker HS 16.65 1.0
29 McDonald, Emily Tri Valley HS 16.71 1.0
30 Skoglund, Brooke Britton-Hecla HS 16.75 1.8
31 Muhlevill, Breah Douglas HS 16.75 2.2
32 Long, Avany Chamberlain HS 16.80 2.2
33 Joslyn, Paige St Michael-Albertville MN 16.84 2.2
34 Chesley, Mikayla Marshall HS 16.87 3.3
35 Toliver, Jordynn Douglas HS 16.91 1.9
36 Ratzloff, Elizabeth SF O'Gorman 16.91 3.2
37 Peters, Seyani Aberdeen Central HS 16.93 2.2
38 Picard, Lauren Minot ND HS 16.94 2.2
39 Hansen, Morgan SF Lincoln 16.95 3.2
40 Fernholz, Kadye Miller HS 17.09 2.2
41 Mechels, Emma Lennox HS 17.21 2.2
42 Bonin, Dellaney Canton HS 17.28 1.0
43 DeKnikker, Karley Lake Preston HS 17.42 1.9
44 Kreber, Kendyl SF O'Gorman 17.45 1.0
45 Dale, Alaina James Valley Chr HS 17.52 2.4
46 VanDenHoek, Alexis SF Roosevelt 17.52 2.2
47 Johnson, Sophie Hendricks MN HS 17.54 3.2
48 Frickson, Sam Eureka/Bowdle HS 17.56 1.9
49 Kreienbrink, Kendra Hopkins HS 17.56 3.2
50 Vockler, Katie SF O'Gorman 17.60 1.8
51 Maher, McKenzie Bismarck, ND HS 17.73 2.2
52 Hamilton, April Hitchcock-Tulare HS 17.97 3.3
53 Banik, Cailey Sunshine Bible Academy 18.00 3.3
54 Lundstrom, Jada Canton HS 18.06 1.9
55 Prunty, McKenzie Parkston HS 18.10 1.8
56 Braley, Hannah Parkston HS 18.29 2.2
57 Wollman, Andrea Freeman Academy 18.38 1.8
58 Senger, Taryn Pierre Riggs HS 18.40 2.4
59 Hanson, Olivia Aberdeen Roncalli HS 18.43 2.4
60 Dora, Michaela Bismarck, ND HS 18.66 1.8
60 Delange, Morgan Corsica/Stickney HS 18.66 1.8
62 Brill, Laney Belle Fourche HS 18.73 2.4
63 Jensen, Bella Belle Fourche HS 18.79 2.2
64 Groft, Madalyn Northwestern Area HS 18.79 1.8
65 Chicoine, Callie Elk Point Jefferson HS 18.88 2.2
66 Hofer, Faith Freeman HS 18.91 3.2
67 Mullaney, Kennedi Dell Rapids St. Marys HS 19.00 1.9
68 Serr, Teah South Central/Burke HS 20.44 2.2
69 Severson, Allison Ipswich HS 22.06 2.2
70 Whirlwind Soldi, Katlyn Todd County HS 22.31 1.8
- Donnelly, Riley Elk Point Jefferson HS DQ 1.9
- Nickel, Emilee RC Central NT 2.2
Final   Top↑
P Athlete Team Time W
1 Martinez, Dominic Williston ND HS 14.68 0.0
2 Enerson, Tyler Red River ND 15.10 0.0
3 Pierce, Tony RC Central 15.35 0.0
4 Daniel, Cimeon Hopkins HS 15.40 0.0
5 Olivier, Walker Colman-Egan HS 15.42 0.0
6 Morrissette, Jeremiah Century HS-BismarckND 15.45 0.0
7 Schollmeyer, Roarick Century HS-BismarckND 15.49 0.0
8 Donahoe, Josh Brandon Valley HS 15.76 0.0
Quarter   Top↑
P Athlete Team Time W
1 Martinez, Dominic Williston ND HS 14.87 0.4
2 Enerson, Tyler Red River ND 14.94 3.0
3 Olivier, Walker Colman-Egan HS 14.98 1.8
4 Pierce, Tony RC Central 15.03 3.0
5 Schollmeyer, Roarick Century HS-BismarckND 15.12 1.8
6 Donahoe, Josh Brandon Valley HS 15.18 0.4
7 Morrissette, Jeremiah Century HS-BismarckND 15.23 1.8
8 Daniel, Cimeon Hopkins HS 15.24 0.4
9 Lear, Pierre Watertown HS 15.26 3.0
10 Wysocki, Peter Red River ND 15.26 1.8
11 Adams, Justus SF Christian 15.28 0.4
12 Kolbeck, Wilson Brandon Valley HS 15.34 1.8
13 Baloun, Cooper Redfield/Doland HS 15.39 3.0
14 Fetch, Jason Legacy ND HS 15.43 1.8
15 Lamer, Caden Tri Valley HS 15.55 3.0
16 Jenkins, Kevin Douglas HS 15.67 3.0
17 Lokonobei, Lawrence SF Roosevelt 15.69 0.4
18 Johnson, Preston Minot ND HS 15.80 0.4
19 West, Gavin Sturgis HS 15.81 0.4
20 Muhlevill, Brock Douglas HS 15.85 3.0
21 DeHaai, Joel SF Christian 16.00 1.8
22 Kooiman, Justin Pipestone Area HS 16.19 1.8
23 Ladson, Jordan RC Central 16.31 0.4
24 Warne, Reese Baltic HS 23.49 3.0
Prelim   Top↑
P Athlete Team Time W
1 Enerson, Tyler Red River ND 14.96 0.8
2 Martinez, Dominic Williston ND HS 15.00 1.3
3 Wysocki, Peter Red River ND 15.13 2.5
4 Morrissette, Jeremiah Century HS-BismarckND 15.22 2.3
5 Daniel, Cimeon Hopkins HS 15.32 1.5
6 Pierce, Tony RC Central 15.37 3.5
7 Baloun, Cooper Redfield/Doland HS 15.39 0.4
8 Adams, Justus SF Christian 15.63 2.6
9 Schollmeyer, Roarick Century HS-BismarckND 15.34 1.3
10 Olivier, Walker Colman-Egan HS 15.34 2.3
11 Johnson, Preston Minot ND HS 15.40 0.4
12 Lear, Pierre Watertown HS 15.41 1.5
13 Jenkins, Kevin Douglas HS 15.64 2.6
14 Donahoe, Josh Brandon Valley HS 15.67 2.5
15 Kolbeck, Wilson Brandon Valley HS 15.68 0.8
16 Fetch, Jason Legacy ND HS 15.71 2.5
17 Lokonobei, Lawrence SF Roosevelt 15.76 3.5
18 Lamer, Caden Tri Valley HS 15.81 3.5
19 Muhlevill, Brock Douglas HS 15.85 2.6
20 West, Gavin Sturgis HS 15.87 0.8
21 DeHaai, Joel SF Christian 15.96 2.3
22 Kooiman, Justin Pipestone Area HS 15.98 2.3
23 Ladson, Jordan RC Central 16.01 1.3
24 Warne, Reese Baltic HS 16.03 0.4
25 Risseeuw, Tanner Mt Vernon/Plankinton HS 16.04 2.5
25 Walls, Bryce SF Roosevelt 16.04 1.3
27 Gilbert, Ethan Lennox HS 16.05 2.3
28 Schumacher, Joshua RC Stevens 16.14 2.6
29 Swenson, Joe Hopkins HS 16.16 0.8
30 DeVries, Levi Chester Area HS 16.19 0.4
31 Buckingham, Cody RC Central 16.20 1.5
32 Mafe, Boye Hopkins HS 16.20 0.8
33 Moser, Josh Corsica/Stickney HS 16.31 1.3
34 Wermers, Ray Yankton HS 16.47 1.5
35 Lee, Kaden Faulkton 16.52 2.6
36 Hertz, Alex SF O'Gorman 16.71 2.6
37 Priebe, Riggs Chamberlain HS 16.75 1.5
38 McKinstry, Josh Bison HS 16.78 1.3
39 House, James Brandon Valley HS 16.79 3.5
40 Veskrna, Joseph Gregory HS 17.00 0.4
41 Bien, Nathan Milbank HS 17.04 2.5
42 West, Justice Sturgis HS 17.06 0.8
43 Traphagen, Tyler Aberdeen Roncalli HS 17.08 1.5
44 Schuch, Jeffrey Dell Rapids HS 17.26 1.5
45 Bumann, Brock Lake Preston HS 17.39 0.4
46 Pettis, Chase Redwood Valley MN HS 17.41 3.5
47 Furula, Wilson SF Lincoln 17.51 0.4
48 Ferguson, Braeden Spearfish HS 17.52 1.3
49 Pond, Ben Ipswich HS 17.78 2.5
50 Ricks-Wessen, Travaris St Michael-Albertville MN 17.83 3.5
51 Olson, Skyler Gayville-Volin HS 17.85 1.5
52 Geraets, Zach Dell Rapids St. Marys HS 17.86 2.6
53 Paulsen, Bryce Marshall HS 17.88 3.5
54 Reynolds, Michael West Central HS 18.42 0.8
55 Berg, Alec Watertown HS 18.81 0.8
56 Stein, Austin SF O'Gorman 18.90 0.4
57 Kessler, William Pierre Riggs HS 19.67 2.5
58 Garreau, Warrent Pierre Riggs HS 19.94 1.3
- Eddy, Jacob Bridgewater-Emery DQ 3.5
- Vandentop, Wyatt SF Lincoln DQ 2.6
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Schaefer, Elizabeth RC Stevens 44.06
2 Korgho, Sally Fargo Davies HS 46.00
3 Giles, Jessica Madison HS 46.15
4 Gerberding, Holly Sturgis HS 46.61
5 Thue, Taylor Milbank HS 46.72
6 Beil, Kaia Fargo Davies HS 46.77
7 Dal, Joesephine SF Lincoln 46.91
8 Selland, Myah Sanborn Ctr/Woonsocket HS 47.49
9 Heier, Ryley SF Lincoln 47.56
10 Bonin, Dellaney Canton HS 48.04
11 Bad Moccasin, Chelsey Aberdeen Central HS 48.11
12 Little, Deyona Huron HS 48.12
13 Birath, Mikaela Brandon Valley HS 48.14
14 Vockler, Katie SF O'Gorman 48.15
15 Blomme, Sydney Marshall HS 48.19
16 Bauman, Cortney Deubrook Area HS 48.24
17 Kinzer, Isabel SF Washington 48.44
18 Budig, Kate Yankton HS 48.68
19 Tessier, Madason Yankton HS 48.73
20 Avery, Emma RC Central 48.80
21 Shaw, Sydney Sturgis HS 48.92
22 Hamilton, Olivia Spencer Community HS 48.93
23 Kees, Amanda Brookings HS 48.94
24 Sullivan, Skylar St Thomas More HS 48.99
25 Fornshell, Carly Century HS-BismarckND 49.05
26 Dora, Michaela Bismarck, ND HS 49.21
27 Leidholt, Sydney Warner HS 49.25
28 Fastenau, Megan Aberdeen Central HS 49.27
29 Picard, Lauren Minot ND HS 49.31
30 Kreienbrink, Kendra Hopkins HS 49.35
31 Pitlick, Autumn Potter County HS 49.47
32 McDonald, Emily Tri Valley HS 49.48
33 Grantham, Chloe Hamlin HS 49.48
34 Long, Avany Chamberlain HS 49.49
35 Strait, Abbey Castlewood HS 49.51
36 Oswald, Kelsey Yankton HS 49.52
37 Fuhrmann, Josie Freeman HS 49.63
38 Toliver, Jordynn Douglas HS 49.63
39 Kopecky, Abby Aberdeen Central HS 49.63
40 DeKnikker, Karley Lake Preston HS 49.68
41 Jones, Tori Stanley County HS 49.82
42 Blote, Brigit St Thomas More HS 49.90
43 Neece, Michelle Pipestone Area HS 50.14
44 Walder, Mateya Watertown HS 50.21
45 Langseth, Anna SF Lincoln 50.30
46 Miiller, Mollie Parkston HS 50.40
47 Cole, Brittany RC Stevens 50.50
48 Young, Hayleigh RC Central 50.55
49 Kreber, Kendyl SF O'Gorman 50.67
50 Borth, Abby Spencer Community HS 50.80
51 Martin, Claire RC Stevens 50.81
52 Lewis, Ellen Howard HS 50.85
53 Harland, Halie Fargo Davies HS 51.02
54 Mortier, Alison Marshall HS 51.24
55 Nelson, Raquel Wolsey-Wessington 51.27
56 Maher, McKenzie Bismarck, ND HS 51.42
57 Newcomb, Kylie Hopkins HS 51.52
58 Jurgens, Raelin Parker HS 51.54
59 Hemmer, Mackenzie Colman-Egan HS 51.57
60 Plastow, Jada Parkston HS 51.66
61 Chamberlain, Kaedyn SF Roosevelt 51.78
62 Faulhaber, Stephanie Mt Vernon/Plankinton HS 51.98
63 Joslyn, Paige St Michael-Albertville MN 52.06
64 Brill, Laney Belle Fourche HS 53.12
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Bradford, Manuel Minot ND HS 39.45
2 Olivier, Walker Colman-Egan HS 40.28
3 Adams, Justus SF Christian 40.39
4 Donahoe, Josh Brandon Valley HS 40.43
5 Fetch, Jason Legacy ND HS 40.74
6 Swenson, Joe Hopkins HS 40.94
7 Enerson, Tyler Red River ND 41.12
8 Lamer, Caden Tri Valley HS 41.14
9 Lear, Pierre Watertown HS 41.16
10 Morrissette, Jeremiah Century HS-BismarckND 41.22
11 Wysocki, Peter Red River ND 41.39
12 House, James Brandon Valley HS 41.53
13 Wartner, Brandon Marshall HS 41.58
14 Eddy, Jacob Bridgewater-Emery 41.69
15 Pierce, Tony RC Central 41.69
16 Buckingham, Cody RC Central 41.74
17 Martinez, Dominic Williston ND HS 41.99
18 Nelson, Anthony Irene-Wakonda HS 42.05
19 Walls, Bryce SF Roosevelt 42.09
20 West, Justice Sturgis HS 42.14
21 Priebe, Riggs Chamberlain HS 42.20
22 Schumacher, Joshua RC Stevens 42.26
23 Schollmeyer, Roarick Century HS-BismarckND 42.38
24 Kolbeck, Wilson Brandon Valley HS 42.38
25 Muhlevill, Brock Douglas HS 42.40
26 West, Gavin Sturgis HS 42.41
27 Gilbert, Ethan Lennox HS 42.43
28 Josephson, Logan Redwood Valley MN HS 42.44
29 Baloun, Cooper Redfield/Doland HS 42.52
30 Traphagen, Tyler Aberdeen Roncalli HS 42.62
31 Krull, Noah Hill City HS 42.67
32 Ladson, Jordan RC Central 42.68
33 Kooiman, Justin Pipestone Area HS 42.75
34 Bizimana, David SF Lincoln 42.84
35 Vandentop, Wyatt SF Lincoln 42.91
36 Ferguson, Braeden Spearfish HS 43.18
37 Heiberger, Eli Tri Valley HS 43.26
38 Hertz, Alex SF O'Gorman 43.29
39 Walker, Brock SF Washington 43.44
40 Johnson, Preston Minot ND HS 43.46
41 Nesbit, Chase RC Stevens 43.50
42 Permann, Alex Sturgis HS 43.58
43 Merkley, Hunter SF Lincoln 43.67
44 Veskrna, Joseph Gregory HS 43.71
45 DeVries, Levi Chester Area HS 43.72
46 Freese, Nate SF Washington 43.77
47 Gerlach, Cole Corsica/Stickney HS 43.80
48 Halouska, Cole Lennox HS 43.83
49 Reilly, Caileb Madison HS 43.88
50 Lokonobei, Lawrence SF Roosevelt 43.96
51 Lee, Kaden Faulkton 44.19
52 Houska, Dalton Dell Rapids St. Marys HS 44.24
53 Block, Logan Custer HS 44.29
54 Schmidt, Hayden Mt Vernon/Plankinton HS 44.30
55 Cwach, Blake Yankton HS 44.45
56 Bumann, Brock Lake Preston HS 44.97
57 Underwood, Branzon West Central HS 45.17
58 Bjordahl, Caden Milbank HS 45.54
59 Baloun, Seth SF Roosevelt 45.55
60 Knox, Garrett Miller HS 45.76
61 Leingang, Evan St Mary's HS ND 45.95
62 Kessler, William Pierre Riggs HS 47.69
63 Bierle, Matt Vermillion HS 50.30
- Jenkins, Kevin Douglas HS NT
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Ledesma, Ayrton Unat-Gillette College 9:21.68
2 Schroeder, Nathan Augustana (S.D.) 9:30.21
3 Liester, Josh Sioux Falls 9:49.50
4 Libbey, Pierce South Dakota 9:57.81
5 DeJong, Skylar Augustana (S.D.) 10:05.18
6 Lawson, Nick Sioux Falls 10:09.53
7 Heaton, Sean Augustana (S.D.) 10:17.86
8 Sims, Lawson Unattached 10:31.58
9 Wendt, Nathan South Dakota 10:39.48
10 Hanson, Noah Augustana (S.D.) 10:39.63
11 Beseman, Billy Sioux Falls 10:57.69
12 Hauge, Taylor Dakota State 10:59.28
13 Hemphill, Caleb Dakota State 11:48.96
Final   Top↑
P Team Squad Time
5 SF Christian A 56.19
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 South Dakota A 46.12
2 Augustana (S.D.) A 47.92
3 South Dakota B 48.06
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Fargo Davies HS A 48.33
2 Brandon Valley HS A 49.43
3 RC Central A 49.59
4 SF O'Gorman A 49.60
5 Harrisburg HS A 49.65
6 Bismarck, ND HS A 49.89
7 SF Lincoln A 50.11
8 Minot ND HS A 50.27
9 RC Stevens A 50.50
10 St Michael-Albertville MN A 50.65
11 Spencer Community HS A 51.04
12 Century HS-BismarckND A 51.07
13 Brookings HS A 51.21
14 Legacy ND HS A 51.33
15 SF Washington A 51.44
16 Yankton HS A 51.52
17 Watertown HS A 51.56
18 Sturgis HS A 51.77
19 SF Roosevelt A 51.79
20 Marshall HS A 51.88
21 Hopkins HS A 52.73
22 Aberdeen Central HS A 52.74
23 Mitchell HS A 53.66
24 Huron HS A 53.74
25 Douglas HS A 54.01
26 Pierre Riggs HS A 55.08
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 West Central HS A 51.06
2 Mt Vernon/Plankinton HS A 51.48
3 Lennox HS A 51.62
4 Tea Area HS A 51.70
5 Luverne MN HS A 51.78
6 SF Christian A 51.84
7 Canton HS A 51.96
8 Hartley-Melvin-Sanborn HS A 52.03
9 St Thomas More HS A 52.15
10 Tri Valley HS A 52.31
11 Dell Rapids HS A 52.57
12 Spearfish HS A 52.90
13 Parkston HS A 53.15
14 Madison HS A 53.24
15 Central Lyon HS A 53.35
16 Baltic HS A 53.69
17 Elk Point Jefferson HS A 53.93
18 Aberdeen Roncalli HS A 53.95
19 Belle Fourche HS A 54.05
20 Hamlin HS A 54.08
21 Redfield/Doland HS A 54.23
22 Stanley County HS A 54.42
23 Winner HS A 54.45
24 Redwood Valley MN HS A 54.74
25 Sioux Valley HS A 54.76
26 Miller HS A 54.78
27 West Lyon HS A 55.15
28 Todd County HS A 57.14
29 St Francis Indian A 57.65
30 Adrian HS A 57.74
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Chester Area HS A 50.90
2 Viborg/Hurley HS A 52.28
3 Tripp-Delmont/Armour A 52.52
4 Platte-Geddes HS A 53.01
5 Colome HS A 53.01
6 Ipswich HS A 53.10
7 Hills Beaver Creek MN HS A 53.21
8 Hanson HS A 53.67
9 Eureka/Bowdle HS A 53.70
10 Parker HS A 53.71
11 Waverly South Shore HS A 53.77
12 Northwestern Area HS A 54.07
13 Freeman HS A 54.24
14 Corsica/Stickney HS A 54.28
15 Lake Preston HS A 54.83
16 James Valley Chr HS A 54.96
17 Gregory HS A 55.56
18 Wolsey-Wessington A 55.71
19 Elkton-Lake Benton HS A 55.80
20 Menno HS A 56.17
21 Hitchcock-Tulare HS A 56.94
22 Langford Area HS A 56.94
23 Sunshine Bible Academy A 57.50
Colman-Egan HS A DNF
Final   Top↑
P Team Squad Time
2 SF Christian A 49.63
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 South Dakota A 41.17
2 SW Minnesota St. A 41.36
3 Augustana (S.D.) A 43.02
Wayne St. (Neb.) A DQ
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Eden Prairie MN HS A 42.45
2 Legacy ND HS A 42.89
3 Minot ND HS A 43.26
4 RC Central A 43.41
5 Century HS-BismarckND A 43.45
6 St Michael-Albertville MN A 43.67
7 Mitchell HS A 43.93
8 SF Lincoln A 44.10
9 Watertown HS A 44.28
10 SF Washington A 44.36
11 RC Stevens A 44.46
12 Aberdeen Central HS A 45.14
13 SF O'Gorman A 45.33
14 Marshall HS A 45.50
15 Sturgis HS A 45.51
16 Harrisburg HS A 45.86
17 Brandon Valley HS A 46.35
18 Yankton HS A 46.53
19 Pierre Riggs HS A 46.89
20 Huron HS A 47.93
SF Roosevelt A DNF
Hopkins HS A DQ
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Winner HS A 44.27
2 Madison HS A 44.40
3 Aberdeen Roncalli HS A 44.42
4 Milbank HS A 44.45
5 Central Lyon HS A 44.81
6 Canton HS A 44.89
7 Tri Valley HS A 44.95
8 Dell Rapids HS A 44.96
9 Garretson HS A 45.29
10 Miller HS A 45.40
11 SF Christian A 45.41
12 Dakota Valley HS A 45.46
13 Britton-Hecla HS A 45.48
14 Parkston HS A 45.67
15 Hot Springs (SD) A 45.76
16 West Central HS A 45.85
17 Todd County HS A 46.23
18 Luverne MN HS A 46.39
19 West Lyon HS A 46.50
20 Hamlin HS A 46.61
21 Redwood Valley MN HS A 46.62
22 Chamberlain HS A 46.64
23 Spearfish HS A 46.67
24 Sioux Valley HS A 46.78
25 Baltic HS A 47.17
26 Windom Area HS A 47.51
27 Stanley County HS A 47.65
28 Lennox HS A 48.01
29 Custer HS A 48.10
30 Adrian HS A 48.41
Belle Fourche HS A DNF
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Chester Area HS A 44.68
2 Colman-Egan HS A 44.75
3 Castlewood HS A 45.20
4 Potter County HS A 45.22
5 Corsica/Stickney HS A 45.50
6 Frederick Area HS A 45.81
7 Warner HS A 46.20
8 Wall HS A 46.29
9 Freeman HS A 46.37
10 Bridgewater-Emery A 46.40
11 Colome HS A 46.44
12 James Valley Chr HS A 46.47
13 Sully Buttes HS A 46.60
14 Irene-Wakonda HS A 46.61
15 Wolsey-Wessington A 46.76
16 Hills Beaver Creek MN HS A 47.05
17 Gayville-Volin HS A 47.06
18 Gregory HS A 47.38
19 Ipswich HS A 48.05
20 Lower Brule, SD A 48.50
21 Elkton-Lake Benton HS A 49.71
Viborg/Hurley HS A DQ
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Fargo Davies HS A 1:41.20
2 Brandon Valley HS A 1:41.34
3 St Michael-Albertville MN A 1:42.78
4 SF O'Gorman A 1:42.93
5 Harrisburg HS A 1:44.15
6 RC Central A 1:44.68
7 RC Stevens A 1:44.98
8 Bismarck, ND HS A 1:45.93
9 SF Lincoln A 1:46.63
10 Sturgis HS A 1:46.70
11 SF Washington A 1:47.11
12 Minot ND HS A 1:47.31
13 Brookings HS A 1:48.01
14 Spencer Community HS A 1:48.30
15 Yankton HS A 1:48.81
16 Hopkins HS A 1:49.00
17 SF Roosevelt A 1:49.38
18 Legacy ND HS A 1:49.41
19 Watertown HS A 1:50.90
20 Mitchell HS A 1:53.49
21 Huron HS A 1:53.95
22 Pierre Riggs HS A 1:54.55
23 Douglas HS A 1:54.65
24 Aberdeen Central HS A 1:56.21
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 West Central HS A 1:45.70
2 Lennox HS A 1:48.64
3 Madison HS A 1:48.66
4 Canton HS A 1:48.88
5 Hartley-Melvin-Sanborn HS A 1:49.01
6 SF Christian A 1:49.04
7 Belle Fourche HS A 1:49.42
8 Luverne MN HS A 1:49.57
9 Mt Vernon/Plankinton HS A 1:49.81
10 St Thomas More HS A 1:50.30
11 Flandreau HS A 1:50.95
12 Central Lyon HS A 1:51.04
13 West Lyon HS A 1:51.15
14 Parkston HS A 1:51.19
15 Elk Point Jefferson HS A 1:51.26
16 Spearfish HS A 1:51.76
17 Winner HS A 1:52.54
18 Milbank HS A 1:52.60
19 Dell Rapids HS A 1:52.78
20 Redwood Valley MN HS A 1:52.95
21 Redfield/Doland HS A 1:53.10
22 Vermillion HS A 1:53.29
23 Sioux Valley HS A 1:53.95
24 Aberdeen Roncalli HS A 1:54.90
25 Miller HS A 1:55.02
26 Hamlin HS A 1:55.39
27 Bon Homme HS A 1:55.41
28 Wagner HS A 1:55.72
29 Stanley County HS A 1:56.50
30 Adrian HS A 1:56.65
31 St Francis Indian A 1:58.01
32 Todd County HS A 1:59.53
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Parker HS A 1:47.61
2 Chester Area HS A 1:47.63
3 Viborg/Hurley HS A 1:48.06
4 Tripp-Delmont/Armour A 1:49.88
5 Hills Beaver Creek MN HS A 1:51.40
6 Platte-Geddes HS A 1:51.79
7 Potter County HS A 1:51.99
8 Freeman HS A 1:52.54
9 Colman-Egan HS A 1:52.71
10 Hanson HS A 1:52.80
11 Lake Preston HS A 1:53.15
12 Corsica/Stickney HS A 1:53.52
13 Northwestern Area HS A 1:54.22
14 Avon HS A 1:54.52
15 Wolsey-Wessington A 1:54.53
16 Gayville-Volin HS A 1:55.07
17 Bridgewater-Emery A 1:55.30
18 James Valley Chr HS A 1:56.16
19 Colome HS A 1:56.37
20 Menno HS A 1:56.64
21 Elkton-Lake Benton HS A 1:57.68
Langford Area HS A DQ
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Brandon Valley HS A 1:30.19
2 Century HS-BismarckND A 1:30.25
3 SF Lincoln A 1:30.52
4 SF O'Gorman A 1:30.56
5 Minot ND HS A 1:30.67
6 Hopkins HS A 1:31.26
7 SF Washington A 1:31.27
8 Mitchell HS A 1:31.40
9 Sturgis HS A 1:31.60
10 St Michael-Albertville MN A 1:31.76
11 Harrisburg HS A 1:31.94
12 SF Roosevelt A 1:32.32
13 Legacy ND HS A 1:32.38
14 Watertown HS A 1:32.61
15 Marshall HS A 1:32.98
16 RC Stevens A 1:33.04
17 Douglas HS A 1:33.44
18 Red River ND A 1:33.85
19 Aberdeen Central HS A 1:35.23
20 Yankton HS A 1:36.33
21 Pierre Riggs HS A 1:36.45
RC Central A DNF
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Winner HS A 1:31.52
2 SF Christian A 1:31.81
3 Milbank HS A 1:32.66
4 Aberdeen Roncalli HS A 1:33.28
5 Canton HS A 1:33.61
6 Tri Valley HS A 1:33.82
7 Mt Vernon/Plankinton HS A 1:33.87
8 Garretson HS A 1:34.32
9 Parkston HS A 1:34.64
10 Hot Springs (SD) A 1:35.18
11 Chamberlain HS A 1:35.34
12 Central Lyon HS A 1:35.45
13 Hill City HS A 1:35.47
14 West Central HS A 1:35.70
15 St Thomas More HS A 1:35.83
16 Vermillion HS A 1:36.03
17 West Lyon HS A 1:36.11
18 Tea Area HS A 1:36.27
19 Hamlin HS A 1:36.40
20 Miller HS A 1:36.50
21 Luverne MN HS A 1:36.53
22 Todd County HS A 1:37.36
23 Sioux Valley HS A 1:37.57
24 Stanley County HS A 1:37.95
25 Redwood Valley MN HS A 1:38.43
26 Spearfish HS A 1:39.02
27 Lennox HS A 1:39.66
28 Adrian HS A 1:39.95
Elk Point Jefferson HS A DQ
Madison HS A DQ
Dell Rapids HS A DQ
Dakota Valley HS A DNF
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Chester Area HS A 1:33.21
2 Colman-Egan HS A 1:33.46
3 Castlewood HS A 1:33.53
4 Potter County HS A 1:34.06
5 Frederick Area HS A 1:34.40
6 Colome HS A 1:35.06
7 Bridgewater-Emery A 1:36.09
8 Irene-Wakonda HS A 1:36.28
9 Freeman HS A 1:36.36
10 Viborg/Hurley HS A 1:36.40
11 James Valley Chr HS A 1:36.87
12 Gregory HS A 1:37.25
13 Gayville-Volin HS A 1:37.74
14 Hills Beaver Creek MN HS A 1:37.79
15 Sully Buttes HS A 1:37.98
16 Wall HS A 1:38.08
17 Avon HS A 1:38.12
18 Sanborn Ctr/Woonsocket HS A 1:38.27
19 Sunshine Bible Academy A 1:39.27
20 Wolsey-Wessington A 1:39.88
21 Faulkton A 1:40.05
22 Lake Preston HS A 1:40.46
23 Deubrook Area HS A 1:40.96
24 Hitchcock-Tulare HS A 1:41.84
25 Elkton-Lake Benton HS A 1:42.18
26 Ipswich HS A 1:43.04
27 Menno HS A 1:44.02
Corsica/Stickney HS A DQ
Warner HS A DNF
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 South Dakota St. A 3:46.14
2 South Dakota A 3:52.88
3 Augustana (S.D.) A 3:53.09
4 Sioux Falls A 4:07.81
Augustana (S.D.) B DNF
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Brandon Valley HS A 3:52.95
2 SF Lincoln A 3:56.31
3 Fargo Davies HS A 4:00.71
4 RC Central A 4:02.81
5 Bismarck, ND HS A 4:03.59
6 RC Stevens A 4:04.44
7 Legacy ND HS A 4:04.93
8 Marshall HS A 4:05.68
9 Yankton HS A 4:07.70
10 SF O'Gorman A 4:08.40
11 Sturgis HS A 4:08.74
12 Century HS-BismarckND A 4:11.05
13 SF Washington A 4:11.25
14 St Michael-Albertville MN A 4:13.39
15 Brookings HS A 4:15.08
16 Minot ND HS A 4:16.35
17 Spencer Community HS A 4:16.82
18 Hopkins HS A 4:16.94
19 Aberdeen Central HS A 4:17.15
20 Pierre Riggs HS A 4:17.50
21 SF Roosevelt A 4:18.66
22 Watertown HS A 4:19.83
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Madison HS A 4:01.05
2 St Thomas More HS A 4:06.59
3 Hillsboro-Central Valley A 4:06.98
4 West Central HS A 4:11.83
5 Elk Point Jefferson HS A 4:12.40
6 Dell Rapids HS A 4:14.11
7 Lennox HS A 4:14.21
8 Central Lyon HS A 4:14.65
9 Hill City HS A 4:15.05
10 Winner HS A 4:15.15
11 Mt Vernon/Plankinton HS A 4:15.75
12 Vermillion HS A 4:16.58
13 Custer HS A 4:16.86
14 Canton HS A 4:16.94
15 Spearfish HS A 4:18.10
16 Wabasso MN A 4:19.74
17 SF Christian A 4:20.33
18 Aberdeen Roncalli HS A 4:21.12
19 West Lyon HS A 4:22.80
20 Milbank HS A 4:23.73
21 Webster HS A 4:24.19
22 Redfield/Doland HS A 4:24.40
23 Hamlin HS A 4:29.93
24 Ethan/Parkston SO A 4:34.57
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Deubrook Area HS A 4:11.73
2 Hills Beaver Creek MN HS A 4:15.20
3 Ipswich HS A 4:16.50
4 Potter County HS A 4:17.06
5 Hanson HS A 4:17.32
6 Chester Area HS A 4:17.73
7 Freeman HS A 4:18.22
8 Viborg/Hurley HS A 4:20.18
9 Platte-Geddes HS A 4:20.61
10 DeSmet HS A 4:20.85
11 Bridgewater-Emery A 4:21.07
12 Sully Buttes HS A 4:21.17
13 Langford Area HS A 4:21.46
14 Tripp-Delmont/Armour A 4:22.55
15 Rosholt Tri-State HS A 4:24.97
16 Sunshine Bible Academy A 4:25.68
17 Lake Preston HS A 4:26.20
18 Lyman HS A 4:26.49
19 James Valley Chr HS A 4:27.43
20 Dell Rapids St. Marys HS A 4:27.55
21 Parker HS A 4:30.31
22 Corsica/Stickney HS A 4:30.50
23 Wolsey-Wessington A 4:31.69
24 Colman-Egan HS A 4:34.90
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 South Dakota St. A 3:15.32
2 South Dakota St. B 3:15.83
3 SW Minnesota St. A 3:20.45
4 Augustana (S.D.) B 3:21.33
5 Sioux Falls A 3:28.35
6 Augustana (S.D.) A 3:32.67
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 SF O'Gorman A 3:25.41
2 Watertown HS A 3:26.23
3 Legacy ND HS A 3:27.07
4 Hopkins HS A 3:28.37
5 Minot ND HS A 3:28.74
6 St Michael-Albertville MN A 3:28.80
7 Brandon Valley HS A 3:29.47
8 Sturgis HS A 3:29.65
9 Marshall HS A 3:29.94
10 RC Central A 3:30.40
11 SF Lincoln A 3:30.42
12 Century HS-BismarckND A 3:32.15
13 SF Roosevelt A 3:33.78
14 Pierre Riggs HS A 3:34.87
15 Harrisburg HS A 3:35.05
16 RC Stevens A 3:35.40
17 Brookings HS A 3:38.12
18 SF Washington A 3:38.66
19 Aberdeen Central HS A 3:39.41
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 St Thomas More HS A 3:26.65
2 SF Christian A 3:27.00
3 Pipestone Area HS A 3:27.69
4 Dell Rapids HS A 3:28.73
5 Mt Vernon/Plankinton HS A 3:29.13
6 Hillsboro-Central Valley A 3:29.43
7 Vermillion HS A 3:34.46
8 Spearfish HS A 3:34.76
9 Milbank HS A 3:34.82
10 Custer HS A 3:39.02
11 Hamlin HS A 3:39.23
12 Webster HS A 3:39.63
13 Miller HS A 3:41.16
14 Elk Point Jefferson HS A 3:41.36
15 West Lyon HS A 3:41.90
16 Belle Fourche HS A 3:42.40
17 Todd County HS A 3:42.54
18 Lennox HS A 3:42.55
19 Windom Area HS A 3:46.62
20 Central Lyon HS A 3:48.06
21 Parkston HS A 3:55.21
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Colman-Egan HS A 3:29.06
2 Castlewood HS A 3:30.32
3 Potter County HS A 3:30.34
4 James Valley Chr HS A 3:33.43
5 Freeman HS A 3:33.61
6 Viborg/Hurley HS A 3:35.81
7 Sunshine Bible Academy A 3:35.94
8 Ipswich HS A 3:36.47
9 Corsica/Stickney HS A 3:36.58
10 Bridgewater-Emery A 3:38.55
11 Chester Area HS A 3:39.34
12 Frederick Area HS A 3:43.38
13 Irene-Wakonda HS A 3:44.46
14 Faulkton A 3:45.79
15 Hills Beaver Creek MN HS A 3:46.19
16 Hitchcock-Tulare HS A 3:49.05
17 Wolsey-Wessington A 3:49.09
18 Deubrook Area HS A 3:55.43
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 SF Lincoln A 9:23.28
2 Marshall HS A 9:33.60
3 Legacy ND HS A 9:34.66
4 Century HS-BismarckND A 9:39.94
5 Fargo Davies HS A 9:40.92
6 Brandon Valley HS A 9:44.41
7 Minot ND HS A 9:54.30
8 SF Washington A 9:55.42
9 SF O'Gorman A 10:00.26
10 Aberdeen Central HS A 10:00.34
11 Sturgis HS A 10:01.37
12 Spencer Community HS A 10:06.31
13 Pierre Riggs HS A 10:08.24
14 Yankton HS A 10:09.43
15 Hopkins HS A 10:10.83
16 St Michael-Albertville MN A 10:16.79
17 Huron HS A 10:25.62
18 Watertown HS A 10:28.09
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Madison HS A 9:38.62
2 Hill City HS A 9:42.44
3 St Thomas More HS A 9:52.65
4 Winner HS A 9:54.11
5 Luverne MN HS A 9:55.26
6 Custer HS A 10:05.43
7 Canby/Minneota A 10:08.62
8 Wagner HS A 10:12.55
9 LacQuiParle Valley-Dawson A 10:12.59
10 SF Christian A 10:22.11
11 Beresford HS A 10:24.39
12 Webster HS A 10:25.60
13 Aberdeen Roncalli HS A 10:25.65
14 Canton HS A 10:29.32
15 Mt Vernon/Plankinton HS A 10:31.00
16 Parkston HS A 10:45.78
17 Windom Area HS A 10:50.29
18 West Lyon HS A 11:08.57
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Deubrook Area HS A 10:01.66
2 Newell HS A 10:12.41
3 Gayville-Volin HS A 10:19.49
4 DeSmet HS A 10:22.40
5 Potter County HS A 10:22.76
6 Ipswich HS A 10:23.13
7 Lyman HS A 10:26.82
8 Rosholt Tri-State HS A 10:27.02
9 Philip HS A 10:28.66
10 James Valley Chr HS A 10:32.71
11 Sunshine Bible Academy A 10:34.89
12 Bridgewater-Emery A 10:34.96
13 Dell Rapids St. Marys HS A 10:37.19
14 Corsica/Stickney HS A 10:38.33
15 McIntosh HS A 10:39.10
16 Hills Beaver Creek MN HS A 10:39.80
17 Wolsey-Wessington A 10:46.60
18 Northwestern Area HS A 10:46.77
19 Menno HS A 11:02.65
20 Gregory HS A 11:05.15
21 Viborg/Hurley HS A 11:13.34
22 Hitchcock-Tulare HS A 11:43.04
23 Elkton-Lake Benton HS A 11:43.26
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 SF Roosevelt A 8:05.74
2 St Michael-Albertville MN A 8:12.69
3 Minot ND HS A 8:14.21
4 SF Washington A 8:17.83
5 SF Lincoln A 8:19.06
6 Harrisburg HS A 8:28.68
7 Pierre Riggs HS A 8:33.12
8 Brookings HS A 8:37.20
9 Legacy ND HS A 8:38.12
10 Brandon Valley HS A 8:40.04
11 Hopkins HS A 8:41.83
12 Watertown HS A 8:48.58
13 Marshall HS A 8:48.66
14 Huron HS A 9:07.51
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 SF Christian A 8:00.76
2 Pipestone Area HS A 8:23.13
3 St Thomas More HS A 8:25.95
4 Vermillion HS A 8:26.52
5 Hill City HS A 8:27.78
6 Spearfish HS A 8:28.10
7 Custer HS A 8:30.67
8 LacQuiParle Valley-Dawson A 8:38.68
9 Windom Area HS A 8:40.55
10 Mt Vernon/Plankinton HS A 8:43.18
11 Lennox HS A 8:48.54
12 Baltic HS A 8:52.66
13 George-Little Rock A 8:53.53
14 Todd County HS A 8:55.38
15 Central Lyon HS A 8:58.61
16 Garretson HS A 9:02.72
17 Stanley County HS A 9:12.38
18 Parkston HS A 9:23.81
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 James Valley Chr HS A 8:30.79
2 South Central/Burke HS A 8:34.72
3 Ipswich HS A 8:35.74
4 Corsica/Stickney HS A 8:37.50
5 Viborg/Hurley HS A 8:42.65
6 Sunshine Bible Academy A 8:45.99
7 Freeman Academy A 8:54.68
8 Northwestern Area HS A 8:59.78
9 Sanborn Ctr/Woonsocket HS A 9:11.94
10 Timber Lake HS A 9:12.68
11 Deubrook Area HS A 9:14.99
12 Menno HS A 9:15.58
13 Hitchcock-Tulare HS A 9:24.50
14 Wolsey-Wessington A 9:37.02
- Oldham-Ramona/Rutland A NT
- DeSmet HS A NT
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Brandon Valley HS A 4:09.27
2 Legacy ND HS A 4:10.74
3 Brookings HS A 4:11.52
4 SF Lincoln A 4:13.06
5 St Michael-Albertville MN A 4:15.06
6 Sturgis HS A 4:17.32
7 RC Central A 4:18.57
8 Century HS-BismarckND A 4:21.05
9 SF Roosevelt A 4:21.14
10 Pierre Riggs HS A 4:22.43
11 RC Stevens A 4:25.27
12 SF Washington A 4:25.33
13 Yankton HS A 4:27.54
14 Huron HS A 4:27.62
15 Watertown HS A 4:28.49
16 Spencer Community HS A 4:28.81
17 Marshall HS A 4:29.00
18 Mitchell HS A 4:29.25
19 Aberdeen Central HS A 4:29.42
20 Douglas HS A 4:29.81
21 SF O'Gorman A 4:29.95
22 Minot ND HS A 4:30.83
23 Hopkins HS A 4:36.59
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 St Thomas More HS A 4:15.43
2 Vermillion HS A 4:19.56
3 Madison HS A 4:20.55
4 Dakota Valley HS A 4:21.50
5 Winner HS A 4:22.30
6 Parkston HS A 4:24.06
7 Beresford HS A 4:24.56
8 Pipestone Area HS A 4:25.62
9 Elk Point Jefferson HS A 4:25.73
10 Milbank HS A 4:25.96
11 Dell Rapids HS A 4:26.04
12 Canton HS A 4:26.34
13 Todd County HS A 4:27.61
14 Flandreau HS A 4:27.94
15 Mt Vernon/Plankinton HS A 4:28.82
16 Stanley County HS A 4:29.42
17 Wagner HS A 4:29.78
18 Hill City HS A 4:29.88
19 Webster HS A 4:30.19
20 West Central HS A 4:30.66
21 Spearfish HS A 4:32.01
22 Hamlin HS A 4:32.48
23 Central Lyon HS A 4:32.54
24 Custer HS A 4:33.59
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Viborg/Hurley HS A 4:20.40
2 Deubrook Area HS A 4:21.25
3 Newell HS A 4:23.81
4 Corsica/Stickney HS A 4:29.29
5 Lake Preston HS A 4:29.67
6 Potter County HS A 4:31.72
7 Arlington HS A 4:33.90
8 Sully Buttes HS A 4:34.01
9 Philip HS A 4:35.58
10 Dell Rapids St. Marys HS A 4:36.40
11 Northwestern Area HS A 4:36.72
12 Gregory HS A 4:36.93
13 Freeman HS A 4:37.01
14 James Valley Chr HS A 4:37.83
15 Sunshine Bible Academy A 4:38.77
16 Gayville-Volin HS A 4:40.80
17 Wolsey-Wessington A 4:41.79
18 Menno HS A 4:42.78
19 Rosholt Tri-State HS A 4:43.16
20 DeSmet HS A 4:44.06
21 Lyman HS A 4:45.49
22 Ipswich HS A 4:46.75
23 South Central/Burke HS A 4:48.43
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Legacy ND HS A 3:30.14
2 Brandon Valley HS A 3:34.24
3 SF Washington A 3:39.49
4 Watertown HS A 3:39.53
5 St Michael-Albertville MN A 3:39.57
6 SF Roosevelt A 3:41.23
7 Harrisburg HS A 3:41.75
8 Hopkins HS A 3:41.85
9 SF Lincoln A 3:41.99
10 Century HS-BismarckND A 3:42.71
11 Sturgis HS A 3:43.36
12 Huron HS A 3:43.41
13 RC Central A 3:43.85
14 RC Stevens A 3:44.59
15 Mitchell HS A 3:45.71
16 Aberdeen Central HS A 3:50.49
17 Pierre Riggs HS A 3:52.20
18 Yankton HS A 3:57.48
19 Marshall HS A 4:14.73
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 St Thomas More HS A 3:36.82
2 SF Christian A 3:38.25
3 Pipestone Area HS A 3:39.54
4 Mt Vernon/Plankinton HS A 3:40.04
5 Tea Area HS A 3:40.73
6 Dell Rapids HS A 3:40.90
7 Hill City HS A 3:40.98
8 Vermillion HS A 3:40.99
9 Winner HS A 3:41.31
10 Madison HS A 3:43.42
11 Elk Point Jefferson HS A 3:44.45
12 Canton HS A 3:44.69
13 West Lyon HS A 3:44.86
14 Webster HS A 3:45.22
15 Montevideo HS A 3:45.71
16 Spearfish HS A 3:46.00
17 Parkston HS A 3:46.52
18 Bon Homme HS A 3:47.04
19 Milbank HS A 3:49.91
20 Chamberlain HS A 3:53.32
21 St Mary's HS ND A 3:54.54
22 Stanley County HS A 3:55.14
23 Aberdeen Roncalli HS A 4:03.04
Custer HS A DQ
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Viborg/Hurley HS A 3:37.47
2 Colman-Egan HS A 3:42.03
3 Castlewood HS A 3:45.49
4 Sunshine Bible Academy A 3:45.73
5 Corsica/Stickney HS A 3:46.14
6 James Valley Chr HS A 3:47.07
7 Bridgewater-Emery A 3:48.27
8 South Central/Burke HS A 3:48.87
9 Sanborn Ctr/Woonsocket HS A 3:49.08
10 Potter County HS A 3:49.88
11 Ipswich HS A 3:50.41
12 Avon HS A 3:52.17
13 Warner HS A 3:52.75
14 Deubrook Area HS A 3:55.45
15 Northwestern Area HS A 3:55.68
16 Lake Preston HS A 3:57.32
17 Wolsey-Wessington A 3:57.47
18 Hitchcock-Tulare HS A 3:59.39
19 Timber Lake HS A 3:59.78
20 Faulkton A 4:00.09
21 Elkton-Lake Benton HS A 4:00.48
22 Menno HS A 4:03.72
23 Lower Brule, SD A 4:05.45
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Johnson, Michelle RC Central 5' 6.0"m 5' 6.0"
2 Nelson, Lexie St Michael-Albertville MN 5' 4.0"m 5' 4.0"
3 Haring, Carly Mitchell HS 5' 4.0"m 5' 4.0"
4 Thompson, Morgan Brandon Valley HS 5' 2.0"m 5' 2.0"
5 Eisenbeisz, Addy Pierre Riggs HS 5' 2.0"m 5' 2.0"
6 Simons, Ashlyn Sturgis HS 5' 2.0"m 5' 2.0"
6 Kizer, Madison Howard HS 5' 2.0"m 5' 2.0"
8 Nelson, Allie Minot ND HS 5' 2.0"m 5' 2.0"
9 Falak, Alayna Watertown HS 5' 0.0"m 5' 0.0"
9 Schroeder, Tiana Freeman Academy 5' 0.0"m 5' 0.0"
11 Ziegler, Nikole Sioux Valley HS 5' 0.0"m 5' 0.0"
11 Sonich, Alexis Hartley-Melvin-Sanborn HS 5' 0.0"m 5' 0.0"
11 Ailts, Catriona St Michael-Albertville MN 5' 0.0"m 5' 0.0"
14 Hanson, Abby Aberdeen Roncalli HS 5' 0.0"m 5' 0.0"
14 Braning, Aspen Belle Fourche HS 5' 0.0"m 5' 0.0"
16 Jolley, Olivia Sturgis HS 5' 0.0"m 5' 0.0"
17 Johnson, Alyssa Dakota Valley HS 5' 0.0"m 5' 0.0"
18 Henderson, Lauren Mobridge-Pollock HS 4' 10.0"m 4' 10.0"
18 Bain, Morgan SF O'Gorman 4' 10.0"m 4' 10.0"
18 Heiss, Emry Pierre Riggs HS 4' 10.0"m 4' 10.0"
18 Bultje, Skyler Canistota HS 4' 10.0"m 4' 10.0"
18 Gleason, Alisha Douglas HS 4' 10.0"m 4' 10.0"
18 Seymour, Danille Warner HS 4' 10.0"m 4' 10.0"
18 Tietz, Sophie Watertown HS 4' 10.0"m 4' 10.0"
18 Mesman, Sierra Bon Homme HS 4' 10.0"m 4' 10.0"
26 Henricks, Shyla Britton-Hecla HS 4' 10.0"m 4' 10.0"
26 Pruis, Caitlyn SF Christian 4' 10.0"m 4' 10.0"
26 Hansen, Morgan SF Lincoln 4' 10.0"m 4' 10.0"
26 Stevens, Lynsey Sioux Valley HS 4' 10.0"m 4' 10.0"
31 Martin, Grace RC Stevens 4' 10.0"m 4' 10.0"
31 Berg, Tava Watertown HS 4' 10.0"m 4' 10.0"
- Miedema, Aubrey SF Washington NP
- Zanin, Joana Pierre Riggs HS NP
- Wuebben, Madison Yankton HS NP
- Schutz, Judian RC Stevens NP
- Jensen, Bella Belle Fourche HS NP
- Wild, Micah Sturgis HS NP
- Reck, Gabby SF Washington NP
- Matucha, Lahna South Central/Burke HS NP
- Immeker, Aliyah SF Roosevelt NP
- Unruh, Lexi SF Christian NP
- Grabowska, Abby Ipswich HS NP
- Guigui, Lia Douglas HS NP
- Warnke, Megan Gregory HS NP
- Baumberger, Laurn McIntosh HS NP
- Johnson, Kaylee Hendricks MN HS NP
- Tegethoff, Averi Platte-Geddes HS NP
- Hunstad, Lauren Parker HS NP
- Uher, Amy Mitchell HS NP
- Bates, Sammi RC Stevens NP
- Berge, Katja Hillsboro-Central Valley NP
- Olson, Laken Britton-Hecla HS NP
- Goertel, Sydney West Central HS NP
- Moore, Elizabeth Colman-Egan HS NP
- Kong, Phekran SF Washington NP
- Selland, Myah Sanborn Ctr/Woonsocket HS NP
- Rhinehart, Sidney Great Plains Luthern NP
- Reinschmidt, Nikita Dakota Valley HS NP
- Melius, Peyton Faulkton NP
- Kuchenbecker, Peyton Philip HS NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Koosman, Zach South Dakota St. 2.14m 7' 0.25"
2 Bauder, Eric Unattached 2.06m 6' 9.0"
3 Anderson, Zack South Dakota 2.01m 6' 7.0"
4 Fujan, Jordan South Dakota 1.96m 6' 5.0"
4 Sears, Riley South Dakota St. 1.96m 6' 5.0"
6 Courter, Bryant South Dakota St. 1.96m 6' 5.0"
7 Hejna, JJ South Dakota St. 1.91m 6' 3.25"
8 Hieber, Evan South Dakota St. 1.91m 6' 3.25"
9 Erickson, Conner UNAT-South Dakota St. 1.86m 6' 1.25"
11 Anderson, Eli Augustana (S.D.) 1.86m 6' 1.25"
11 Opdahl, Austin Dakota State 1.86m 6' 1.25"
- Kirkebak, Joseph Sioux Falls NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Schmidt, Mason Dell Rapids HS 6' 7.0"m 6' 7.0"
2 Mafe, Boye Hopkins HS 6' 7.0"m 6' 7.0"
3 Fykstra, DeJay SF Christian 6' 5.0"m 6' 5.0"
4 Woelber, Tyl Pipestone Area HS 6' 5.0"m 6' 5.0"
5 Flanagan, Shiloh SF Washington 6' 5.0"m 6' 5.0"
6 Morin-Baxter, Isaiah RC Stevens 6' 3.0"m 6' 3.0"
6 Sumption, Alex Frederick Area HS 6' 3.0"m 6' 3.0"
6 McDonnell, Allan Wall HS 6' 3.0"m 6' 3.0"
9 Martin, Jacob RC Stevens 6' 3.0"m 6' 3.0"
10 Thurman, Xavier St Michael-Albertville MN 6' 3.0"m 6' 3.0"
11 Wolf, Austin Legacy ND HS 6' 3.0"m 6' 3.0"
12 Poppen, Cade Hamlin HS 6' 3.0"m 6' 3.0"
13 Stephens, Tod RC Central 6' 3.0"m 6' 3.0"
14 Ogunjemilusi, Darian Wolsey-Wessington 6' 3.0"m 6' 3.0"
15 Hay, Dylan RC Central 6' 3.0"m 6' 3.0"
16 Kinsley, Chris Yankton HS 6' 3.0"m 6' 3.0"
17 Popkes, Nathan SF Lincoln 6' 1.0"m 6' 1.0"
18 Bergmann, Cole Dakota Valley HS 6' 1.0"m 6' 1.0"
19 Moser, Josh Corsica/Stickney HS 6' 1.0"m 6' 1.0"
20 Girton, Malachi Platte-Geddes HS 6' 1.0"m 6' 1.0"
21 Campbell, Connor Pierre Riggs HS 5' 11.0"m 5' 11.0"
21 Schnait, Jordan Aberdeen Central HS 5' 11.0"m 5' 11.0"
21 Menning, Clayton Corsica/Stickney HS 5' 11.0"m 5' 11.0"
24 Johannsen, Jayden SF Washington 5' 11.0"m 5' 11.0"
25 Sutcliffe, Sam SF O'Gorman 5' 11.0"m 5' 11.0"
25 Scholten, Zach Hills Beaver Creek MN HS 5' 11.0"m 5' 11.0"
25 Boes, Blake Gregory HS 5' 11.0"m 5' 11.0"
25 Rademacher, Sam Marshall HS 5' 11.0"m 5' 11.0"
- Kraft, Isaac Timber Lake HS NP
- Pruszynski, Brock Marshall HS NP
- Ricks-Wessen, Travaris St Michael-Albertville MN NP
- Hoellein, Micah Warner HS NP
- Adam, Paul Pierre Riggs HS NP
- Chesterman, Sam Dakota Valley HS NP
- Wessel, Garrett Kimball/White Lake HS NP
- Nesland, Carter RC Stevens NP
- Muhlevill, Brock Douglas HS NP
- Prins, Jhett Webster HS NP
- Munkvold, Kyle Menno HS NP
- Mayer, Lucas Century HS-BismarckND NP
- Enerson, Tyler Red River ND NP
- Siemonsma, Sheldon Dell Rapids HS NP
- Gaspar, Logan Dell Rapids St. Marys HS NP
- Antoine, Connor Watertown HS NP
- Weldon, Damarcus SF Lincoln NP
- Ewoldt, Haden Chester Area HS NP
- Deines, Josh Marshall HS NP
- Landguth, Kale St Thomas More HS NP
- Hines, Tanner Parkston HS NP
- Eby, Taylor Sturgis HS NP
- Cutler, Jac Hill City HS NP
- Henjum, Jacob Redwood Valley MN HS NP
- Struck, Isaac SF O'Gorman NP
- Morris, Mason Watertown HS NP
- McCann, Ty Brandon Valley HS NP
- Metcalf, Caleb Lennox HS NP
- Lear, Pierre Watertown HS NP
- LaRoche, Marlowe Lower Brule, SD NP
- Redd, Shariff SF Lincoln NP
- Heimensen, Zed Central Lyon HS NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Grove, Emily South Dakota 4.30m 14' 1.25"
2 Brigham, Emily South Dakota 3.91m 12' 10.0"
3 Mills, Madison South Dakota 3.91m 12' 10.0"
4 Wilkes, Hunter South Dakota 3.61m 11' 10.0"
4 Linder, Hannah Sioux Falls 3.61m 11' 10.0"
6 Aune, Madeline South Dakota 3.61m 11' 10.0"
7 Muller, Megan Sioux Falls 3.46m 11' 4.25"
9 Trapp, Courtney South Dakota St. 3.46m 11' 4.25"
9 Cammack, Kristi Unattached 3.46m 11' 4.25"
9 Siekman, Sydney Sioux Falls 3.46m 11' 4.25"
11 Schmidt, Brenna Sioux Falls 3.31m 10' 10.25"
12 Spitz, Josie Sioux Falls 3.16m 10' 4.25"
12 Petersen, Macy South Dakota St. 3.16m 10' 4.25"
14 Muller, Amy Sioux Falls 3.16m 10' 4.25"
- Noble, Lily Augustana (S.D.) NP
- Molitor, Elizabeth South Dakota St. NP
- Hunt, Makiah South Dakota NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Scott, Whitney Watertown HS 11' 3.0"m 11' 3.0"
2 Hendrick, Hannah Brandon Valley HS 11' 3.0"m 11' 3.0"
3 Ahlers, Sydney Watertown HS 10' 9.0"m 10' 9.0"
4 Bullard, Sophie Pierre Riggs HS 10' 3.0"m 10' 3.0"
5 Huneke, Jordyn RC Stevens 10' 3.0"m 10' 3.0"
6 Katz, Shannon Huron HS 10' 3.0"m 10' 3.0"
7 Schiltz, Marya Brandon Valley HS 10' 3.0"m 10' 3.0"
7 Johannsen, Jacee SF Washington 10' 3.0"m 10' 3.0"
9 Johnson, Mckenzie Bismarck, ND HS 9' 9.0"m 9' 9.0"
9 Scott, Summer Watertown HS 9' 9.0"m 9' 9.0"
9 Maurer, Taylor Ipswich HS 9' 9.0"m 9' 9.0"
12 Johnson, Sophie Hendricks MN HS 9' 9.0"m 9' 9.0"
13 Guthmiller, Kaitlin Yankton HS 9' 3.0"m 9' 3.0"
14 Schwebach, Shania Madison HS 9' 3.0"m 9' 3.0"
15 Hendrick, Halayna Brandon Valley HS 9' 3.0"m 9' 3.0"
16 Giles, Jennifer Madison HS 9' 3.0"m 9' 3.0"
17 Jorensen, Cassidy Sturgis HS 9' 3.0"m 9' 3.0"
18 Paul, Breezy Sturgis HS 8' 9.0"m 8' 9.0"
19 Vorobyeva, Irina SF Roosevelt 8' 9.0"m 8' 9.0"
20 Ronke, Tegan Waverly South Shore HS 8' 9.0"m 8' 9.0"
21 Jackson, Chandi Spearfish HS 8' 3.0"m 8' 3.0"
21 Gleason, Alisha Douglas HS 8' 3.0"m 8' 3.0"
21 Schulte, Miranda Yankton HS 8' 3.0"m 8' 3.0"
24 Burdick, Carolyne SF Roosevelt 8' 3.0"m 8' 3.0"
24 Rozell, Reagan Huron HS 8' 3.0"m 8' 3.0"
26 Edelman, Morgan Menno HS 8' 3.0"m 8' 3.0"
26 Miiller, Mollie Parkston HS 8' 3.0"m 8' 3.0"
- Pinney, Cheyenne Philip HS NP
- Schindler, Samantha Elkton-Lake Benton HS NP
- Carlisle, Elizabeth St Thomas More HS NP
- Trainor, Isabelle Harrisburg HS NP
- Peterson, Dannyn Hitchcock-Tulare HS NP
- Houk, Jullian St Thomas More HS NP
- Cardella, Elise Aberdeen Roncalli HS NP
- Schmidt, Danielle RC Stevens NP
- Trupe, Madisyn RC Stevens NP
- Krcil, Britney Wagner HS NP
- Hanson, Abby Aberdeen Roncalli HS NP
- Moser, Mikah Pierre Riggs HS NP
- Duba, Mae Platte-Geddes HS NP
- Prunty, McKenzie Parkston HS NP
- Jorgensen, Kylie Irene-Wakonda HS NP
- RedWing, Julia St Mary's HS ND NP
- Ehrmantraudt, Blythe Bismarck, ND HS NP
- Steffens, Grace St Michael-Albertville MN NP
- Sestak, Rachel Bon Homme HS NP
- Gilbery, Bree Gayville-Volin HS NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Francom, trent Huron HS 15' 6.0"m 15' 6.0"
2 Spartz, Noah Watertown HS 14' 3.0"m 14' 3.0"
3 Hup, Matthew Luverne MN HS 13' 9.0"m 13' 9.0"
4 Cox, Colton Aberdeen Roncalli HS 13' 9.0"m 13' 9.0"
5 Gross, Tony Waverly South Shore HS 13' 9.0"m 13' 9.0"
6 Kleinsasser, travis Huron HS 13' 3.0"m 13' 3.0"
7 West, Cooper West Philip HS 13' 3.0"m 13' 3.0"
8 Carpenter, Sutton Mitchell HS 13' 3.0"m 13' 3.0"
9 Hoback, Nolan Harrisburg HS 13' 3.0"m 13' 3.0"
10 Kellington, Thomas Bismarck, ND HS 13' 3.0"m 13' 3.0"
11 Paulson, Blake Watertown HS 12' 9.0"m 12' 9.0"
11 Christensen, Jens St Thomas More HS 12' 9.0"m 12' 9.0"
12 Nelson, Kiel Mitchell HS 12' 3.0"m 12' 3.0"
13 Johnson, Nate Hopkins HS 12' 9.0"m 12' 9.0"
13 Oien, Cody Irene-Wakonda HS 12' 3.0"m 12' 3.0"
15 Dean, Trevor Brandon Valley HS 12' 3.0"m 12' 3.0"
15 Voss, Peyton Harrisburg HS 12' 3.0"m 12' 3.0"
15 Peitz, Thomas Pierre Riggs HS 12' 3.0"m 12' 3.0"
15 Kropuenske, Walker Viborg/Hurley HS 12' 3.0"m 12' 3.0"
15 Permann, Austin Sturgis HS 12' 3.0"m 12' 3.0"
15 Vang, Koua Westbrook-W Grove-RR Cntr 12' 3.0"m 12' 3.0"
15 Krug, Eric Bismarck, ND HS 12' 3.0"m 12' 3.0"
23 Wright, Conor Legacy ND HS 12' 3.0"m 12' 3.0"
23 Haux, Wyatt Ipswich HS 12' 3.0"m 12' 3.0"
23 Tellinghuisen, Ethan Brandon Valley HS 12' 3.0"m 12' 3.0"
27 Rekedal, Spencer Marshall HS 11' 6.0"m 11' 6.0"
27 Brandonburger, Karter Castlewood HS 12' 3.0"m 12' 3.0"
27 Hay, Dylan RC Central 12' 3.0"m 12' 3.0"
31 Ryan, Mike Belle Fourche HS 12' 3.0"m 12' 3.0"
31 Kowitz, Robert Watertown HS 12' 3.0"m 12' 3.0"
34 Person, Jake RC Stevens 12' 9.0"m 12' 9.0"
35 Nielsen, Hunter Elkton-Lake Benton HS 11' 6.0"m 11' 6.0"
35 Brown, Triston Aberdeen Central HS 11' 0.0"m 11' 0.0"
35 Dooyema, Jeremiah Luverne MN HS 12' 3.0"m 12' 3.0"
35 Moon, Nathan SF Roosevelt 12' 3.0"m 12' 3.0"
35 Hirsch, Adam SF Roosevelt 11' 0.0"m 11' 0.0"
35 VanZee, Brodell Spearfish HS 11' 6.0"m 11' 6.0"
35 Guse, Noah Madison HS 11' 6.0"m 11' 6.0"
35 Jones, Sam Mitchell HS 11' 6.0"m 11' 6.0"
35 Godwin, Skylar Freeman HS 11' 6.0"m 11' 6.0"
35 Dunn, Matt Marshall HS 11' 6.0"m 11' 6.0"
35 Kunz, Jackson Eureka/Bowdle HS 11' 6.0"m 11' 6.0"
35 Pfaff, Chase SF Christian 11' 6.0"m 11' 6.0"
42 Hejna, Anton Bon Homme HS 11' 6.0"m 11' 6.0"
43 West, Gavin Sturgis HS 12' 3.0"m 12' 3.0"
45 Jungclaus, Wyatt RC Central 11' 6.0"m 11' 6.0"
47 Kramer, Brandon SF Lincoln 11' 6.0"m 11' 6.0"
47 Cwach, Blake Yankton HS 12' 3.0"m 12' 3.0"
49 Petrik, Chase Gayville-Volin HS 11' 0.0"m 11' 0.0"
50 Bartunek, Austin St Thomas More HS 11' 0.0"m 11' 0.0"
50 Palmer, Oakley Yankton HS 11' 0.0"m 11' 0.0"
- Lohr, Carter SF Roosevelt NP
- Kucera, Kyle St Michael-Albertville MN NP
- Gross, Josh Waverly South Shore HS NP
- Clausen, Tycho SF O'Gorman NP
- Schmeichel, Grant Legacy ND HS NP
- Jarrett, Will Aberdeen Central HS NP
- Schirado, Nick Harrisburg HS NP
- Vardsveen, Michael Brandon Valley HS NP
- Ellingsen, Max Spearfish HS NP
- Bald Eagle, Caden Aberdeen Central HS NP
- Ulmer, Dawson Menno HS NP
- Smith, Lucas Potter County HS NP
- Tade, Yanick Windom Area HS NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark W
1 Spencer, Samara South Dakota 5.55m 18' 2.5" 0.4
2 Carr, Jada Sioux Falls 5.54m 18' 2.25" 0.1
3 Neff, Kayla South Dakota St. 5.19m 17' 0.5" 0.3
4 Strasser, Mahli Sioux Falls 5.06m 16' 7.25" 0.4
5 Lahren, Allie North Dakota State 5.04m 16' 6.5" 0.1
6 Petersen, Macy South Dakota St. 4.98m 16' 4.25" 0.2
7 O'Connor, Jaymie South Dakota St. 4.87m 15' 11.75" 0.4
8 Westerman, Sarah Augustana (S.D.) 4.78m 15' 8.25" 0.3
9 Bruggeman, Haley South Dakota 4.67m 15' 4.0" 1.0
10 Heyn, Sara Augustana (S.D.) 4.65m 15' 3.25" 0.2
11 Noelle, Riana Wayne St. (Neb.) 4.59m 15' 0.75" 0.2
12 Poell, Shelby Wayne St. (Neb.) 4.59m 15' 0.75" 2.0
13 Perry, Whitney South Dakota St. 4.12m 13' 6.25" 1.4
14 Hagen, Gabbie Augustana (S.D.) 4.11m 13' 6.0" -
- Mottinger, Haley South Dakota St. NP -
Final   Top↑
P Athlete Team Mark W
1 Keefer, Anna St Michael-Albertville MN 19' 0.0"m 19' 0.0" -
2 DeWitt, Callie SF O'Gorman 18' 7.5"m 18' 7.5" -
3 Tschida, Katelyn St Michael-Albertville MN 17' 10.25"m 17' 10.25" -
4 Howell, Shayla Belle Fourche HS 17' 4.25"m 17' 4.25" -
5 Law, Trinity Brandon Valley HS 17' 1.5"m 17' 1.5" -
6 Ehrmantraudt, Blythe Bismarck, ND HS 17' 0.5"m 17' 0.5" -
7 Falak, Alayna Watertown HS 16' 10.25"m 16' 10.25" -
8 Bisgard, Sophie Yankton HS 16' 8.5"m 16' 8.5" -
9 Martin, Grace RC Stevens 16' 5.75"m 16' 5.75" -
10 Berge, Katja Hillsboro-Central Valley 16' 3.75"m 16' 3.75" -
11 Heier, Ryley SF Lincoln 16' 2.25"m 16' 2.25" -
12 Krouse, Jocelyn McCook Central/Montrose H 16' 2.0"m 16' 2.0" -
13 Weidner, Taylor Legacy ND HS 16' 1.75"m 16' 1.75" -
14 Neece, Michelle Pipestone Area HS 16' 0.0"m 16' 0.0" -
15 Grismer, Jenna Aberdeen Central HS 15' 10.25"m 15' 10.25" -
16 Emick, Caitlyn Sturgis HS 15' 9.5"m 15' 9.5" -
17 Klinkhammer, Felicity Brandon Valley HS 15' 9.0"m 15' 9.0" -
18 Mohr, Michaela SF Lincoln 15' 8.75"m 15' 8.75" -
19 Schoenhard, Mallory RC Stevens 15' 7.5"m 15' 7.5" -
20 Hale, Lindsey Yankton HS 15' 7.25"m 15' 7.25" -
21 Justice, Liberty SF Lincoln 15' 6.5"m 15' 6.5" -
22 Hulm, Ashley Legacy ND HS 15' 5.25"m 15' 5.25" -
23 Read, Jillian Redwood Valley MN HS 15' 4.5"m 15' 4.5" -
24 Wolf, Josie Chester Area HS 15' 4.25"m 15' 4.25" -
25 Emmil, Kaitlyn Legacy ND HS 15' 4.0"m 15' 4.0" -
26 Perrenoud, Grace SF Christian 15' 3.75"m 15' 3.75" -
27 Goertel, Sydney West Central HS 15' 3.0"m 15' 3.0" -
28 Ortman, Kalli Canistota HS 15' 2.75"m 15' 2.75" -
28 Miller, Mia Tri Valley HS 15' 2.75"m 15' 2.75" -
30 Sees, Lauren Avon HS 15' 2.0"m 15' 2.0" -
31 Raile, Sam Eureka/Bowdle HS 15' 1.75"m 15' 1.75" -
32 Schjenken, Hannah Redwood Valley MN HS 15' 0.5"m 15' 0.5" -
33 Hase, Adrianna Aberdeen Central HS 15' 0.0"m 15' 0.0" -
33 Stoller, Claire Madison HS 15' 0.0"m 15' 0.0" -
35 Holzbauer, Jensen Wagner HS 14' 11.75"m 14' 11.75" -
36 Entringer, Carrington Baltic HS 14' 10.5"m 14' 10.5" -
37 Werdel, Shaly Miller HS 14' 2.25"m 14' 2.25" -
38 Wambach, Sydney SF O'Gorman 14' 2.0"m 14' 2.0" -
39 Gaston, Lily Ipswich HS 14' 0.75"m 14' 0.75" -
40 Donnelly, Riley Elk Point Jefferson HS 13' 11.0"m 13' 11.0" -
41 Stedille, Taryn Belle Fourche HS 12' 3.75"m 12' 3.75" -
42 Coghlan, Darian St Mary's HS ND 11' 11.0"m 11' 11.0" -
43 Baker, DeMeshe Hopkins HS 10' 7.75"m 10' 7.75" -
- Boomsma, Jaiden Yankton HS NP -
- Jones, Mya RC Central NP -
- Brunner, Rachel Watertown HS NP -
- Heiss, Emry Pierre Riggs HS NP -
- Wevik, Mikayla Tea Area HS NP -
- Vandermeer, Ashley Deubrook Area HS NP -
- Wiley, Tyanna Canton HS NP -
- Schaefer, Elizabeth RC Stevens NP -
- Rost, Jalen Spencer Community HS NP -
- Wiggins, Taya Hopkins HS NP -
- Niles, Jessica Beresford HS NP -
- Richardson, Bre SF Washington NP -
- Zajicek, Elsie Brandon Valley HS NP -
- Johnson, Michelle RC Central NP -
- Nelson, Kali West Central HS NP -
- Weston, Sophia St Michael-Albertville MN NP -
- Kasuske, Kyla Madison HS NP -
- Malsom, Brooke Aberdeen Central HS NP -
Final   Top↑
P Athlete Team Mark W
1 Courter, Bryant South Dakota St. 6.92m 22' 8.5" 0.7
2 Cowling, Caleb South Dakota St. 6.87m 22' 6.5" 0.6
3 Toy, Ethan South Dakota 6.62m 21' 8.75" 0.6
4 Metz, Brady Wayne St. (Neb.) 6.39m 20' 11.75" 0.5
5 Hagen, Evan Sioux Falls 6.34m 20' 9.75" 0.6
6 Erickson, Conner UNAT-South Dakota St. 6.13m 20' 1.5" 0.4
7 Fujan, Jordan South Dakota 5.57m 18' 3.25" 0.1
8 Buer, Cole Sioux Falls 5.54m 18' 2.25" 0.3
- Lieberg, Jake South Dakota St. NP -
- St Sauver, Justus Augustana (S.D.) NP -
Final   Top↑
P Athlete Team Mark W
1 Allah, King Hopkins HS 22' 0.0"m 22' 0.0" -
2 Severson, Trevor Douglas HS 21' 8.75"m 21' 8.75" -
3 Korkow, cole Huron HS 21' 7.0"m 21' 7.0" -
4 Josephson, Logan Redwood Valley MN HS 21' 6.5"m 21' 6.5" -
5 Lohan, Jesse Canton HS 21' 5.25"m 21' 5.25" -
6 Kortan, Chase Bon Homme HS 21' 1.25"m 21' 1.25" -
7 McDonnell, Allan Wall HS 21' 0.25"m 21' 0.25" -
8 Kindle, Jarek Miller HS 20' 8.75"m 20' 8.75" -
9 Priebe, Tiegen Chamberlain HS 20' 7.25"m 20' 7.25" -
10 Freeman, Landon Tri Valley HS 20' 7.0"m 20' 7.0" -
11 Overweg, Reed Mitchell HS 20' 6.5"m 20' 6.5" -
11 Jones, Preston Britton-Hecla HS 20' 6.5"m 20' 6.5" -
13 Henjum, Jacob Redwood Valley MN HS 20' 6.0"m 20' 6.0" -
14 Looby, Eric SF Lincoln 20' 5.75"m 20' 5.75" -
15 Olson, Chance Langford Area HS 20' 4.75"m 20' 4.75" -
16 Nelson, Oliver Century HS-BismarckND 20' 4.5"m 20' 4.5" -
17 Anderson, Jack Harrisburg HS 20' 3.75"m 20' 3.75" -
18 Lewis, Brandon Legacy ND HS 20' 2.75"m 20' 2.75" -
19 Redd, Malik SF Lincoln 20' 2.5"m 20' 2.5" -
20 Enerson, Tyler Red River ND 20' 1.5"m 20' 1.5" -
21 Hannigan, Cannon Aberdeen Central HS 20' 1.0"m 20' 1.0" -
22 Kinsley, Chris Yankton HS 19' 10.75"m 19' 10.75" -
23 Aanderud, Jake St Thomas More HS 19' 9.0"m 19' 9.0" -
24 Wolf, Austin Legacy ND HS 19' 7.0"m 19' 7.0" -
25 Johnson, Nate Hopkins HS 19' 6.25"m 19' 6.25" -
26 Hay, Dylan RC Central 19' 6.0"m 19' 6.0" -
27 Sutcliffe, Sam SF O'Gorman 19' 5.75"m 19' 5.75" -
28 Young, Devionne Eden Prairie MN HS 19' 5.0"m 19' 5.0" -
29 Merkley, Hunter SF Lincoln 19' 4.75"m 19' 4.75" -
30 Mizner, Tyrone South Central/Burke HS 19' 4.5"m 19' 4.5" -
31 Smith, Austin Minot ND HS 19' 3.75"m 19' 3.75" -
31 Borah, Hunter Beresford HS 19' 3.75"m 19' 3.75" -
33 Koupal, Aaron Elk Point Jefferson HS 19' 3.5"m 19' 3.5" -
33 Ogunjemilusi, Darian Wolsey-Wessington 19' 3.5"m 19' 3.5" -
35 Schnait, Jordan Aberdeen Central HS 19' 2.5"m 19' 2.5" -
36 Hood, Darrian James Valley Chr HS 19' 2.25"m 19' 2.25" -
36 Cihak, Jacob Avon HS 19' 2.25"m 19' 2.25" -
36 Just, Jacob SF Christian 19' 2.25"m 19' 2.25" -
36 Ricks-Wessen, Travaris St Michael-Albertville MN 19' 2.25"m 19' 2.25" -
40 Powers, Carson Chamberlain HS 19' 1.5"m 19' 1.5" -
41 StLuka, Hayden Platte-Geddes HS 18' 11.25"m 18' 11.25" -
41 DeHaai, Joel SF Christian 18' 11.25"m 18' 11.25" -
43 King, Trey Irene-Wakonda HS 18' 10.75"m 18' 10.75" -
44 Vollmer, Princeton Yankton HS 18' 10.5"m 18' 10.5" -
45 Pope, Devon Red River ND 18' 10.0"m 18' 10.0" -
45 Fisher, Cameron Dakota Valley HS 18' 10.0"m 18' 10.0" -
47 Stoebner, Dillon Aberdeen Central HS 18' 6.0"m 18' 6.0" -
48 Blok, Jordan Brandon Valley HS 17' 10.0"m 17' 10.0" -
49 Jurrens, Ben Yankton HS 17' 4.5"m 17' 4.5" -
50 Simon, Daylin Warner HS 17' 0.75"m 17' 0.75" -
51 Leingang, Evan St Mary's HS ND 16' 9.5"m 16' 9.5" -
- Breck, Holdyn Lennox HS NP -
- Kartes, Mitchell St Michael-Albertville MN NP -
- Humann, Hunter Legacy ND HS NP -
- Varns, Nate SF Roosevelt NP -
- Lymon, Diontae Garretson HS NP -
- Johnson, Jalen RC Stevens NP -
- Flanagan, Shiloh SF Washington NP -
- Landguth, Kale St Thomas More HS NP -
- Kayser, Matt Hanson HS NP -
Final   Top↑
P Athlete Team Mark W
1 Spencer, Samara South Dakota 12.10m 39' 8.5" 2.3
2 Thompson, Ashley UNAT-South Dakota 11.73m 38' 6.0" 2.2
3 Kerr, Britny South Dakota 11.53m 37' 10.0" 1.8
4 Lahren, Allie North Dakota State 11.49m 37' 8.5" 0.7
5 Stoller, Coley Augustana (S.D.) 11.13m 36' 6.25" 2.2
6 Paul, Clara Sioux Falls 11.00m 36' 1.25" 0.6
7 Zylstra, Justine Sioux Falls 10.82m 35' 6.0" 2.5
8 Haines, Ivy South Dakota 10.81m 35' 5.75" 1.2
9 Mack, Monique South Dakota St. 10.58m 34' 8.5" 1.9
10 Noelle, Riana Wayne St. (Neb.) 10.39m 34' 1.25" 2.1
11 Lindley, Ricki South Dakota St. 10.35m 33' 11.5" 2.3
12 Rothschadl, Morgan Augustana (S.D.) 9.60m 31' 6.0" 2.2
13 Hagen, Gabbie Augustana (S.D.) 9.36m 30' 8.5" 1.7
- Black, Jazzelena South Dakota St. NP 1.6
- Koth, Kara Sioux Falls NP 1.5
Final   Top↑
P Athlete Team Mark W
1 Ehrmantraudt, Blythe Bismarck, ND HS 37' 5.0"m 37' 5.0" -
2 Heier, Ryley SF Lincoln 37' 1.75"m 37' 1.75" -
3 Keefer, Anna St Michael-Albertville MN 36' 11.25"m 36' 11.25" -
4 Howell, Shayla Belle Fourche HS 36' 10.5"m 36' 10.5" -
5 Weston, Sophia St Michael-Albertville MN 36' 6.75"m 36' 6.75" -
6 Emick, Caitlyn Sturgis HS 35' 10.0"m 35' 10.0" -
7 Justice, Liberty SF Lincoln 35' 6.75"m 35' 6.75" -
8 Hale, Lindsey Yankton HS 35' 2.0"m 35' 2.0" -
9 Bisgard, Sophie Yankton HS 35' 0.25"m 35' 0.25" -
10 Hulm, Ashley Legacy ND HS 34' 10.75"m 34' 10.75" -
11 Gerber, Lydia Canton HS 34' 7.75"m 34' 7.75" -
12 Vandermeer, Ashley Deubrook Area HS 34' 6.75"m 34' 6.75" -
13 Rasmussen, Anna Dakota Valley HS 34' 6.5"m 34' 6.5" -
14 DeBeer, Shaylee Deubrook Area HS 34' 5.5"m 34' 5.5" -
15 Krouse, Jocelyn McCook Central/Montrose H 34' 4.5"m 34' 4.5" -
16 Thorpe, Tori Pierre Riggs HS 34' 0.75"m 34' 0.75" -
17 Boomsma, Jaiden Yankton HS 33' 9.75"m 33' 9.75" -
18 Weber, Brooke Hanson HS 33' 7.5"m 33' 7.5" -
18 Donnelly, Riley Elk Point Jefferson HS 33' 7.5"m 33' 7.5" -
20 Reeves, Molly Montevideo HS 33' 6.75"m 33' 6.75" -
21 Richardson, Bre SF Washington 33' 6.5"m 33' 6.5" -
22 Law, Trinity Brandon Valley HS 33' 6.0"m 33' 6.0" -
22 Weidner, Taylor Legacy ND HS 33' 6.0"m 33' 6.0" -
24 Stoller, Claire Madison HS 33' 5.0"m 33' 5.0" -
25 Kolb, Elizabeth SF O'Gorman 33' 4.5"m 33' 4.5" -
26 Stevens, Lynsey Sioux Valley HS 33' 3.0"m 33' 3.0" -
26 Selland, Myah Sanborn Ctr/Woonsocket HS 33' 3.0"m 33' 3.0" -
28 Berge, Katja Hillsboro-Central Valley 33' 1.5"m 33' 1.5" -
29 Miller, Mia Tri Valley HS 33' 1.25"m 33' 1.25" -
30 Piotter, Ramsey Westbrook-W Grove-RR Cntr 33' 0.0"m 33' 0.0" -
30 Dierks, Josie Mitchell HS 33' 0.0"m 33' 0.0" -
32 Thompson, Morgan Brandon Valley HS 32' 11.25"m 32' 11.25" -
33 Bartunek, Avery LacQuiParle Valley-Dawson 32' 10.75"m 32' 10.75" -
34 Zajicek, Elsie Brandon Valley HS 32' 10.0"m 32' 10.0" -
35 Payer, Kianna Tripp-Delmont/Armour 32' 9.75"m 32' 9.75" -
35 Raile, Sam Eureka/Bowdle HS 32' 9.75"m 32' 9.75" -
37 Goertel, Sydney West Central HS 32' 9.5"m 32' 9.5" -
38 Gullickson, Kenzie Century HS-BismarckND 32' 8.75"m 32' 8.75" -
39 Grismer, Jenna Aberdeen Central HS 32' 8.0"m 32' 8.0" -
40 Jones, Mya RC Central 32' 7.0"m 32' 7.0" -
41 Arceneaux, Carissa RC Stevens 32' 5.5"m 32' 5.5" -
42 Mudder, Kacie Avon HS 32' 4.75"m 32' 4.75" -
43 Nassz, Destiny Warner HS 32' 4.5"m 32' 4.5" -
44 VanBockern, Emily SF Washington 32' 4.0"m 32' 4.0" -
45 Bertolotto, Kaylee McIntosh HS 32' 1.0"m 32' 1.0" -
46 Anderson, Alyssa West Central HS 31' 11.75"m 31' 11.75" -
47 Alexander, Austin Newell HS 31' 9.5"m 31' 9.5" -
48 Dickerson, Olivia Bismarck, ND HS 31' 8.25"m 31' 8.25" -
49 Hase, Adrianna Aberdeen Central HS 31' 4.0"m 31' 4.0" -
50 Peterson, Ray Watertown HS 30' 9.5"m 30' 9.5" -
51 Sparling, Addison Northwestern Area HS 30' 8.0"m 30' 8.0" -
52 Sheidt, Sheridan Canton HS 30' 6.5"m 30' 6.5" -
- Emmil, Kaitlyn Legacy ND HS NP -
- RedWing, Julia St Mary's HS ND NP -
- Carlisle, Elizabeth St Thomas More HS NP -
- Kasuske, Kyla Madison HS NP -
- Perrenoud, Grace SF Christian NP -
- Werdel, Shaly Miller HS NP -
- Lichty, Brianna Huron HS NP -
Final   Top↑
P Athlete Team Mark W
1 Dotson, Josh South Dakota St. 14.95m 49' 0.75" 1.3
2 Metz, Brady Wayne St. (Neb.) 14.49m 47' 6.5" 1.2
3 Albrecht, Ephram South Dakota St. 13.78m 45' 2.5" 1.5
4 Fritsch, Luke Augustana (S.D.) 13.59m 44' 7.0" 1.4
5 Hejna, JJ South Dakota St. 13.39m 43' 11.25" 1.4
6 Anderson, Zack South Dakota 12.67m 41' 7.0" 1.4
7 Schaffer, Austin Sioux Falls 12.66m 41' 6.5" 1.4
8 Reider, Josh Augustana (S.D.) 12.23m 40' 1.5" 1.5
- St Sauver, Justus Augustana (S.D.) NP -
Final   Top↑
P Athlete Team Mark W
1 Hagen, Sage RC Central 45' 5.75"m 45' 5.75" -
2 Redd, Malik SF Lincoln 45' 4.5"m 45' 4.5" -
3 Janke, Jaxon Madison HS 44' 8.25"m 44' 8.25" -
4 Pope, Devon Red River ND 44' 2.5"m 44' 2.5" -
5 Lewis, Brandon Legacy ND HS 43' 8.5"m 43' 8.5" -
6 McDonnell, Allan Wall HS 43' 4.75"m 43' 4.75" -
7 Hannigan, Cannon Aberdeen Central HS 43' 4.25"m 43' 4.25" -
8 Ahrendt, Griffin Luverne MN HS 43' 3.0"m 43' 3.0" -
9 Woelber, Tyl Pipestone Area HS 42' 11.5"m 42' 11.5" -
10 Hood, Darrian James Valley Chr HS 42' 8.75"m 42' 8.75" -
11 Thurman, Xavier St Michael-Albertville MN 42' 3.25"m 42' 3.25" -
12 Breck, Holdyn Lennox HS 41' 7.5"m 41' 7.5" -
13 Kindle, Jarek Miller HS 41' 5.5"m 41' 5.5" -
14 Bizimana, David SF Lincoln 41' 5.25"m 41' 5.25" -
15 Henjum, Jacob Redwood Valley MN HS 41' 4.75"m 41' 4.75" -
16 Janke, Jadon Madison HS 41' 4.5"m 41' 4.5" -
17 Landguth, Kale St Thomas More HS 41' 2.0"m 41' 2.0" -
18 McKinstry, Josh Bison HS 40' 10.75"m 40' 10.75" -
19 Keffeler, Alec Sturgis HS 40' 8.25"m 40' 8.25" -
19 Wolf, Austin Legacy ND HS 40' 8.25"m 40' 8.25" -
21 Sutcliffe, Sam SF O'Gorman 40' 6.75"m 40' 6.75" -
22 O'Bryan, Kelly Colome HS 40' 5.0"m 40' 5.0" -
23 Johnson, Nate Hopkins HS 40' 3.25"m 40' 3.25" -
24 Richards, Isaiah RC Stevens 40' 3.0"m 40' 3.0" -
25 Bakkedahl, Dalyn Flandreau HS 40' 2.75"m 40' 2.75" -
26 DeVries, Levi Chester Area HS 40' 2.0"m 40' 2.0" -
26 Fritz, Cain Sturgis HS 40' 2.0"m 40' 2.0" -
28 Benson, Oscar Hillsboro-Central Valley 39' 10.5"m 39' 10.5" -
29 Siemonsma, Sheldon Dell Rapids HS 39' 9.5"m 39' 9.5" -
30 Hyde, Jacob St Thomas More HS 39' 7.75"m 39' 7.75" -
31 Sueker, Mitch Marshall HS 39' 7.0"m 39' 7.0" -
31 Mason, Chase Viborg/Hurley HS 39' 7.0"m 39' 7.0" -
33 Mizner, Tyrone South Central/Burke HS 39' 4.0"m 39' 4.0" -
34 Wamsher, Noah Sturgis HS 39' 1.75"m 39' 1.75" -
35 Marone, Rich Chamberlain HS 39' 1.5"m 39' 1.5" -
36 Hageman, Brandon Watertown HS 39' 1.0"m 39' 1.0" -
36 Kinsley, Chris Yankton HS 39' 1.0"m 39' 1.0" -
38 Pitman, George RC Stevens 38' 9.75"m 38' 9.75" -
39 Small, Mason Huron HS 38' 9.0"m 38' 9.0" -
40 Coughlin, Devin Brookings HS 38' 3.5"m 38' 3.5" -
41 Ellingsen, Max Spearfish HS 38' 1.5"m 38' 1.5" -
42 Flanagan, Shiloh SF Washington 37' 9.75"m 37' 9.75" -
43 Juracek, Evan Gregory HS 37' 7.0"m 37' 7.0" -
44 Pond, Ben Ipswich HS 36' 8.5"m 36' 8.5" -
45 Heinemann, Josh Dell Rapids HS 36' 8.25"m 36' 8.25" -
46 Ladson, Jordan RC Central 35' 3.25"m 35' 3.25" -
47 Berndt, Ryan Deubrook Area HS 34' 6.25"m 34' 6.25" -
- Martin, Carlos Red River ND NP -
- Freeman, Landon Tri Valley HS NP -
- Daniels, Thomas LacQuiParle Valley-Dawson NP -
- Jurrens, Ben Yankton HS NP -
- Blok, Jordan Brandon Valley HS NP -
- Cihak, Jacob Avon HS NP -
- Fritz, Brady Winner HS NP -
- Moser, Josh Corsica/Stickney HS NP -
- Garreau, Warrent Pierre Riggs HS NP -
- Verley, Kayden Canton HS NP -
- Zahler, Peyton St Michael-Albertville MN NP -
- Liddel, Greg Aberdeen Central HS NP -
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Mclaughlin , Madison Unattached 14.00m 45' 11.25"
2 Ter Wee, Micayla South Dakota St. 13.25m 43' 5.75"
3 Wester, Mary South Dakota 12.92m 42' 4.75"
4 Van Veldhuizen, Izzy Augustana (S.D.) 12.50m 41' 0.25"
5 Martin, Kylie Dakota State 12.37m 40' 7.0"
6 Astleford, Rachel South Dakota St. 12.26m 40' 2.75"
7 Ostrem, Ashley Sioux Falls 12.10m 39' 8.5"
8 McNamee, Jaimie Sioux Falls 11.40m 37' 5.0"
9 Fockler, Haley Sioux Falls 11.36m 37' 3.25"
10 Knapp, Eleni South Dakota 11.01m 36' 1.5"
11 McCreary, Jobi Dakota State 10.27m 33' 8.5"
- Begalka, Jamie South Dakota St. NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Menken, Jordan Custer HS 42' 1.0"m 42' 1.0"
2 Sawvell, Kyla Wall HS 41' 8.75"m 41' 8.75"
3 Botcher, Brandi Spencer Community HS 41' 3.25"m 41' 3.25"
4 Miiller, Amanda Parkston HS 41' 1.5"m 41' 1.5"
5 Wynn, Naomi Douglas HS 39' 8.25"m 39' 8.25"
6 Heinz, Kamryn Ipswich HS 39' 4.75"m 39' 4.75"
7 Klamm, Libby Brandon Valley HS 39' 2.25"m 39' 2.25"
8 Hallock, Hallie Platte-Geddes HS 39' 0.75"m 39' 0.75"
9 Henrich, Callie Akron-Westfield IA 38' 9.75"m 38' 9.75"
10 Smith, Madison Watertown HS 37' 8.0"m 37' 8.0"
11 Bindert, Becca SF Lincoln 37' 6.75"m 37' 6.75"
12 Smith, Delaney Windom Area HS 37' 1.5"m 37' 1.5"
13 Lindner, Ali Harrisburg HS 36' 9.75"m 36' 9.75"
14 Gaffney, Emma Redwood Valley MN HS 36' 8.75"m 36' 8.75"
15 Sawtelle, Kammon Luverne MN HS 36' 5.75"m 36' 5.75"
16 Witte, Madison Huron HS 36' 3.0"m 36' 3.0"
17 Rorher, RayLynn SF Washington 36' 2.0"m 36' 2.0"
18 Miller, Taylor Bismarck, ND HS 36' 1.5"m 36' 1.5"
19 Oleson, Jessica SF Lincoln 36' 0.75"m 36' 0.75"
20 Jensen, Kasey Vermillion HS 36' 0.0"m 36' 0.0"
21 Rath, Mackenzie Pierre Riggs HS 35' 11.75"m 35' 11.75"
22 Rozeboom, Kourtney Hills Beaver Creek MN HS 35' 10.0"m 35' 10.0"
23 Reinke, Maddie Pierre Riggs HS 35' 9.75"m 35' 9.75"
24 Krump, Nikole Tri Valley HS 35' 8.0"m 35' 8.0"
25 Greer, Jasmine SF Roosevelt 35' 7.0"m 35' 7.0"
26 Lesieth, Faith Hamlin HS 35' 4.25"m 35' 4.25"
27 Lamb, Chloe Sully Buttes HS 35' 3.75"m 35' 3.75"
28 Rudebusch, Bailey Howard HS 35' 3.5"m 35' 3.5"
29 Stock, Breeze Douglas HS 35' 3.25"m 35' 3.25"
30 Kaitfors, Kennedy Spearfish HS 35' 2.5"m 35' 2.5"
31 Hohn, Shawntel Parkston HS 35' 1.75"m 35' 1.75"
32 Brady, Lexie SF O'Gorman 34' 10.0"m 34' 10.0"
33 VandeWeerd, Julie Canton HS 34' 9.25"m 34' 9.25"
34 Haase, Carson Brandon Valley HS 34' 7.5"m 34' 7.5"
35 Moes, Jenica Watertown HS 34' 7.0"m 34' 7.0"
36 Doeden, Audrey Beresford HS 34' 5.0"m 34' 5.0"
37 Juelfs, Alyssa Belle Fourche HS 34' 1.75"m 34' 1.75"
38 Handel, Mady Chamberlain HS 33' 3.75"m 33' 3.75"
- Pfliiger, Destiny Bismarck, ND HS NP
- Papstein, Aurora Yankton HS NP
- Hubbard, Traia Gayville-Volin HS NP
- Baker, Lisi Custer HS NP
- Stofferahn, Sydney Dell Rapids HS NP
- Bagstad, Jayda Hopkins HS NP
- Mounga, Malea Aberdeen Central HS NP
- Tobin, Cora Spearfish HS NP
- Benson, Sarah Chester Area HS NP
- Delzer, Christina RC Stevens NP
- Burckhard, Paiton Aberdeen Central HS NP
- Ward, Dylana Belle Fourche HS NP
- Sayler, Jenna SF Washington NP
- Youngberg, Dana Newell HS NP
- Cornemann, Kami Yankton HS NP
- Johnson, Heather Corsica/Stickney HS NP
- Johnson, Mikaeli Bismarck, ND HS NP
- Briggs, Katlyn Mt Vernon/Plankinton HS NP
- Knobloch, Riley West Lyon HS NP
- Heick, Megan St Mary's HS ND NP
- Mork, Haylee Aberdeen Central HS NP
- King, Norah Canby/Minneota NP
- Sprecher, Cortney Wolsey-Wessington NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Renner, Alex North Dakota State 19.24m 63' 1.5"
2 Barents, Jacob South Dakota 16.99m 55' 9.0"
3 Hammer, Ben South Dakota 16.48m 54' 1.0"
4 Keogan, Michael North Dakota State 16.24m 53' 3.5"
5 Anderson, Kyle South Dakota St. 15.57m 51' 1.0"
6 Reinke, Max UNAT-South Dakota St. 15.42m 50' 7.25"
7 Huber, Anthony UNAT-Augustana (S.D.) 15.27m 50' 1.25"
8 Huber, Noah UNAT-South Dakota St. 14.64m 48' 0.5"
9 Bell, Christian South Dakota 13.96m 45' 9.75"
10 Schmit, Brandon Dakota State 13.88m 45' 6.5"
11 Nelson, Chandler Sioux Falls 13.04m 42' 9.5"
12 Haushild, Austin UNAT-South Dakota St. 12.73m 41' 9.25"
13 Leonhard, Dakota South Dakota St. 12.59m 41' 3.75"
- Gruschin, Christian Sioux Falls NP
- Sheppard, Derrick Sioux Falls NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 McGough, Logan RC Central 55' 10.75"m 55' 10.75"
2 Ward, Xavier Canistota HS 55' 3.75"m 55' 3.75"
3 Campbell, Matt Colome HS 52' 9.25"m 52' 9.25"
4 Berg, Tanner Watertown HS 52' 5.0"m 52' 5.0"
5 Stratton, Logan Luverne MN HS 51' 11.5"m 51' 11.5"
6 McCormick, Mason SF Roosevelt 51' 9.0"m 51' 9.0"
7 Andrus, Macen Watertown HS 51' 3.5"m 51' 3.5"
8 Hofteizer, Damon Stanley County HS 50' 6.75"m 50' 6.75"
9 Christie, Bryce Brandon Valley HS 50' 2.5"m 50' 2.5"
10 Rockey, Levi Century HS-BismarckND 49' 11.0"m 49' 11.0"
11 Kasowski, Jacob Tri Valley HS 49' 10.75"m 49' 10.75"
12 Mayer, Preston Bismarck, ND HS 49' 9.25"m 49' 9.25"
13 Rath, Jared Bismarck, ND HS 49' 7.0"m 49' 7.0"
14 Holzer, Tanner Legacy ND HS 49' 3.75"m 49' 3.75"
15 Jenson, Jarett Harding Cty HS 48' 9.0"m 48' 9.0"
16 Swanson, Matt Custer HS 48' 8.75"m 48' 8.75"
17 Kerzman, Dawson Dell Rapids HS 47' 11.0"m 47' 11.0"
18 Mafe, Boye Hopkins HS 47' 10.5"m 47' 10.5"
19 Carnes, Caleb Beresford HS 47' 6.75"m 47' 6.75"
20 Murphey, Ira RC Central 47' 4.75"m 47' 4.75"
21 Colman, Erick Pierre Riggs HS 47' 1.5"m 47' 1.5"
22 Niemeyer, Kyle Legacy ND HS 47' 0.0"m 47' 0.0"
23 Jones, Calob Aberdeen Central HS 46' 8.25"m 46' 8.25"
24 Lundmark, Thomas Grand Forks Central 46' 5.0"m 46' 5.0"
25 DeWitt, Chase Tri Valley HS 46' 4.75"m 46' 4.75"
26 Hurt, Jake Legacy ND HS 46' 3.0"m 46' 3.0"
27 Collins, Shane Bison HS 45' 6.0"m 45' 6.0"
28 Oleson, Tanner West Lyon HS 45' 3.5"m 45' 3.5"
29 Schroeder, Jayden Winner HS 45' 3.0"m 45' 3.0"
30 Stoltenburg, Levi Pierre Riggs HS 45' 2.0"m 45' 2.0"
31 Hutmacher, Nash Chamberlain HS 45' 0.75"m 45' 0.75"
32 Kallhoff, Dylan SF O'Gorman 45' 0.5"m 45' 0.5"
33 Hoffman, Jack Watertown HS 44' 11.25"m 44' 11.25"
34 Johnson, Marshall Miller HS 44' 8.75"m 44' 8.75"
35 Day, Chandler Webster HS 44' 7.75"m 44' 7.75"
36 Wolf, Riston Oldham-Ramona/Rutland 44' 6.75"m 44' 6.75"
37 Eppard, Austin Chester Area HS 44' 4.25"m 44' 4.25"
38 Anderson, Brock Lennox HS 44' 3.5"m 44' 3.5"
39 Van Dellen, Bennet Hopkins HS 44' 2.75"m 44' 2.75"
40 Jahn, Tyson SF Roosevelt 44' 1.0"m 44' 1.0"
41 Hofteizer, Brady Stanley County HS 43' 11.75"m 43' 11.75"
42 Joachim, Jacob Corsica/Stickney HS 43' 8.25"m 43' 8.25"
- Miller, Adam Canton HS NP
- Keller, Carson Mobridge-Pollock HS NP
- Beehler, Bennett Bismarck, ND HS NP
- Kuch, Jacob Aberdeen Central HS NP
- Payer, Jordan Yankton HS NP
- Vanderwaerdt, Titan Lennox HS NP
- Nelson, Tyler Brandon Valley HS NP
- Howard, Jacob Sully Buttes HS NP
- Allen, Riley Hopkins HS NP
- Lohsandt, Austin Madison HS NP
- Kraft, Nathan Century HS-BismarckND NP
- Ching, Costner Castlewood HS NP
- DeSmet, Zach West Lyon HS NP
- Phelps, Nick Kingsley-Pierson/Woodbury NP
- Strasburg, Nick Sioux Valley HS NP
- Metzger, Parker Central Lyon HS NP
- Babcock, Tyler Wolsey-Wessington NP
- Wilson, Jackson SF Washington NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Vollmer, Kasie South Dakota St. 44.90m 147' 4.0"
2 Zanini, Silvia South Dakota St. 44.81m 147' 0.5"
3 Dennis, Meghan South Dakota 43.25m 141' 11.0"
4 Ostrem, Ashley Sioux Falls 40.96m 134' 4.75"
5 Schiermeyer, Molly South Dakota 39.31m 129' 0.0"
6 Wester, Mary South Dakota 38.61m 126' 8.25"
7 Van Veldhuizen, Izzy Augustana (S.D.) 37.43m 122' 10.0"
8 Knapp, Eleni South Dakota 36.68m 120' 4.25"
9 McNamee, Jaimie Sioux Falls 36.10m 118' 5.5"
10 Shostrom, Emilee South Dakota 35.65m 116' 11.75"
11 Begalka, Jamie South Dakota St. 33.77m 110' 9.75"
12 Plank, Kathryn South Dakota St. 32.01m 105' 0.5"
13 McCreary, Jobi Dakota State 31.36m 102' 11.0"
14 Ter Wee, Micayla South Dakota St. 30.71m 100' 9.25"
15 Fockler, Haley Sioux Falls 28.84m 94' 7.75"
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Hubbard, Traia Gayville-Volin HS 125' 10.0"m 125' 10.0"
2 Menken, Jordan Custer HS 124' 1.0"m 124' 1.0"
3 Sprecher, Taylor Wolsey-Wessington 122' 0.0"m 122' 0.0"
4 Sawvell, Kyla Wall HS 121' 5.0"m 121' 5.0"
5 Rath, Mackenzie Pierre Riggs HS 120' 6.0"m 120' 6.0"
6 Sawtelle, Kammon Luverne MN HS 119' 4.0"m 119' 4.0"
7 Greer, Jasmine SF Roosevelt 117' 9.0"m 117' 9.0"
8 Hallock, Hallie Platte-Geddes HS 116' 8.0"m 116' 8.0"
9 Bindert, Becca SF Lincoln 116' 5.0"m 116' 5.0"
10 Henrich, Callie Akron-Westfield IA 115' 5.0"m 115' 5.0"
11 Rudebusch, Bailey Howard HS 114' 11.0"m 114' 11.0"
12 German, Katie Bismarck, ND HS 114' 8.0"m 114' 8.0"
13 Lesieth, Faith Hamlin HS 113' 2.0"m 113' 2.0"
14 Delzer, Christina RC Stevens 113' 0.0"m 113' 0.0"
15 Curry, Kenna Elk Point Jefferson HS 112' 3.0"m 112' 3.0"
15 Rorher, RayLynn SF Washington 112' 3.0"m 112' 3.0"
17 Gaffney, Emma Redwood Valley MN HS 112' 2.0"m 112' 2.0"
18 Stock, Breeze Douglas HS 111' 5.0"m 111' 5.0"
19 Ward, Dylana Belle Fourche HS 109' 4.0"m 109' 4.0"
20 Zacher, Leah Custer HS 109' 1.0"m 109' 1.0"
21 Mounga, Malea Aberdeen Central HS 108' 11.0"m 108' 11.0"
22 Guthmiller, Rachel Sully Buttes HS 107' 10.0"m 107' 10.0"
23 Haase, Carson Brandon Valley HS 107' 2.0"m 107' 2.0"
24 Briggs, Katlyn Mt Vernon/Plankinton HS 106' 11.0"m 106' 11.0"
25 Heinz, Kamryn Ipswich HS 106' 9.0"m 106' 9.0"
26 Hoffman, Elena Great Plains Luthern 105' 11.0"m 105' 11.0"
- Dicus, Aubri SF Roosevelt NP
- Smith, Madison Watertown HS NP
- Stofferahn, Sydney Dell Rapids HS NP
- Bagstad, Jayda Hopkins HS NP
- Miller, Ali RC Central NP
- Block, Heather Watertown HS NP
- Hughes, Morgan SF Lincoln NP
- Rasmussen, Hope Central Lyon HS NP
- Juelfs, Alyssa Belle Fourche HS NP
- Mehlhaf, Journey Freeman HS NP
- Lindner, Ali Harrisburg HS NP
- Smith, Delaney Windom Area HS NP
- Heick, Megan St Mary's HS ND NP
- Jensen, Rachel Lennox HS NP
- Perez, Savannah RC Stevens NP
- Wilkerson, Brea Spencer Community HS NP
- Fedders, Saddie Yankton HS NP
- Wages, Jadon Chester Area HS NP
- Patterson, Janae Wagner HS NP
- Burckhard, Paiton Aberdeen Central HS NP
- Schwebach, Maddie Dell Rapids St. Marys HS NP
- Witte, Madison Huron HS NP
- Payne, Tyra Lennox HS NP
- Jurrens, Livi Avon HS NP
- Flores-Schulte, Amanda Brookings HS NP
- Boden, Cali Beresford HS NP
- VandeWeerd, Julie Canton HS NP
- Ailts, Catriona St Michael-Albertville MN NP
- Handel, Mady Chamberlain HS NP
- Jurgens, Kallie Watertown HS NP
- Lammers, Meredith Dakota Valley HS NP
- Jensen, Kasey Vermillion HS NP
- Sayler, Eisley Menno HS NP
- Tschetter, Kori Hitchcock-Tulare HS NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Hammer, Ben South Dakota 53.19m 174' 6.25"
2 Fenchel, Ethan South Dakota 52.29m 171' 7.0"
3 Valind, Dustin South Dakota 51.15m 167' 10.0"
4 Barents, Jacob South Dakota 49.94m 163' 10.5"
5 Huber, Anthony UNAT-Augustana (S.D.) 49.66m 162' 11.5"
6 Gruschin, Christian Sioux Falls 48.59m 159' 5.25"
7 Leiseth, Mason South Dakota St. 46.44m 152' 4.5"
8 Haushild, Austin UNAT-South Dakota St. 44.61m 146' 4.5"
9 Nelson, Chandler Sioux Falls 43.72m 143' 5.5"
10 Bender, Colton South Dakota St. 41.39m 135' 9.75"
11 Sheppard, Derrick Sioux Falls 37.84m 124' 2.0"
12 Schmit, Brandon Dakota State 35.41m 116' 2.25"
13 Bell, Christian South Dakota 35.01m 114' 10.5"
14 McCreary, Evan Dakota State 30.55m 100' 3.0"
- Fujan, Jordan South Dakota NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Phelps, Nick Kingsley-Pierson/Woodbury 183' 0.0"m 183' 0.0"
2 Eppard, Austin Chester Area HS 173' 6.0"m 173' 6.0"
3 Campbell, Matt Colome HS 166' 11.0"m 166' 11.0"
4 Ashmore, Reed Custer HS 154' 9.0"m 154' 9.0"
5 Ching, Costner Castlewood HS 154' 1.0"m 154' 1.0"
6 Rockey, Levi Century HS-BismarckND 152' 10.0"m 152' 10.0"
7 Hofteizer, Damon Stanley County HS 152' 9.0"m 152' 9.0"
8 Ward, Xavier Canistota HS 149' 2.0"m 149' 2.0"
9 Andrus, Macen Watertown HS 148' 3.0"m 148' 3.0"
10 Maher, Jack Pierre Riggs HS 147' 5.0"m 147' 5.0"
11 Jensen, Dillon Brookings HS 147' 0.0"m 147' 0.0"
12 Mack, Sully Watertown HS 146' 8.0"m 146' 8.0"
13 Kortermeyer, Issac St Thomas More HS 145' 8.0"m 145' 8.0"
14 Rath, Jared Bismarck, ND HS 145' 2.0"m 145' 2.0"
15 DeSmet, Zach West Lyon HS 144' 10.0"m 144' 10.0"
16 Berg, Tanner Watertown HS 142' 4.0"m 142' 4.0"
17 Stoltenburg, Levi Pierre Riggs HS 142' 0.0"m 142' 0.0"
18 Murphey, Ira RC Central 141' 10.0"m 141' 10.0"
19 Keller, Carson Mobridge-Pollock HS 141' 6.0"m 141' 6.0"
20 Reisdorfer, Thuro SF Washington 139' 9.0"m 139' 9.0"
21 Fauth, Tucker Eureka/Bowdle HS 139' 3.0"m 139' 3.0"
22 Kraft, Nathan Century HS-BismarckND 138' 4.0"m 138' 4.0"
23 Helm, Corey Legacy ND HS 136' 8.0"m 136' 8.0"
23 Sorenson, Jorey Brandon Valley HS 136' 8.0"m 136' 8.0"
25 Kallhoff, Dylan SF O'Gorman 136' 7.0"m 136' 7.0"
26 Hutmacher, Nash Chamberlain HS 136' 1.0"m 136' 1.0"
27 Duncan, Chris Tea Area HS 135' 9.0"m 135' 9.0"
28 Stratton, Logan Luverne MN HS 135' 6.0"m 135' 6.0"
29 Collins, Shane Bison HS 135' 2.0"m 135' 2.0"
30 Fries, Zac Langford Area HS 134' 3.0"m 134' 3.0"
31 Stangland, Sylas Pipestone Area HS 134' 1.0"m 134' 1.0"
32 List, Chris Tea Area HS 133' 0.0"m 133' 0.0"
33 Johnson, Kaleb Lennox HS 132' 7.0"m 132' 7.0"
34 Payer, Jordan Yankton HS 132' 5.0"m 132' 5.0"
- Oleson, Tanner West Lyon HS NP
- Lorenzini, Alex SF Washington NP
- Trygstad, Bennet Oldham-Ramona/Rutland NP
- Swanson, Matt Custer HS NP
- Mayer, Preston Bismarck, ND HS NP
- Anderson, Brock Lennox HS NP
- Bus, Kolten Central Lyon HS NP
- Rice, Grant Gayville-Volin HS NP
- McGough, Logan RC Central NP
- Moehlinbrink, Reece Ipswich HS NP
- Kasowski, Jacob Tri Valley HS NP
- Holzer, Tanner Legacy ND HS NP
- Bohlmann, Trey Menno HS NP
- DeWitt, Chase Tri Valley HS NP
- Jenson, Jarett Harding Cty HS NP
- Johnson, Marshall Miller HS NP
- Allen, Riley Hopkins HS NP
- Howard, Jacob Sully Buttes HS NP
- Joachim, Jacob Corsica/Stickney HS NP
- Cruz, Alex Redfield/Doland HS NP
- Housken, Chris Beresford HS NP
- Carnes, Caleb Beresford HS NP
- Flakus, Mason Aberdeen Central HS NP
- Nelson, Tyler Brandon Valley HS NP
- Niemeyer, Kyle Legacy ND HS NP
- Miller, Eddie Brookings HS NP
- Lohsandt, Austin Madison HS NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Waldner, Danielle South Dakota 57.87m 189' 10.5"
2 Zanini, Silvia South Dakota St. 56.21m 184' 5.25"
3 Boman, Lara South Dakota 54.43m 178' 7.25"
4 Sudbeck, Abby South Dakota St. 53.65m 176' 0.5"
5 Martin, Kylie Dakota State 47.89m 157' 1.75"
6 Mclaughlin , Madison Unattached 46.87m 153' 9.5"
7 Fockler, Haley Sioux Falls 44.13m 144' 9.75"
8 McNamee, Jaimie Sioux Falls 43.05m 141' 3.25"
9 Cook, Amber Sioux Falls 41.68m 136' 9.25"
10 Ketelhut, Laurel South Dakota 41.30m 135' 6.25"
11 Shostrom, Emilee South Dakota 40.80m 133' 10.5"
12 Knapp, Eleni South Dakota 37.38m 122' 8.0"
13 Ter Wee, Micayla South Dakota St. 36.48m 119' 8.5"
14 McCreary, Jobi Dakota State 32.68m 107' 3.0"
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Barents, Jacob South Dakota 58.39m 191' 7.0"
2 Fenchel, Ethan South Dakota 58.11m 190' 8.0"
3 Bender, Colton South Dakota St. 57.59m 188' 11.5"
4 Ammons, Logan South Dakota St. 53.58m 175' 9.75"
5 Sheppard, Derrick Sioux Falls 52.71m 172' 11.5"
6 Hammer, Ben South Dakota 49.99m 164' 0.5"
7 Bell, Christian South Dakota 49.22m 161' 6.0"
8 Gruschin, Christian Sioux Falls 48.43m 158' 11.0"
- Huber, Anthony UNAT-Augustana (S.D.) NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Dennis, Meghan South Dakota 43.94m 144' 2.25"
2 Astleford, Rachel South Dakota St. 35.62m 116' 10.75"
3 Ostrem, Ashley Sioux Falls 34.67m 113' 9.25"
4 Bruggeman, Haley South Dakota 34.19m 112' 2.25"
5 Phipps, Miranda Sioux Falls 33.06m 108' 5.75"
6 Lake, Alli South Dakota 31.96m 104' 10.5"
7 Stoller, Coley Augustana (S.D.) 30.23m 99' 2.5"
8 Schiermeyer, Molly South Dakota 28.68m 94' 1.5"
9 Hotovy, McKenna Augustana (S.D.) 24.72m 81' 1.5"
10 Hagen, Gabbie Augustana (S.D.) 21.84m 71' 8.0"
- Plank, Kathryn South Dakota St. NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
0 Maxwell, Tyler Unattached 54.67m 179' 4.75"
1 Schukking, Peter Augustana (S.D.) 50.62m 166' 1.25"
2 Spenner, Josh Wayne St. (Neb.) 48.82m 160' 2.25"
3 Blonquist, Alec Augustana (S.D.) 47.17m 154' 9.25"
4 Winter, Jack South Dakota St. 43.81m 143' 9.0"
5 Gruschin, Christian Sioux Falls 43.60m 143' 0.75"
6 Wuesthoff, Luke Sioux Falls 41.00m 134' 6.5"
7 Kralicek, Cody Wayne St. (Neb.) 37.06m 121' 7.25"
8 Parsons, Israel Sioux Falls 36.49m 119' 9.0"
9 Nelson, Chandler Sioux Falls 34.66m 113' 8.75"
- Anderson, Eli Augustana (S.D.) NP
- Fujan, Jordan South Dakota NP