Snowshoe Open
Date: Fri, Feb 17, 2017

EVENT LIST
Men's
60 Meters
200 Meters
400 Meters
600 Meters
800 Meters
Mile
Mile
Mile
3000 Meters
3000 Meters
60 Hurdles
4 x 400 Relay
Distance Medley Relay
High Jump
Pole Vault
Long Jump
Triple Jump
Shot Put
Weight Throw
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Paynotta, David Wis.-River Falls 6.72
2 Neumann, Brad Minnesota 6.77
3 Godi, Gemechu UNAT-Minnesota 6.82
4 Egbujor, Emmanuel Augsburg 6.84
5 Smith-Brewer, Undre Augsburg 6.95
6 Thomas , Keanu Unattached 7.00
7 Bofferding, Beau Minnesota-Duluth 7.00
8 Ajaluwa, Andrew Minnesota 7.02
- Webb, Jonathan Minnesota DQ
Prelim   Top↑
P Athlete Team Time
1 Neumann, Brad Minnesota 6.78
2 Webb, Jonathan Minnesota 6.84
3 Paynotta, David Wis.-River Falls 6.87
4 Egbujor, Emmanuel Augsburg 6.97
5 Smith-Brewer, Undre Augsburg 6.90
6 Godi, Gemechu UNAT-Minnesota 6.97
7 Thomas , Keanu Unattached 7.01
8 Ajaluwa, Andrew Minnesota 7.06
9 Bofferding, Beau Minnesota-Duluth 7.09
10 Mignard, Ethan Twin Cities Track Club 7.09
11 Carroll, Brooks St. Thomas (Minn.) 7.12
12 Arciniegas, Gregory Unattached 7.13
13 Duellman, Colin St. Thomas (Minn.) 7.13
14 Ekholm, Anthony St. Thomas (Minn.) 7.22
15 Neville, Ryan St. Thomas (Minn.) 7.25
16 Arnold, Charles Unattached 7.25
17 Glover, Janari Wis.-River Falls 7.25
18 Kordah, Barinedum Augsburg 7.27
19 Kwarteng, Kelvin Minnesota-Duluth 7.30
20 Rasmussen, Bryce Minnesota Running Club 7.33
21 Kabanuk, Kyle Minnesota-Duluth 7.37
22 Bialcik, Randy Minnesota Running Club 7.47
22 Wananda, Joseph Wis.-River Falls 7.47
24 Liew, Shanbin Minnesota Running Club 7.48
25 Barnes, Justin Wis.-River Falls 7.49
26 Rixmann, Tim Wis.-River Falls 7.59
27 Gakeler, Samuel Wis.-River Falls 7.60
28 Kernstock, Hogan Wis.-River Falls 7.60
29 Budiman, Josiah Minnesota Running Club 7.74
30 Hehr, Alan Wis.-River Falls 7.74
31 Jacobson, Riley Wis.-River Falls 7.90
32 Hill, Justin Wis.-River Falls 8.09
33 Schoffman, Jim Mass Velocity 8.73
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Trotter, Chris UNAT-Minnesota 1:19.18
2 Rosen, Matt Minnesota 1:20.85
3 Trapp, Lucas Minnesota 1:22.02
4 Wahlstedt, Dan Bethel (Minn.) 1:22.78
5 Johnson, Clayton UNAT-Minnesota 1:23.73
6 Jackson, Darrick Minnesota-Duluth 1:24.84
7 Kelner, Alex Minnesota 1:25.36
8 Johanson, Josh Concordia-St. Paul 1:25.67
9 Rachuy, Andy Concordia-St. Paul 1:31.97
- Lee, Quinton Minnesota-Duluth DQ
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Roeger, Brent RunMN 4:54.92
2 Davenport, Brian Northstar Running 4:56.33
3 Fryer, Anthony Northstar Running 5:00.18
4 Larranaga, Jim RunMN 5:10.08
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Staack, Hunter UNAT-Minnesota 4:14.06
2 Manderscheid, Jack UNAT-Minnesota 4:14.11
3 Carlson, Sam Minnesota 4:14.31
4 Basten, Alec UNAT-Minnesota 4:14.88
5 Anderson, Alec Minnesota Running Club 4:15.63
6 Haugen, Connor Bethel (Minn.) 4:21.60
7 Plasencia, Alex UNAT-Minnesota 4:22.12
8 Jessen, Henry Minnesota-Duluth 4:24.23
9 Nelson, Andrew Minnesota Running Club 4:25.78
10 Troe, Caleb Concordia-St. Paul 4:27.12
11 Midtvedt, Wyatt Minnesota-Duluth 4:30.17
12 Olsen, Jon Minnesota Running Club 4:33.76
13 Colaco, Sean Concordia-St. Paul 4:39.61
14 Naughton, Alex Minnesota-Duluth 4:43.53
15 Hudson, Tyler Concordia-St. Paul 4:46.60
16 Kacmarynski, Evan Unattached 4:58.76
- Hall, Wayde Minnesota DNF
- Colvin, Eric Minnesota DNF
- Welch, Matt Minnesota DNF
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Ali, Hamza UNAT-Minnesota 8:21.57
2 Hoeft, Owen UNAT-Minnesota 8:23.55
3 Docherty, Danny Run N Fun 8:25.21
4 Molke, Rob Team USA Minnesota 8:26.49
5 Sedbrook, Cody Minnesota-Duluth 8:26.51
6 Lewis, Kevin Team USA Minnesota 8:34.55
7 Rink, Nick UNAT-Minnesota 8:37.31
8 Dedering, Josh Team USA Minnesota 8:49.28
9 Dodge, Tris Carleton 8:50.53
10 Meikle, Cameron Carleton 8:51.27
11 Johnson, Drew Minnesota-Duluth 8:51.42
12 Logan, James Hamline 8:56.22
13 Holmes, Peyton Concordia-St. Paul 9:03.21
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Edstrom, Walter Carleton 8:50.69
2 Lahr, Luke Minnesota-Duluth 8:53.17
3 Overmyer, Isaac Minnesota-Duluth 8:54.95
4 Oslin, Cole Concordia-St. Paul 8:58.20
5 Johnson, Braydon Wis.-River Falls 8:59.14
6 Zenk, Shamus Minnesota Running Club 9:02.04
7 Genteman, Jared Minnesota Running Club 9:02.49
8 Galley, Jace Minnesota Running Club 9:07.33
9 Peters, Daniel Twin Cities Track Club 9:11.90
10 Avenson, Jake Minnesota-Duluth 9:30.93
11 Hoff, Michael Unattached 9:51.00
12 Peterson, Jackson Northwestern (Minn.) 10:05.93
13 Schuetz, Noah Minnesota Running Club 10:14.08
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Minnesota A 3:15.95
2 Bethel (Minn.) A 3:18.21
3 Minnesota B 3:24.18
4 Augsburg A 3:33.06
5 Wis.-River Falls A 3:34.61
6 Minnesota Running Club A 3:44.89
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Minnesota Running Club A 11:15.78
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Lockard, Ryan Minnesota 2.10m 6' 10.75"
2 Bachinski, Nick Minnesota 2.10m 6' 10.75"
3 Lilja, Jason Minnesota-Duluth 2.05m 6' 8.75"
4 Gucinski, Ben UNAT-Minnesota 1.90m 6' 2.75"
5 Barnes, Justin Wis.-River Falls 1.80m 5' 10.75"
6 Wananda, Joseph Wis.-River Falls 1.80m 5' 10.75"
7 Lind, Andrew Minnesota-Duluth 1.80m 5' 10.75"
8 Larson, Noah Bethany Lutheran 1.70m 5' 7.0"
9 Hill, Justin Wis.-River Falls 1.60m 5' 3.0"
- Rubeck, Logan Minnesota-Duluth NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Harold, Glen Minnesota 5.04m 16' 6.5"
2 Tappe, Tyler Minnesota 4.89m 16' 0.5"
3 Sorensen, Colton Wis.-River Falls 4.59m 15' 0.75"
4 Uchytil, John Minnesota 4.59m 15' 0.75"
5 Goligoski, Colin Unattached 4.44m 14' 6.75"
6 Buller, Jacob Minnesota 4.44m 14' 6.75"
7 Clark, Dan Minnesota-Duluth 4.44m 14' 6.75"
8 Moyer, James Bethel (Minn.) 4.29m 14' 0.75"
9 Jeppeson, Marshall Concordia-St. Paul 4.14m 13' 7.0"
10 Rachuy, Andy Concordia-St. Paul 3.84m 12' 7.25"
11 Jacobson, Riley Wis.-River Falls 3.54m 11' 7.25"
12 Hehr, Alan Wis.-River Falls 3.54m 11' 7.25"
13 Barnes, Justin Wis.-River Falls 3.39m 11' 1.5"
13 Hill, Justin Wis.-River Falls 3.39m 11' 1.5"
- Smith, Dominique Unattached NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Kordah, Barinedum Augsburg 7.00m 22' 11.75"
2 Lilja, Jason Minnesota-Duluth 6.89m 22' 7.25"
3 Odera, Antony Concordia-St. Paul 6.85m 22' 5.75"
4 Houston, Sammie Minnesota 6.72m 22' 0.75"
5 Ajaluwa, Andrew Minnesota 6.71m 22' 0.25"
6 Roomes, Mason Minnesota 6.68m 21' 11.0"
7 White, Conor St. Thomas (Minn.) 6.60m 21' 8.0"
8 Goligoski, Colin Unattached 6.54m 21' 5.5"
9 Johnson, Jonathan Minnesota 6.51m 21' 4.25"
10 Tolkinen, Ryan Minnesota-Duluth 6.46m 21' 2.5"
11 Schleis, Garret Minnesota-Duluth 6.16m 20' 2.5"
12 Bullert, Grant Bethel (Minn.) 6.11m 20' 0.5"
13 Bialcik, Randy Minnesota Running Club 6.00m 19' 8.25"
14 Rubeck, Logan Minnesota-Duluth 5.98m 19' 7.5"
15 Kabanuk, Kyle Minnesota-Duluth 5.98m 19' 7.5"
16 Jones, Howard Concordia-St. Paul 5.80m 19' 0.5"
17 Gakeler, Samuel Wis.-River Falls 5.77m 18' 11.25"
18 Wiechman, Sam Minnesota-Duluth 5.72m 18' 9.25"
19 Rasmussen, Bryce Minnesota Running Club 5.47m 17' 11.5"
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Travis, James Minnesota 14.17m 46' 6.0"
2 Schleis, Garret Minnesota-Duluth 12.96m 42' 6.25"
3 Bialcik, Randy Minnesota Running Club 12.66m 41' 6.5"
4 Reeves, Casey Minnesota-Duluth 12.34m 40' 6.0"
5 Gakeler, Samuel Wis.-River Falls 12.19m 40' 0.0"
6 Vieau, Zack Minnesota-Duluth 12.04m 39' 6.0"
7 Rixmann, Tim Wis.-River Falls 11.61m 38' 1.25"
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
0 Miller, Adam Concordia-St. Paul NP
1 Jacobson, Travis Hamline 16.36m 53' 8.25"
2 Dols, Eric Hamline 16.32m 53' 6.5"
3 Duwenhoegger, Chase Hamline 16.23m 53' 3.0"
4 Hausman, Micah St. Thomas (Minn.) 15.50m 50' 10.25"
5 McKeag, Kieran UNAT-Minnesota 15.12m 49' 7.25"
6 Lee, Brian Minnesota-Duluth 14.67m 48' 1.75"
7 Gustaveson, Marcus Concordia-St. Paul 14.63m 48' 0.0"
8 Treichel, Clinton Minnesota-Duluth 14.45m 47' 5.0"
9 Johnson, Grahm North Central (Minn.) 13.94m 45' 9.0"
10 Murtha, Craig St. Thomas (Minn.) 13.62m 44' 8.25"
11 Thode, Tanner Minnesota-Duluth 13.20m 43' 3.75"
12 Gelineau, Logan Minnesota-Duluth 12.99m 42' 7.5"
13 Hutchinson, Thomas Concordia-St. Paul 12.96m 42' 6.25"
14 McRoberts, Benji Wis.-River Falls 12.86m 42' 2.25"
15 Smith, Scott Wis.-River Falls 12.70m 41' 8.0"
16 Eldred, Taylor Wis.-River Falls 12.58m 41' 3.25"
17 Kalmes, Nick Minnesota-Duluth 12.49m 40' 11.75"
18 Johnson, Eric Concordia-St. Paul 11.99m 39' 4.0"
19 Kennedy, Kyler Minnesota-Duluth 11.68m 38' 4.0"
- Tharaldsen, Jonathan Minnesota NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Riedy, Mac Minnesota 20.35m 66' 9.25"
2 Ferretti, Gian Minnesota 19.69m 64' 7.25"
3 Eldred, Taylor Wis.-River Falls 17.86m 58' 7.25"
4 Lee, Brian Minnesota-Duluth 17.65m 57' 11.0"
5 Jochum, Austin St. Thomas (Minn.) 17.63m 57' 10.25"
6 Nerdal, Jon UNAT-Minnesota 17.53m 57' 6.25"
7 Smith, Scott Wis.-River Falls 16.86m 55' 3.75"
8 Hausman, Micah St. Thomas (Minn.) 16.67m 54' 8.25"
9 McKeag, Kieran UNAT-Minnesota 15.54m 51' 0.0"
10 McNichols, David Macalester 14.15m 46' 5.25"
11 Gelineau, Logan Minnesota-Duluth 13.99m 45' 10.75"
12 Kennedy, Kyler Minnesota-Duluth 13.79m 45' 3.0"
13 Kuusisto, Jesse Augsburg 13.77m 45' 2.25"
14 McRoberts, Benji Wis.-River Falls 13.04m 42' 9.5"
15 Kalmes, Nick Minnesota-Duluth 12.65m 41' 6.0"
16 Thode, Tanner Minnesota-Duluth 12.60m 41' 4.25"
17 Hutchinson, Thomas Concordia-St. Paul 12.38m 40' 7.5"
18 Johnson, Eric Concordia-St. Paul 10.18m 33' 4.75"
19 Treichel, Clinton Minnesota-Duluth 9.07m 29' 9.25"
- Wado, Nasru Concordia-St. Paul NP