IWU Polar Bear
Date: Sat, Mar 25, 2017

Events
Men's Women's
100 Meters 100 Meters
200 Meters 200 Meters
400 Meters 400 Meters
800 Meters 800 Meters
1500 Meters 1500 Meters
5000 Meters 5000 Meters
110 Hurdles 100 Hurdles
400 Hurdles 400 Hurdles
3000 Steeplechase 3000 Steeplechase
4 x 100 Relay 4 x 100 Relay
4 x 400 Relay 4 x 400 Relay
4 x 800 Relay 4 x 800 Relay
High Jump High Jump
Pole Vault Pole Vault
Long Jump Long Jump
Triple Jump Triple Jump
Shot Put Shot Put
Discus Discus
Javelin Javelin
Final   Top↑
P Athlete Team Time W
1 Melvin, Corrine Indiana Wesleyan 12.15 2.68
2 Pennington, Taylor Bethel (Ind.) 12.41 2.68
3 Brathwaite, Jasmine Indiana Tech Developmental 12.60 2.68
4 Mertz, Machaela Indiana Wesleyan 12.62 2.68
5 Pennington, Nicole Huntington 12.66 2.68
6 Wakes, Chelsey Bethel (Ind.) 12.70 2.7
7 Thomas, Nia Albion 12.71 2.85
8 Frieden, Kendra Indiana Wesleyan 12.93 2.85
9 Wright, Cae'Sarae Indiana Wesleyan 12.93 2.85
10 Miller, Riley Bethel (Ind.) 12.96 2.7
11 White, Shaelynn Olivet Nazarene 13.02 2.68
12 Jones, Cashmere Albion 13.06 2.56
13 Peterson, Maicey Albion 13.12 2.85
14 Ridder, Mycah Spring Arbor 13.17 2.68
15 Thomas-Spratley, Tyra Albion 13.22 2.68
16 Mallory, Sarah Indiana East 13.23 2.48
17 Lowe, Paige Indiana Wesleyan 13.25 2.85
18 Johnson, Shekinah Spring Arbor 13.29 2.7
19 Timm, Amanda Olivet Nazarene 13.33 2.48
20 Hawkins, Richelle Albion 13.40 2.56
21 Heller, Meghan Olivet Nazarene 13.41 2.48
22 Lewis, Michaela Spring Arbor 13.50 2.56
23 VanHeuvelen, Jessica Spring Arbor 13.51 2.85
24 Jackson, Ally Spring Arbor 13.53 2.85
25 Kindell, Laura Indiana Wesleyan 13.60 2.7
26 Wooster, Ruth Indiana Wesleyan 13.67 2.7
27 Spiller, Kiersten Spring Arbor 13.96 2.48
28 Meek, Haley Indiana Wesleyan 14.11 2.48
29 Olewinski, Kayla Spring Arbor 14.69 2.48
30 Lipinski, Donnae Goshen 15.29 2.56
31 Marable, April Unattached 15.81 2.48
- Harter, Mariah Huntington NT 2.68
- Sims, Amarii Olivet Nazarene NT 2.85
- Gray, Karlee Indiana East NT 2.85
- Hughey, Caitlin Goshen NT 2.56
- Bermudez, Lisette Goshen NT 2.48
- Haywood, Ginyce Goshen NT 2.56
- Marable, April Unattached NT 2.48
Final   Top↑
P Athlete Team Time W
1 Baumgartner, Brett Bethel (Ind.) 10.75 2.11
2 Mitchell, Jamique Bethel (Ind.) 10.78 2.11
3 Collier, Deshon Indiana Tech 10.78 2.11
4 Lodes, Alex Spring Arbor 10.92 2.11
5 Morris, Colby Indiana Tech Developmental 10.97 2.11
6 Barrow, Avniel Huntington 11.01 2.11
7 Schiele, Martin Grace 11.01 1.92
8 Barilla, Miles Wabash 11.07 1.92
9 Harrell, Robert Olivet Nazarene 11.09 1.88
10 Ellis, Sam Unattached 11.09 1.92
11 McDonald, Lindon Goshen 11.11 1.99
12 Bailey, Richmond Olivet Nazarene 11.16 2.11
13 Jones, Ryan Bethel (Ind.) 11.16 1.92
14 Hudson, Bryant Concordia (Mich.) 11.17 1.92
15 Gossett, Brady Wabash 11.21 1.92
16 Avant, Isaac Wabash 11.26 2.13
17 Washington, James Trine 11.27 1.88
18 Horta, Cristobal Olivet Nazarene 11.30 1.88
19 Harvey, Michael Albion 11.39 2.09
20 Mays, Bryan Indiana Tech Developmental 11.39 2.11
21 Keisling, Austin Grace 11.39 1.92
22 Smith, Jordan Wabash 11.42 2.04
23 Davis, Anthony Unattached 11.61 1.88
24 Cole, Noah Grace 11.65 1.88
25 Bustos, Josh Goshen 11.66 1.99
26 Jones, Wyatt Huntington 11.68 1.88
27 Schuler, Aaron Wabash 11.70 1.92
28 Wu, Raymond Indiana Wesleyan 11.73 2.09
29 Ellingwood, Austin Wabash 11.73 1.92
30 Yank, William Wabash 11.76 2.15
31 Duff, Joe Concordia (Mich.) 11.76 2.15
32 Williams, DeVon UNAT-Olivet Nazarene 11.78 2.13
33 Morgan, Chris Concordia (Mich.) 11.80 2.15
34 Jacobs, Travis Indiana Tech 11.83 1.88
35 Beck, Dalen Indiana Wesleyan 11.91 2.15
36 Mahammad, Salih Wabash 11.92 2.13
37 Doerr, Bryan Trine 11.93 2.04
38 Carter, Kris Indiana Tech Developmental 11.94 1.99
39 Baehl, Hunter Wabash 11.98 2.13
40 Strehl, Jared Wabash 12.03 2.13
41 Norton, Jacob Olivet Nazarene 12.22 2.13
42 Mays, P.J. Wabash 12.28 2.13
43 Huck, Joel Trine 12.32 2.04
44 Flood, Matt Indiana East 12.32 2.09
45 Morrisroe, Evan Grace 12.34 2.09
46 Boos, Carter Goshen 12.43 1.99
47 Cotton, Ben Goshen 12.60 1.99
48 Longacher, Andrew Goshen 18.24 1.99
- Esele, Patrice Indiana Tech NT 2.11
- Heath, Matthew Unattached NT 2.09
- Jones, Nick Indiana Wesleyan NT 2.09
- Conner, Joe Concordia (Mich.) NT 2.04
- Harris-Scott, John Trine NT 2.09
- Schafer, P.J. Wabash NT 2.09
- Stumm, Connor Wabash NT 2.09
- Penaflor-Heier, Draque Olivet Nazarene NT 2.13
- Jones, Alan Concordia (Mich.) NT 2.15
- Manuel, Joe Concordia (Mich.) NT 2.15
- Lauck, Cameron Indiana Wesleyan NT 2.15
- Klein, Colton Bethel (Ind.) NT 2.13
- Barnes, Keegan Indiana East NT 1.88
- Butler, Alvy Olivet Nazarene NT 1.88
- Wilkison, James Indiana Tech Developmental NT 1.99
- Lehman, Clayton Goshen NT 1.99
- Ramkissoon, Jimmy Goshen NT 1.99
Final   Top↑
P Athlete Team Time W
Melvin, Corrine Indiana Wesleyan 25.21 2.2
Williams, Araya Indiana Tech 25.30 2.2
Mertz, Machaela Indiana Wesleyan 25.89 2.2
Pennington, Nicole Huntington 26.07 2.2
Brathwaite, Jasmine Indiana Tech Developmental 26.41 2.2
Cox, Jennifer Olivet Nazarene 26.64 2.2
Douglas, Jordan Indiana Tech Developmental 27.44 2.2
Ridder, Mycah Spring Arbor 27.80 2.2
- Miller, Jessica Bethel (Ind.) NT 2.2
Frieden, Kendra Indiana Wesleyan 26.21 2.1
McCoy, Samantha Huntington 26.24 2.1
White, Shaelynn Olivet Nazarene 26.41 2.1
Forrest, Kaylyn Trine 26.52 2.1
Gaines, Myah Indiana Tech 26.65 2.1
Cruz, Sierra Indiana Tech Developmental 26.81 2.1
Philson, Jenna Olivet Nazarene 27.08 2.1
Jackey, Alexis Bethel (Ind.) 27.33 2.1
Fuerst, Jaydn Spring Arbor 27.41 2.1
Miller, Riley Bethel (Ind.) 26.82 1.9
Johnson, Shekinah Spring Arbor 27.16 1.9
Wright, Cae'Sarae Indiana Wesleyan 27.25 1.9
Deaver, Lyvia Indiana Wesleyan 27.26 1.9
Heller, Meghan Olivet Nazarene 27.36 1.9
McGowan, Meghan Olivet Nazarene 27.54 1.9
Lowe, Paige Indiana Wesleyan 27.68 1.9
Rutkowski, Katie Spring Arbor 28.27 1.9
VanHeuvelen, Jessica Spring Arbor 28.28 1.9
Wakes, Chelsey Bethel (Ind.) 27.13 1.8
Timm, Amanda Olivet Nazarene 27.40 1.8
Maskow, Ashlyn Trine 27.74 1.8
Pedzinski, Emily Unattached 27.93 1.8
Elmer, Kaitlyn Olivet Nazarene 28.17 1.8
Homann, Alexandria Concordia (Mich.) 28.22 1.8
Kindig, Paige Grace 28.31 1.8
- Hawkins, Richelle Albion NT 1.8
- Wooster, Ruth Indiana Wesleyan NT 1.8
Mallory, Sarah Indiana East 27.76 2.0
Fisher, Meagan Bethel (Ind.) 27.95 2.0
McClary, Samantha Olivet Nazarene 28.20 2.0
Haywood, Ginyce Goshen 28.39 2.0
Lewis, Michaela Spring Arbor 28.40 2.0
McGinnis, Abigail Olivet Nazarene 28.68 2.0
Spencer, Becca Bethel (Ind.) 28.95 2.0
Gray, Karlee Indiana East 28.99 2.0
Gatchell, Allison Grace 29.67 2.0
Turi, Filomena Olivet Nazarene 28.93 2.0
Bosley, Sidney Concordia (Mich.) 29.17 2.0
Trejo, Precious Bethel (Ind.) 29.19 2.0
Spiller, Kiersten Spring Arbor 29.49 2.0
Khoury, Jessica Spring Arbor 29.51 2.0
Meek, Haley Indiana Wesleyan 29.88 2.0
Westmeyer, Darian Bethel (Ind.) 29.90 2.0
Olewinski, Kayla Spring Arbor 30.79 2.0
- Mwilambwe, Maya Olivet Nazarene NT 2.0
Kindell, Laura Indiana Wesleyan 28.22 1.9
Rodgers, Kiana Indiana Tech Developmental 28.82 1.9
Wiegand, Micaela Olivet Nazarene 29.10 1.9
Triest, Tessa Albion 30.72 1.9
Riley, Kelsey Concordia (Mich.) 30.94 1.9
- Olcott, Abigail Olivet Nazarene DNF 1.9
Final   Top↑
P Athlete Team Time W
1 Baumgartner, Brett Bethel (Ind.) 21.40 1.7
2 Moses, Alex Bethel (Ind.) 21.70 1.7
3 Linton, Steven Olivet Nazarene 21.83 2.1
4 Collier, Deshon Indiana Tech 21.88 1.7
5 Sperry, Travis Bethel (Ind.) 22.01 1.7
6 Morris, Colby Indiana Tech Developmental 22.04 1.7
7 Schiele, Martin Grace 22.28 1.8
8 Barnett, Jeffery Trine 22.33 1.8
9 Best, Alvin Olivet Nazarene 22.33 1.8
10 Ellis, Sam Unattached 22.33 2.1
11 Riley, Joshua Chase Olivet Nazarene 22.41 1.8
12 Bailey, Richmond Olivet Nazarene 22.43 1.7
13 Lauck, Cameron Indiana Wesleyan 22.47 2.1
14 Lodes, Alex Spring Arbor 22.49 1.7
15 Hunt, Alex Olivet Nazarene 22.50 2.1
16 White, Theo Indiana Tech 22.56 1.8
17 Hudson, Bryant Concordia (Mich.) 22.57 1.7
18 Barrow, Avniel Huntington 22.62 1.9
19 Gossett, Brady Wabash 22.67 1.8
20 McDonald, Lindon Goshen 22.77 1.7
21 Woodard, Jacob Olivet Nazarene 22.87 1.7
22 Ellingwood, Austin Wabash 22.88 1.7
23 Carter, Juwan Indiana Tech Developmental 22.92 1.8
24 Barilla, Miles Wabash 22.94 1.8
25 Wilner, Sam Olivet Nazarene 23.00 1.7
26 Hayes, Nick Trine 23.05 1.7
27 Gerke, Bradey Huntington 23.13 1.9
28 Root, Jacob Trine 23.20 1.7
29 Horta, Cristobal Olivet Nazarene 23.22 1.9
30 Harvey, Michael Albion 23.31 2.1
31 Roedl, Nicholas Olivet Nazarene 23.37 2.1
32 Davis, Anthony Unattached 23.53 1.7
33 Young, Jordan Bethel (Ind.) 23.61 2.1
34 Townsend, Eric Trine 23.62 1.7
35 Suiter, Ballard Wabash 23.67 1.9
36 Alexander, Austin Indiana Tech Developmental 23.71 1.5
37 Randall, Joshua Indiana Wesleyan 23.81 1.9
38 Medellin, Abe Goshen 23.81 2.1
39 Isaacs, Daniel Indiana Wesleyan 23.91 2.1
40 Cole, Noah Grace 23.97 1.7
41 Ottolini, Micah Olivet Nazarene 23.99 2.1
42 Burton, Satchel Wabash 23.99 1.9
43 Manuel, Joe Concordia (Mich.) 24.20 1.5
44 Doerr, Bryan Trine 24.29 2.1
45 Barker, Christopher Wabash 24.30 2.1
46 Williams, DeVon UNAT-Olivet Nazarene 24.39 1.9
47 Baehl, Hunter Wabash 24.43 1.9
48 Morgan, Chris Concordia (Mich.) 24.46 2.1
49 Clinton III, Bill Unattached 24.58 2.1
50 Verhulst, Jakob Olivet Nazarene 24.68 1.9
51 Huck, Joel Trine 24.90 1.9
52 hollingsworth, jonathan Unattached 24.92 1.9
53 Morrisroe, Evan Grace 25.21 2.1
54 Jurek, Mitch Spring Arbor 25.41 1.9
55 Cotton, Ben Goshen 25.56 1.5
56 Boos, Carter Goshen 25.65 1.5
- Mays, Bryan Indiana Tech Developmental NT 1.8
- Breen, Daniel Concordia (Mich.) NT 1.9
- Arroyo, Luis Olivet Nazarene NT 2.1
- Butler, Alvy Olivet Nazarene NT 2.1
- Robinson, Lewis Indiana Wesleyan NT 1.9
- Jacobs, Travis Indiana Tech NT 2.1
- Carter, Kris Indiana Tech Developmental NT 1.9
- Schuler, Aaron Wabash NT 1.7
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Williams, Araya Indiana Tech 57.11
2 VacaGuzman, Nicole Unattached 57.22
3 McClary, Samantha Olivet Nazarene 1:01.84
4 Fuerst, Jaydn Spring Arbor 1:02.07
5 Barnett, Alyssa Albion 1:02.42
6 Deaver, Lyvia Indiana Wesleyan 1:02.55
7 Gaines, Myah Indiana Tech 1:02.66
8 Fisher, Meagan Bethel (Ind.) 1:02.96
9 Gouwens, Leah Bethel (Ind.) 1:03.14
10 McCoy, Samantha Huntington 1:03.22
11 Cruz, Sierra Indiana Tech Developmental 1:03.48
12 Jackey, Alexis Bethel (Ind.) 1:03.93
13 Kinser, Emily Albion 1:04.19
14 Kilgore, Kayla Spring Arbor 1:04.49
15 Wise, Megan Spring Arbor 1:04.70
16 Hornak, Sarah Indiana East 1:04.88
17 Maskow, Ashlyn Trine 1:05.62
18 Lobatos, Aurora Albion 1:05.80
19 Tippin, Marisa Spring Arbor 1:05.88
20 Rutkowski, Katie Spring Arbor 1:05.89
21 Rumbold, Michalah Olivet Nazarene 1:06.00
22 Hughey, Caitlin Goshen 1:06.14
23 Forrest, Kaylyn Trine 1:06.82
24 Charles, Lena Goshen 1:07.90
25 Mwilambwe, Maya Olivet Nazarene 1:08.17
26 Browning, Marissa Bethel (Ind.) 1:08.23
27 Turi, Filomena Olivet Nazarene 1:08.24
28 Glaes, Natalie Spring Arbor 1:08.92
29 Lee, Raven Indiana Tech Developmental 1:09.22
30 Carrasco, Victoria Indiana Tech Developmental 1:09.67
31 Adeboje, Anu Indiana Wesleyan 1:10.00
32 Douglas, Jordan Indiana Tech Developmental 1:10.50
33 Triest, Tessa Albion 1:17.32
- Miller, Michaela Bethel (Ind.) NT
- Satterfield, Emily Concordia (Mich.) NT
- Elmer, Kaitlyn Olivet Nazarene NT
- Thies, Claire Indiana Tech NT
- Hoefle, Allison Bethel (Ind.) NT
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Sperry, Travis Bethel (Ind.) 49.56
2 White, Theo Indiana Tech 50.60
3 Hunt, Alex Olivet Nazarene 50.73
4 Zook, Joel Grace 50.80
5 Carter, Juwan Indiana Tech Developmental 50.92
6 Robertson, CJ Huntington 51.05
7 Graber, Luke Goshen 51.24
8 Wood, Noah Bethel (Ind.) 51.48
9 Goodson, Jeremy Spring Arbor 51.51
10 Boyd, Markeese Albion 51.62
11 Swanson, Clint Indiana East 51.72
12 Isaacs, Daniel Indiana Wesleyan 51.87
13 Wilner, Sam Olivet Nazarene 52.09
14 Rice, Zachary Olivet Nazarene 52.10
15 Stevens, Kaleb Indiana Tech Developmental 52.13
16 Roedl, Nicholas Olivet Nazarene 52.35
17 Patrick, Arron Unattached 52.44
18 McCollum, Brant Albion 52.51
19 Kolanowski, Ben Albion 52.90
20 Bustos, Josh Goshen 53.07
21 Gant, Brock Olivet Nazarene 53.27
22 Richardville, Patrick Trine 53.30
23 Arroyo, Luis Olivet Nazarene 53.38
24 Ethan, Fowkes Olivet Nazarene 53.67
25 Reynolds , Dustin Indiana East 53.98
26 Adams, Kendall Huntington 54.11
27 Root, Jacob Trine 54.39
28 Barker, Christopher Wabash 54.45
29 Michels, Will Albion 54.66
30 Randall, Joshua Indiana Wesleyan 54.73
31 Young, Jordan Bethel (Ind.) 54.93
32 Nunez, Tyler Indiana Tech Developmental 55.38
33 Snyder, Edison Grace 55.42
34 Townsend, Eric Trine 55.51
35 Hayes, Nick Trine 55.90
36 hollingsworth, jonathan Unattached 55.98
37 Mills, Shane Albion 56.53
38 Slenk, Christian Indiana Wesleyan 57.71
39 Boote, Logan Spring Arbor 1:01.46
- Whalen, Sean Olivet Nazarene NT
- Ennis, Jacob Concordia (Mich.) NT
- Strickland, Christopher Indiana Tech Developmental NT
- Heath, Matthew Unattached NT
- Clinton III, Bill Unattached NT
- Maggio, Joe Albion NT
- Moses, Alex Bethel (Ind.) NT
- Sowders, Connor Bethel (Ind.) NT
- Best, Alvin Olivet Nazarene NT
- Breen, Daniel Concordia (Mich.) NT
- Ansumana, Lamadine Indiana Tech Developmental NT
- Leek, KeJuan Grace NT
- Suiter, Ballard Wabash NT
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Beezhold, Alexa Olivet Nazarene 2:18.64
2 Pedzinski, Emily Unattached 2:20.07
3 Sprinkles, Jessica Indiana Wesleyan 2:21.05
4 Brown-Divan, Karley Olivet Nazarene 2:23.30
5 Lombardo, Alexis Indiana Tech 2:23.82
6 Duvall, Jessica Bethel (Ind.) 2:29.25
7 Flora, Rebecca Trine 2:30.32
8 Wise, Londyn Indiana Wesleyan 2:30.47
9 Gales, Jenna Trine 2:30.72
10 Widder, Hailey Olivet Nazarene 2:33.72
11 Garrow, Jensyn Trine 2:33.84
12 Perreault, Tyna Campbell 2:36.15
13 Lehner, Emily Indiana Wesleyan 2:36.33
14 Nowicki, Taylor Bethel (Ind.) 2:37.80
15 Bosley, Sidney Concordia (Mich.) 2:38.48
16 Nisen, Anna Bethel (Ind.) 2:38.80
17 Albertson, Kaitlin Indiana East 2:38.90
18 Garcia, Alexandra Spring Arbor 2:39.68
19 Mast, McCalah Grace 2:39.93
20 Smelser, Rachael Huntington 2:41.73
21 Stone, Michaella Olivet Nazarene 2:42.12
22 Tisdale, Bianca Huntington 2:42.83
23 Beck, Mara Goshen 2:42.90
24 Cogdell, Taylor Olivet Nazarene 2:43.63
25 Dvorak, Diana Spring Arbor 2:43.87
26 Cook, Kendra Albion 2:47.25
27 Graber, Kelsey Huntington 2:47.62
28 Mower, Morgan Grace 2:48.52
29 Brown, Megan Spring Arbor 2:51.02
30 Riley, Kelsey Concordia (Mich.) 2:55.70
31 Dykhouse, Lydia Bethel (Ind.) 2:59.44
32 Fowler, Katherine Concordia (Mich.) 3:31.33
- Blystone, Hannah Trine NT
- Medrano, Alicia Albion NT
- Budach, Angela Olivet Nazarene NT
- Fox, Elizabeth Grace NT
- Smith, Brooke Grace NT
- True, Kourtney Bethel (Ind.) NT
- Rusche, Grace Indiana East NT
- Bricker, Holly Spring Arbor NT
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Olson, Michael Indiana Wesleyan 1:56.66
2 Stratton, Noah Indiana Wesleyan 1:56.73
3 Thompson, Bobby Unattached 1:57.24
4 Bassett, Jasper Trine 1:58.81
5 Meehan, Matt Olivet Nazarene 1:58.98
6 Houvener, Tyler Grace 1:59.03
7 Gabriele, Tyler Olivet Nazarene 1:59.06
8 Smith, Kiehl Albion 1:59.57
9 Klipstine, Adam Indiana East 2:00.02
10 Howard, Adrien Trine 2:00.02
11 Keaffaber, Grant UNAT-Indiana Wesleyan 2:00.19
12 Redelman, Parker Wabash 2:00.35
13 Robart, Logan Spring Arbor 2:00.64
14 Lane, Nathan Grace 2:00.84
15 Ganger, Austin Trine 2:01.71
16 Medellin, Abe Goshen 2:01.81
17 Sommers, Joshua Indiana Wesleyan 2:02.35
18 Steward, Chandler Wabash 2:03.18
19 Alexander, Jalen Bethel (Ind.) 2:03.33
20 Cope, Dylan Indiana East 2:03.49
21 Gibson, Derek Indiana Wesleyan 2:03.77
22 Wiersema, Collin Bethel (Ind.) 2:03.90
23 McGuire, Thomas Olivet Nazarene 2:04.31
24 Neideck, Michael Indiana Wesleyan 2:04.32
25 Swedberg, Aaron Olivet Nazarene 2:04.92
26 Hamilton, Brendan Grace 2:05.06
27 Badgley, Alec Albion 2:05.34
28 Bertelsen, Joel Grace 2:05.66
29 Anderson, Tyler Indiana Wesleyan 2:05.73
30 Marhefka, John Grace 2:05.91
31 Lewis, Michael Olivet Nazarene 2:06.17
32 Healey, Bricyn Olivet Nazarene 2:06.84
33 Dockery, Jovante Indiana Tech Developmental 2:07.63
34 Haadsma, Jon Albion 2:07.85
35 Woods, Jonah Wabash 2:08.23
36 Jones, Elston Huntington 2:08.91
37 Bailey, Jacob Concordia (Mich.) 2:08.93
38 Darby, James Bethel (Ind.) 2:09.20
39 Joy, Caleb Indiana Wesleyan 2:09.23
40 Sparks, Michael Indiana Tech Developmental 2:09.69
41 Deluna, Alexander Bethel (Ind.) 2:10.27
42 Henderson, Sage Indiana East 2:10.44
43 Schellenberg, Caleb Olivet Nazarene 2:10.98
44 Montgomery, Matthew Olivet Nazarene 2:11.22
45 Childs, Nick Huntington 2:11.27
46 Kovacic, Matthew Spring Arbor 2:11.45
47 Kissinger, Seth Bethel (Ind.) 2:13.04
48 Gomori, Jack Concordia (Mich.) 2:14.49
49 Lowe, Justin Indiana East 2:15.95
50 Crosby, Jose Bethel (Ind.) 2:16.90
51 Binkowski, Brandon Concordia (Mich.) 2:19.98
52 Thornton, CJ Bethel (Ind.) 2:22.10
53 Brinton, Joseph Concordia (Mich.) 2:31.00
- Brassard, Jeremy Olivet Nazarene NT
- Rawlins, Darius Goshen NT
- Crawford, Paul Bethel (Ind.) NT
- Knispel, Evan Herr Bethel (Ind.) NT
- Ditri, Adam Albion NT
- Heath, Matthew Unattached NT
- Baker, Paul Trine NT
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 McBeath, Sarah Indiana Wesleyan 4:51.65
2 Sprinkles, Jessica Indiana Wesleyan 5:03.90
3 Harper, Victoria Spring Arbor 5:04.04
4 Binfet, Kyla Trine 5:04.28
5 Ortiz, Kelsey Trine 5:04.36
6 Chastain, Caitlyn Indiana Wesleyan 5:04.42
7 Groh, Rebecca Indiana Wesleyan 5:05.78
8 Couwenhoven, Erin Indiana Wesleyan 5:09.05
9 Goodwin, Jene'e Indiana Wesleyan 5:12.15
10 Duvall, Jessica Bethel (Ind.) 5:12.56
11 Rojas, Yvette Indiana Wesleyan 5:16.55
12 Wojciechowski, Andrea Olivet Nazarene 5:18.41
13 Coffell, Jennifer Spring Arbor 5:18.68
14 Hamilton, Lauren Indiana Wesleyan 5:18.92
15 Steinmetz, Jill Goshen 5:19.33
16 Sinnaeve, Leaha Albion 5:23.37
17 Jones, Megan Spring Arbor 5:24.54
18 Nemitz, Brigit Grace 5:26.26
19 Rangel, Nora Goshen 5:27.46
20 Brock, Karalynn Olivet Nazarene 5:27.85
21 Anderson , Danielle Spring Arbor 5:30.05
22 Campbell, Molly Bethel (Ind.) 5:30.08
23 Steiner, Vanessa Bethel (Ind.) 5:32.11
24 Smelser, Rachael Huntington 5:33.36
25 Manzoni, Raquel Indiana Tech 5:35.02
26 Melchior, Emma Olivet Nazarene 5:35.51
27 Charles, Lena Goshen 5:35.74
28 Zvers, Jessica Grace 5:36.67
29 Cook, Kendra Albion 5:41.21
30 Beil, Erika Indiana East 5:45.65
31 Klingenberg, Felicia Olivet Nazarene 5:45.77
32 Carrier, Brooke Indiana Wesleyan 5:48.90
33 Vande Vorde, Courtney Olivet Nazarene 5:53.62
34 White, Sarah Olivet Nazarene 5:53.65
35 Graber, Kelsey Huntington 5:53.68
36 Saunders, Katherine Olivet Nazarene 6:02.82
37 Runyon, Brooke Unattached 6:10.35
38 Reynolds, Jessica Albion 6:13.55
39 Nicholson, Ruth Olivet Nazarene 6:17.11
40 Wright, Catherine Olivet Nazarene 6:18.30
41 Vargas, Christina Olivet Nazarene 6:19.47
42 Gamble, Lorraine Bethel (Ind.) 6:24.74
43 Graham, Sydney Albion 6:25.75
44 Mcdonald, Brandi Indiana Tech Developmental 6:37.46
45 Lemke, Macy Olivet Nazarene 6:45.14
46 Murray, Emily Spring Arbor 6:52.79
47 Mooney, Faith Bethel (Ind.) 7:09.45
48 Fowler, Katherine Concordia (Mich.) 7:13.76
49 Zamudio, Alejandra Olivet Nazarene 7:22.71
50 Budop, Rachelle Spring Arbor 7:33.31
- Willford, Elizabeth Olivet Nazarene NT
- Blystone, Hannah Trine NT
- Thor , Taryn Unattached NT
- Arellano, Raven Grace NT
- Medrano, Alicia Albion NT
- Dorband, Christine Olivet Nazarene NT
- Jarrat, GiGi Trine NT
- Beck, Megan Spring Arbor NT
- Singer, Karla Grace NT
- Piekarski, Lacie Trine NT
- Lagerwall, Allie Olivet Nazarene NT
- McGuire, Kelly Indiana Wesleyan NT
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Hartman, Joel Bethel (Ind.) 4:04.29
2 Thompson, Bobby Unattached 4:04.84
3 Neideck, Joshua Indiana Wesleyan 4:05.47
4 Cranston, Steven Goshen 4:06.38
5 Smith, Kiehl Albion 4:08.37
6 Graber, Luke Goshen 4:11.79
7 Howard, Adrien Trine 4:14.21
8 Baehl, Hayden Wabash 4:14.35
9 Doughty, Luke Wabash 4:14.53
10 Keaffaber, Grant UNAT-Indiana Wesleyan 4:15.00
11 Haadsma, Jon Albion 4:15.54
12 Annis, Jordan Bethel (Ind.) 4:15.60
13 Joy, Caleb Indiana Wesleyan 4:16.14
14 Sanders, Mitchell Unattached 4:16.47
15 Sheets, Murphy Wabash 4:16.88
16 Kirts, John Wabash 4:17.33
17 Ganger, Austin Trine 4:17.47
18 Frank, Alexander Olivet Nazarene 4:18.44
19 Wiersema, Codi Huntington 4:18.87
20 Schaaf, Adam Trine 4:18.92
21 Elmer, Blake Olivet Nazarene 4:20.69
22 Hall, Sam Grace 4:20.74
23 Wiersema, Collin Bethel (Ind.) 4:21.01
24 Pickering, Colin Olivet Nazarene 4:21.41
25 Guimond, Grant Olivet Nazarene 4:22.49
26 Frieswyk, Nathaniel Albion 4:22.88
27 Elek, Collin Trine 4:23.83
28 Bennett, Daniel Olivet Nazarene 4:24.32
29 Rankin, Ben Grace 4:24.75
30 Crosby, Jose Bethel (Ind.) 4:25.73
31 Olson, Ryan Indiana Wesleyan 4:26.57
32 Morin, Nick Wabash 4:26.80
33 Willey, Austin Huntington 4:27.22
34 Wunderlich, Robbie Wabash 4:27.28
35 Hamilton, Trevor Indiana Tech Developmental 4:27.73
36 Holder, Brett Olivet Nazarene 4:27.97
37 Campos, Salvador Indiana East 4:29.72
38 Dyer, Cody Indiana Tech Developmental 4:30.91
39 Bowman, Michael Huntington 4:30.98
40 Badgley, Alec Albion 4:31.79
41 Deluna, Alexander Bethel (Ind.) 4:32.01
42 Mast, Aaron Trine 4:32.92
43 Greiner, Seth Unattached 4:34.22
44 Fulton, Ian Spring Arbor 4:34.90
45 Drew, Timothy Grace 4:35.07
46 Brooks, Blake Indiana East 4:35.08
47 Crawford, Paul Bethel (Ind.) 4:35.58
48 Haggerty, Ryan Goshen 4:35.70
49 Reed, Hunter Grace 4:35.88
50 Brant, Lukas Indiana Tech 4:35.96
51 Kyser, Cameron Spring Arbor 4:36.19
52 Kashon, Free Wabash 4:36.75
53 Comden, Sam Spring Arbor 4:38.73
54 Wickens, Kris Indiana Tech Developmental 4:40.39
55 Reidell, Steven Wabash 4:41.86
56 Hamilton, Dylan Spring Arbor 4:43.13
57 Young, Colin Crawfordsville Dirty Birds 4:43.40
58 Bailey, Jacob Concordia (Mich.) 4:45.89
59 Gomori, Jack Concordia (Mich.) 4:49.55
60 Klinger, Tyler Unattached 4:50.16
61 Fletcher, Jacob Spring Arbor 4:50.85
62 Burkholder, Max Goshen 4:52.08
63 Binkowski, Brandon Concordia (Mich.) 4:59.03
64 Green, Akeem Indiana Wesleyan 5:01.10
65 Brinton, Joseph Concordia (Mich.) 5:01.66
66 Steppe, Tyler Olivet Nazarene 5:02.82
67 Knispel, Evan Herr Bethel (Ind.) 5:33.06
- Ditri, Adam Albion NT
- Kays, Stephen Huntington NT
- Swaton, Kurt Albion NT
- Zawlocki, Daniel Grace NT
- Baker, Paul Trine NT
- Reynolds, Zach Albion NT
- Rodridguez, Alex Indiana Tech NT
- Sandford, Kurtis Albion NT
- Ludy, Jacob Olivet Nazarene NT
- Gary, Brandon Albion NT
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Bales, Rachel Unattached 18:16.28
2 Thor , Taryn Unattached 18:44.81
3 Clark, Caitlin Spring Arbor 19:17.23
4 Sanchez, Megan Indiana Wesleyan 19:20.55
5 Foster, Chelsea Goshen 19:27.26
6 Smith, Kelli Spring Arbor 19:30.29
7 Sloan, Brittany Unattached 19:32.08
8 Newman, Hayley Indiana Tech 20:05.28
9 Hoffman, Hannah Spring Arbor 20:29.48
10 Hemstreet, Aubrey Albion 20:33.61
11 Streeter, Amber Concordia (Mich.) 20:45.94
12 Ditzler, Rosie Huntington 20:58.68
13 Hilarides, Lucy Unattached 21:25.11
14 Shoemaker, Kyria Spring Arbor 21:26.62
15 Goodwin, Aleesha Indiana Tech 21:28.75
16 Johnson, Natalia Bethel (Ind.) 21:41.59
17 Toschlog, Ashley Indiana East 22:02.49
18 Stutzman, Jenae Goshen 22:44.23
19 Palmer, Mallori Indiana Wesleyan 22:51.93
20 Whitson, Jordan Indiana Wesleyan 23:02.89
21 Angelo, Emily Indiana Wesleyan 23:06.54
22 Terpstra, Nicole Indiana Wesleyan 23:14.91
23 Stanley, Morgan Indiana East 23:19.59
24 Clark, Courtney Indiana Wesleyan 23:49.18
25 Maugel, Kati Indiana Tech Developmental 24:57.40
- Snyder, Danielle Indiana Tech NT
- Schofield, Brie Concordia (Mich.) NT
- Runyon, Brooke Unattached DNF
- Studt, Renee Unattached NT
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Saxton, Jesse Indiana Wesleyan 15:27.41
2 Garza, Dan Spring Arbor 15:41.78
3 Runningen, Max Unattached 15:47.17
4 Cranston, Steven Goshen 15:48.35
5 Zamarron, Jordan Trine 15:50.43
6 Sraders, Matthew Unattached 15:54.03
7 Phillips, Jonathan Trine 16:03.36
8 Duke, Robert Trine 16:06.78
9 Wilson, John IWU Alumni 16:18.14
10 Howell, Michael Unattached 16:25.55
11 Friesen, Isaiah Goshen 16:32.66
12 Walbott, Jarrett Bethel (Ind.) 16:38.70
13 Ortiz, Jose Goshen 16:39.60
14 Graber, Luke Goshen 16:46.83
15 Wiersema, Codi Huntington 16:51.87
16 Willey, Austin Huntington 16:57.53
17 Stewart, Corey Unattached 16:58.47
18 Porter, Ben Unattached 16:59.74
19 Perez, Juan Goshen 17:02.13
20 Turk, Riley Unattached 17:07.04
21 Fulton, Ian Spring Arbor 17:12.44
22 Hoppe, Jacob Spring Arbor 17:17.88
23 Fields, Adam Indiana Wesleyan 17:19.12
24 Friedersdorf, Josiah Indiana Wesleyan 17:27.99
25 Norton, Joshua Spring Arbor 17:28.77
26 Comden, Sam Spring Arbor 17:32.10
27 Hardin, Casey Trine 17:41.94
28 Beckmann, Scott Trine 17:50.71
29 Haggerty, Ryan Goshen 17:52.58
30 Harrell, Alex Albion 17:54.90
31 Willey, Ben Indiana East 18:07.25
32 Maness, Micah Indiana Wesleyan 18:07.87
33 Gustas, Daniel Olivet Nazarene 18:17.64
34 Havener, Corben Trine 18:19.75
35 McIntyre, Zach Huntington 18:21.68
36 Beyer, Drayson Indiana Wesleyan 18:35.18
37 Zuniga, Rafael Goshen 18:36.56
38 Patrick, Arron Unattached 19:16.60
39 Lade, Jonathon Bethel (Ind.) 19:34.94
- Uppal, Ryan Unattached NT
- Brooks, Zane Albion NT
- Azbell, Tyler Unattached NT
- Evans, David Unattached NT
- Adair, Jack Unattached NT
- Cramer, Jonathan Olivet Nazarene NT
- Rawlins, Darius Goshen NT
- Miguel, Stone Trine NT
- Kays, Stephen Huntington NT
- Steiner, Alex Goshen NT
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Bethel (Ind.) A 48.64
2 Olivet Nazarene A 50.50
3 Albion A 51.61
4 Albion B 51.86
5 Spring Arbor A 52.27
Huntington A NT
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Bethel (Ind.) A 42.01
2 Olivet Nazarene A 42.96
3 Wabash A 43.12
4 Albion A 43.51
5 Grace A 43.75
6 Huntington A 44.14
7 Albion B 46.25
Olivet Nazarene B DNF
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Trine A 4:08.09
2 Olivet Nazarene A 4:10.27
3 Albion A 4:18.44
4 Spring Arbor A 4:19.00
5 Indiana Wesleyan C 4:19.85
6 Indiana Wesleyan A 4:25.03
7 Goshen A 4:25.68
8 Olivet Nazarene D 4:28.24
9 Indiana Wesleyan D 4:33.14
10 Spring Arbor B 4:36.41
11 Indiana Wesleyan B 4:38.20
12 Albion B 4:52.17
13 Olivet Nazarene E 5:01.22
Olivet Nazarene C NT
Olivet Nazarene B NT
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Olivet Nazarene A 3:22.70
2 Grace A 3:27.47
3 Albion A 3:29.04
4 Trine A 3:29.48
5 Goshen A 3:31.33
6 Indiana Wesleyan A 3:31.57
7 Olivet Nazarene B 3:31.90
8 Indiana Wesleyan D 3:32.40
9 Spring Arbor A 3:32.82
10 Indiana Wesleyan B 3:32.95
11 Grace B 3:33.03
12 Huntington A 3:33.25
13 Indiana East A 3:33.57
14 Indiana Wesleyan E 3:35.08
15 Albion B 3:37.82
16 Indiana East B 3:38.17
17 Indiana Wesleyan C 3:44.15
18 Olivet Nazarene C 3:45.83
19 Wabash B 3:45.85
20 Wabash A 3:47.78
21 Albion C 3:55.89
Olivet Nazarene D NT
Goshen B NT
Wabash C NT
Bethel (Ind.) A NT
Trine B NT
Grace C NT
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Olivet Nazarene A 10:15.61
2 Indiana East A 11:02.67
Spring Arbor A NT
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Olivet Nazarene A 8:16.90
2 Huntington A 9:08.86
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Gary III, Herb Unattached 2.14m 7' 0.25"
2 Annorat, Richard Albion 1.99m 6' 6.25"
3 Parker, Bennett Grace 1.94m 6' 4.25"
3 Rogers, Noah Indiana Tech 1.94m 6' 4.25"
5 Mishler, Kyle Unattached 1.89m 6' 2.25"
6 Profliet, Ryan Indiana Tech 1.89m 6' 2.25"
7 Foster, Jason Bethel (Ind.) 1.89m 6' 2.25"
8 Boateng, Jason Indiana Tech Developmental 1.89m 6' 2.25"
9 Trejo, Adam Bethel (Ind.) 1.84m 6' 0.5"
10 Alexander, Austin Indiana Tech Developmental 1.79m 5' 10.5"
11 Stumm, Connor Wabash 1.79m 5' 10.5"
11 Fox, Philip Bethel (Ind.) 1.79m 5' 10.5"
- Yank, William Wabash NP
- Schafer, P.J. Wabash NP
- Strickland, Christopher Indiana Tech Developmental NP
- Mclean, Chris Indiana Tech Developmental NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Memmel, Eliah Indiana Tech Developmental 4.42m 14' 6.0"
2 Gerke, Brooks Huntington 4.27m 14' 0.0"
3 Beeson, Beau Bethel (Ind.) 4.27m 14' 0.0"
4 Schipper, Vincent Indiana Tech 4.12m 13' 6.25"
5 Hoist, Josh Bethel (Ind.) 4.12m 13' 6.25"
6 Laird, Justin Purdue Run Club 4.12m 13' 6.25"
7 Gardner, David Olivet Nazarene 3.97m 13' 0.25"
8 Babits, Paul Vault High Athletics 3.97m 13' 0.25"
9 Wheeler, Jesse Indiana Tech Developmental 3.82m 12' 6.25"
10 Thomas, Jared Olivet Nazarene 3.82m 12' 6.25"
11 Fillers, Luke Huntington 3.82m 12' 6.25"
11 Woods, Adam Huntington 3.82m 12' 6.25"
13 Ward, Lucas Olivet Nazarene 3.62m 11' 10.5"
13 Anders, Ryan Indiana Wesleyan 3.62m 11' 10.5"
15 Suiter, Ballard Wabash 3.42m 11' 2.5"
- Nunez, Tyler Indiana Tech Developmental NP
- Mennen, Jack Indiana Wesleyan NP
- Jurek, Mitch Spring Arbor NP
- Swihart, Kenan Spring Arbor NP
- Payne, Jacob Trine NP
- Maurer, Jacob Albion NP
- Kitson, Cameron Bethel (Ind.) NP
- Fox, Philip Bethel (Ind.) NP
- Gongwer, Albert Bethel (Ind.) DNF
- Waagen, Trey Trine NP
- Butler , Collin Trine NP
- Haarer, Ryan Trine NP
- Robinson, Tyler Olivet Nazarene NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark W
1 Bradley, Kylie Olivet Nazarene 5.56m 18' 3.0" 3.3
2 Thomas, Nia Albion 5.55m 18' 2.5" 3.1
3 Tovar, Katrina Spring Arbor 5.22m 17' 1.5" 2.9
4 Gibson, Hayley Indiana Tech 4.97m 16' 3.75" 3.1
5 Miller, Kristen Indiana East 4.95m 16' 3.0" 2.8
6 Mallory, Sarah Indiana East 4.83m 15' 10.25" 3.3
7 Boles, Mackenzie Indiana East 4.82m 15' 9.75" 2.8
8 Parham, Jasmine Indiana Tech Developmental 4.76m 15' 7.5" 3.0
9 Chamberlin, Abigail Olivet Nazarene 4.68m 15' 4.25" 2.8
10 Allen, Shakirah Indiana Tech 4.52m 14' 10.0" 3.6
11 Khoury, Jessica Spring Arbor 4.47m 14' 8.0" 3.0
12 Kinser, Emily Albion 4.29m 14' 1.0" 3.1
- Grochowalski, Lindsey Bethel (Ind.) NP -
- Farley, Erin Olivet Nazarene NP -
Final   Top↑
P Athlete Team Mark W
1 Smith, Kevin Spring Arbor 7.18m 23' 6.75" 2.8
2 Lauck, Cameron Indiana Wesleyan 7.08m 23' 2.75" 2.5
3 Jones, Nick Indiana Wesleyan 7.00m 22' 11.75" 3.3
4 Marx, Josiah Indiana Wesleyan 6.96m 22' 10.0" 2.9
5 Profliet, Ryan Indiana Tech 6.93m 22' 9.0" 3.1
6 Fox, Philip Bethel (Ind.) 6.92m 22' 8.5" 2.9
7 Stumm, Connor Wabash 6.59m 21' 7.5" 2.9
8 Rogers, Noah Indiana Tech 6.58m 21' 7.25" 3.3
9 Schweisthal, Grant Indiana Wesleyan 6.57m 21' 6.75" 3.2
10 Bowens, Marlon Indiana Tech Developmental 6.42m 21' 0.75" 3.3
11 Trejo, Adam Bethel (Ind.) 6.39m 20' 11.75" 2.8
12 Barnes, Keegan Indiana East 6.37m 20' 10.75" -
13 Reynolds, Seth Indiana East 6.25m 20' 6.25" 2.9
14 Raymond, Braydon Indiana Tech Developmental 6.22m 20' 5.0" 3.5
15 Keisling, Austin Grace 6.17m 20' 3.0" 3.0
16 Foster, Jason Bethel (Ind.) 6.15m 20' 2.25" 3.3
17 Bigham, Paul Olivet Nazarene 6.09m 19' 11.75" 2.7
18 Lehman, Kyler Unattached 6.05m 19' 10.25" 3.8
19 Strehl, Jared Wabash 6.04m 19' 9.75" 3.3
20 Boyd, Markeese Albion 5.99m 19' 8.0" 2.9
21 Yank, William Wabash 5.94m 19' 6.0" 2.8
22 Seward, Cole Wabash 5.79m 19' 0.0" 3.1
23 Strom, Caleb Bethel (Ind.) 5.69m 18' 8.0" 3.9
24 Dedeni, Jovan Olivet Nazarene 5.59m 18' 4.25" 3.1
25 Mays, P.J. Wabash 5.46m 17' 11.0" 3.3
26 Jones, Wyatt Huntington 5.12m 16' 9.75" 3.2
- Robinson, Keshawn Indiana Tech NP -
- Jones, Ryan Bethel (Ind.) NP -
- Cave, Tyler Indiana Tech Developmental NP -
- Hickerson, Thomas Grace NP -
- Pridgen, Joshua Grace NP -
- Schafer, P.J. Wabash NP -
- Strickland, Christopher Indiana Tech Developmental NP -
- Robinson, Ray Albion NP -
Final   Top↑
P Athlete Team Mark W
1 Miller, Kristen Indiana East 10.14m 33' 3.25" 2.5
2 Royster, Khaila Albion 10.07m 33' 0.5" 2.8
3 Smith, T'ana Albion 9.97m 32' 8.5" 2.4
4 Kelsey, Michelle Huntington 9.76m 32' 0.25" 2.2
- Parham, Jasmine Indiana Tech Developmental NP -
Final   Top↑
P Athlete Team Mark W
1 Marx, Josiah Indiana Wesleyan 13.72m 45' 0.25" 2.8
2 Smith, Kevin Spring Arbor 13.34m 43' 9.25" 2.1
3 Schweisthal, Grant Indiana Wesleyan 13.00m 42' 8.0" 2.6
4 Bowens, Marlon Indiana Tech Developmental 13.00m 42' 8.0" 2.5
5 Keisling, Austin Grace 12.93m 42' 5.25" 3.1
6 Hickerson, Thomas Grace 12.51m 41' 0.5" 3.3
7 Trejo, Adam Bethel (Ind.) 12.41m 40' 8.75" 3.1
8 Foster, Jason Bethel (Ind.) 12.34m 40' 6.0" 2.6
9 Lehman, Kyler Unattached 12.09m 39' 8.0" 1.6
10 Gerke, Bradey Huntington 11.88m 38' 11.75" 3.6
- Jean Claude, Jephte Albion NP -
- Strom, Caleb Bethel (Ind.) NP -
- Pyykkonen, Lamont Olivet Nazarene NP -
- Bigham, Paul Olivet Nazarene NP -
- Raymond, Braydon Indiana Tech Developmental NP -
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Irvin, Jordan Indiana Tech 13.33m 43' 9.0"
2 Mackey, Te'Reia Indiana Tech 12.33m 40' 5.5"
3 Ignasiak, Nicole Indiana Wesleyan 12.23m 40' 1.5"
4 Walker, Queen Bethel (Ind.) 12.19m 40' 0.0"
5 Thompson, Kady Indiana Wesleyan 11.53m 37' 10.0"
6 Morris, Raven Indiana Tech 11.49m 37' 8.5"
7 Baillie, Mikayla Indiana Wesleyan 11.29m 37' 0.5"
8 Cousino, Trisha Bethel (Ind.) 11.29m 37' 0.5"
9 Nellis, Melanie Bethel (Ind.) 11.23m 36' 10.25"
10 Lumpkin, Keryn Bethel (Ind.) 10.62m 34' 10.25"
11 Tanis, Leslie Spring Arbor 10.40m 34' 1.5"
12 Gates, Cierra Indiana Tech Developmental 10.37m 34' 0.25"
13 Laier, Ryann Spring Arbor 10.27m 33' 8.5"
14 Coon, Rachel Spring Arbor 10.26m 33' 8.0"
15 Dean, Gloria Indiana Wesleyan 10.23m 33' 6.75"
16 Whitten, Carissa Bethel (Ind.) 10.18m 33' 4.75"
17 Ogundare, Ikpemesi Albion 9.92m 32' 6.5"
18 Lipinski, Donnae Goshen 9.82m 32' 2.75"
19 Kirchner, Sarah Albion 9.74m 31' 11.5"
20 Smith, Shoshannah Spring Arbor 9.52m 31' 3.0"
21 Saylor, Brooke Huntington 9.38m 30' 9.25"
22 Sixberry, Sarah Spring Arbor 9.32m 30' 7.0"
23 Williams, Gabby Goshen 9.06m 29' 8.75"
24 Hamilton, Lauren Spring Arbor 8.80m 28' 10.5"
25 Simpson, Kaylee Indiana East 8.77m 28' 9.25"
26 Braun, Riley Huntington 8.72m 28' 7.5"
27 Voglewede, Abby Albion 8.71m 28' 7.0"
28 Lipinski, Jenna Concordia (Mich.) 8.33m 27' 4.0"
29 Green, Asia Goshen 7.87m 25' 10.0"
30 Holton, Holly Huntington 7.80m 25' 7.25"
- Hagar, Andrea Trine NP
- Sandford, Courtney Spring Arbor NP
- Bartlett, Ashlee Spring Arbor NP
- Roth, Madelyn Bethel (Ind.) NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Stuart, Malik Indiana Tech 16.51m 54' 2.0"
2 Coil, Brennan Indiana Wesleyan 15.67m 51' 5.0"
3 Morrow, Ben Saginaw Valley 15.41m 50' 6.75"
4 Kelly, Ryan Saginaw Valley 15.29m 50' 2.0"
5 Ostrander, Kyle Bethel (Ind.) 15.12m 49' 7.25"
6 Escobedo, Erik Bethel (Ind.) 15.06m 49' 5.0"
7 Hoodlebrink, Tyler Indiana East 14.73m 48' 4.0"
8 Riley , Nathan Indiana Tech 14.19m 46' 6.75"
9 Stid, Demarcus Indiana Tech Developmental 14.17m 46' 6.0"
10 Blanch, Justin Concordia (Mich.) 13.57m 44' 6.25"
11 Pummell, Tyler Concordia (Mich.) 13.14m 43' 1.5"
12 Berry, Josh Concordia (Mich.) 13.01m 42' 8.25"
13 Gilmore, Nick Indiana East 12.59m 41' 3.75"
14 Paden, Justen Indiana Wesleyan 12.42m 40' 9.0"
15 Dunckley, Skyler Trine 12.38m 40' 7.5"
16 Black, Sam Saginaw Valley 12.33m 40' 5.5"
17 Hundley, Austin Spring Arbor 11.68m 38' 4.0"
18 Williams, Zach Huntington 11.63m 38' 2.0"
19 Thwing, Joe Saginaw Valley 11.46m 37' 7.25"
20 Duff, Joe Concordia (Mich.) 11.30m 37' 1.0"
21 Murrell, Jacob Indiana Wesleyan 11.07m 36' 4.0"
22 Ubaldo, Chris Goshen 10.75m 35' 3.25"
23 Gammon, Benjamin Huntington 10.57m 34' 8.25"
24 Lockhart, Ryan Huntington 9.33m 30' 7.5"
25 Camp, Tanner Goshen 9.27m 30' 5.0"
26 Rogers, Noah Spring Arbor 7.63m 25' 0.5"
- Kyle, Mikey Bethel (Ind.) NP
- Micozzi, Elias Bethel (Ind.) NP
- Arend, Paul Trine NP
- DeMeester, Zach Trine NP
- Fox, Philip Bethel (Ind.) NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Laier, Ryann Spring Arbor 37.56m 123' 3.0"
2 Ignasiak, Nicole Indiana Wesleyan 37.53m 123' 1.75"
3 Thompson, Kady Indiana Wesleyan 37.50m 123' 0.75"
4 Mackey, Te'Reia Indiana Tech 36.85m 120' 11.0"
5 Whitten, Carissa Bethel (Ind.) 36.73m 120' 6.25"
6 Holton, Holly Huntington 35.96m 118' 0.0"
7 Morgan, Lydia Indiana Wesleyan 34.41m 112' 11.0"
8 Lumpkin, Keryn Bethel (Ind.) 34.05m 111' 8.75"
9 Baillie, Mikayla Indiana Wesleyan 33.18m 108' 10.5"
10 Hagar, Andrea Trine 33.02m 108' 4.25"
11 Voglewede, Abby Albion 32.58m 106' 11.0"
12 Roth, Madelyn Bethel (Ind.) 31.28m 102' 7.75"
13 Sallee, Grace Spring Arbor 31.23m 102' 5.75"
14 Walker, Queen Bethel (Ind.) 31.03m 101' 10.0"
15 Kirchner, Sarah Albion 30.68m 100' 8.25"
16 Morris, Raven Indiana Tech 30.47m 100' 0.0"
17 Sixberry, Sarah Spring Arbor 30.16m 98' 11.75"
18 Smith, Shoshannah Spring Arbor 26.87m 88' 2.25"
19 Donahue, McKenna Albion 26.56m 87' 2.0"
20 Ogundare, Ikpemesi Albion 25.10m 82' 4.5"
21 Hamilton, Lauren Spring Arbor 24.69m 81' 0.25"
22 Wright, Katherine Albion 20.67m 67' 10.0"
23 Gates, Cierra Indiana Tech Developmental 20.34m 66' 9.0"
24 Braun, Riley Huntington 15.18m 49' 10.0"
- Justice, Savana Spring Arbor NP
- Cousino, Trisha Bethel (Ind.) NP
- Nellis, Melanie Bethel (Ind.) NP
- Sandford, Courtney Spring Arbor NP
- Simpson, Kaylee Indiana East NP
- Bartlett, Ashlee Spring Arbor NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Coil, Brennan Indiana Wesleyan 51.06m 167' 6.5"
2 Stuart, Malik Indiana Tech 49.51m 162' 5.5"
3 Morrow, Ben Saginaw Valley 49.20m 161' 5.25"
4 Micozzi, Elias Bethel (Ind.) 49.00m 160' 9.5"
5 Kelly, Ryan Saginaw Valley 45.40m 148' 11.75"
6 Ostrander, Kyle Bethel (Ind.) 44.77m 146' 10.75"
7 Escobedo, Erik Bethel (Ind.) 43.56m 142' 11.25"
8 Berry, Josh Concordia (Mich.) 41.87m 137' 4.75"
9 Thwing, Joe Saginaw Valley 40.36m 132' 5.25"
10 Pummell, Tyler Concordia (Mich.) 39.75m 130' 5.25"
11 Gilmore, Nick Indiana East 38.16m 125' 2.75"
12 Blanch, Justin Concordia (Mich.) 36.61m 120' 1.5"
13 Zysk, Paul Concordia (Mich.) 36.44m 119' 7.0"
14 Hoodlebrink, Tyler Indiana East 34.90m 114' 6.25"
15 Paden, Justen Indiana Wesleyan 34.25m 112' 4.75"
16 Murrell, Jacob Indiana Wesleyan 33.48m 109' 10.5"
17 Black, Sam Saginaw Valley 32.48m 106' 7.0"
18 Schaaf, David Trine 32.05m 105' 2.0"
19 Gammon, Benjamin Huntington 31.35m 102' 10.5"
20 Remstad, Josh Concordia (Mich.) 30.55m 100' 3.0"
21 Williams, Zach Huntington 29.08m 95' 5.25"
22 Arend, Paul Trine 27.77m 91' 1.5"
23 Lockhart, Ryan Huntington 23.91m 78' 5.5"
- Deneen, Christopher Concordia (Mich.) NP
- Strzelecki, Andrew Albion NP
- Riley , Nathan Indiana Tech NP
- Stid, Demarcus Indiana Tech Developmental NP
- Kyle, Mikey Bethel (Ind.) NP
- Hundley, Austin Spring Arbor NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
Lipinski, Jenna Concordia (Mich.) 15.46m 50' 9.0"
Royster, Khaila Albion 21.17m 69' 5.75"
DeCamp, Marisa Albion 21.18m 69' 6.25"
Smith, Shoshannah Spring Arbor 23.22m 76' 2.5"
Sixberry, Sarah Spring Arbor 23.95m 78' 7.25"
Morrison, Angela Albion 24.02m 78' 10.0"
Laier, Ryann Spring Arbor 24.69m 81' 0.25"
Hagar, Andrea Trine 26.86m 88' 1.75"
Stegman, Marissa Albion 27.01m 88' 7.75"
Tovar, Katrina Spring Arbor 27.22m 89' 4.0"
Hollinger, Alisha Indiana East 28.53m 93' 7.5"
Westmeyer, Darian Bethel (Ind.) 29.26m 96' 0.25"
Saylor, Brooke Huntington 29.70m 97' 5.5"
Tanis, Leslie Spring Arbor 29.76m 97' 8.0"
Donaldson, Jean Huntington 37.93m 124' 5.5"
- Dunkman, Raquel Unattached NP
- Kamin, Abby Spring Arbor NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Black, Sam Saginaw Valley 49.14m 161' 3.0"
2 Thwing, Joe Saginaw Valley 48.00m 157' 6.0"
3 Mennen, Jack Indiana Wesleyan 45.64m 149' 9.0"
4 Schaaf, David Trine 43.16m 141' 7.5"
5 Gwinn, Nick Wabash 41.10m 134' 10.5"
6 Smith, Kevin Spring Arbor 40.54m 133' 0.25"
7 Bollan, Mat Trine 36.52m 119' 10.0"
8 Swihart, Kenan Spring Arbor 36.25m 118' 11.5"
9 Burelison, Mitch Indiana East 36.21m 118' 9.75"
10 Duff, Joe Concordia (Mich.) 35.01m 114' 10.5"
11 Kieser, Nicholas IUPUI Track Club 34.76m 114' 0.75"
12 Gammon, Benjamin Huntington 34.73m 113' 11.5"
13 Frieswyk, Nathaniel Albion 33.26m 109' 1.75"
14 Moran, Ian Albion 33.09m 108' 7.0"
15 Hundley, Austin Spring Arbor 32.41m 106' 4.25"
16 Flood, Matt Indiana East 30.37m 99' 8.0"
- DeMeester, Zach Trine NP
- Robinson, Ray Albion NP
- Detwiler, Jon Concordia (Mich.) NP
- Ward, Michael Trine NP
- Hickerson, Thomas Grace NP