Northwest Open
Date: Sat, Jan 10, 2015

Events
Men's Women's
60 Meters 60 Meters
200 Meters 200 Meters
400 Meters High Jump
600 Meters Pole Vault
800 Meters Long Jump
Mile Triple Jump
Mile Shot Put
3000 Meters Weight Throw
60 Hurdles -
4 x 400 Relay -
High Jump -
Pole Vault -
Long Jump -
Triple Jump -
Shot Put -
Weight Throw -
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Neumann, Brad Minnesota 6.84
2 Hickman, Shaheed St. Cloud State 6.88
3 Charles, Jordan Minnesota 6.93
4 Bredy, Derek unnattched 6.97
5 Taylor, Marquavius Unattached 7.04
6 Boy, Cameron Unattached 7.12
7 Larson, Tom Hamline 7.18
8 Alden, Josh Unattached 7.23
Prelim   Top↑
P Athlete Team Time
1 Neumann, Brad Minnesota 6.88
2 Bredy, Derek unnattched 6.91
3 Hickman, Shaheed St. Cloud State 6.95
4 Charles, Jordan Minnesota 6.99
5 Taylor, Marquavius Unattached 7.01
6 Boy, Cameron Unattached 7.09
7 Larson, Tom Hamline 7.11
8 Alden, Josh Unattached 7.17
9 Butler, JT St. Cloud State 7.24
10 Tranel, Ted St. Cloud State 7.25
11 Carr, Richard St. Cloud State 7.29
12 Youngs, Austin Unattached 7.33
13 Kruse, James Unattached 7.35
14 Parker, Steven St. Cloud State 7.43
15 Melton, Vantwon Concordia-St. Paul 7.44
16 Goligoski, Colin Concordia-St. Paul 7.55
17 Sherden, Tyler 'MERICA 7.56
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Neumann, Brad Minnesota 21.87
2 Bredy, Derek unnattched 22.07
3 Boy, Cameron Unattached 22.63
4 Godi, Gemechu Minnesota 22.76
5 Larson, Tom Hamline 23.65
6 Joppru, Aaron Concordia-St. Paul 24.40
7 Witcher, Myles St. Cloud State 25.10
8 Owens, Joe Concordia-St. Paul 25.88
- Parker, Steven St. Cloud State DQ
- Tranel, Ted St. Cloud State DQ
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Hechsel, Mitch Minnesota 1:18.73
2 Johnson, Bradley Minnesota 1:19.98
3 Cottrell, Jeffrey Minnesota 1:20.66
4 Rosen, Matt UNAT-Minnesota 1:22.47
5 Suber, JoVonte St. Cloud State 1:22.79
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Lundberg, Brian Twin Cities Track Club 5:03.80
2 Giannobile, Paul Twin Cities Track Club 5:18.84
3 Goetzke, Kirt Unattached 5:42.64
4 Braaten-Lee, Arland Unattached 6:20.41
5 Zbikowski, Tim Prairie Striders 6:38.14
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Welch, Matt Minnesota 4:10.44
2 Bartnik, Aaron Minnesota 4:11.30
3 Stilin, David Unattached 4:14.04
4 Zutz, Adam Minnesota 4:15.24
5 Hall, Wayde Minnesota 4:15.43
6 Skaret, Christian Minnesota 4:21.52
7 Macon, Riley Minnesota 4:21.78
8 Lawrence, Charlie Minnesota 4:26.42
9 Jergenson, Matt Minnesota 4:27.04
10 Rudolph, Nic Concordia-St. Paul 4:36.90
Final   Top↑
P Athlete Team Time
1 Dulian, Blayne Minnesota 8:27.16
2 Ali, Obsa UNAT-Minnesota 8:28.43
3 Carlson, Jordan Unattached 8:38.78
4 Carlson, Sam UNAT-Minnesota 8:40.96
5 Woodford, Brad Minnesota 8:43.90
6 Frank, Mason Run N Fun 8:51.00
7 Economy, Kyle Unattached 9:19.19
- Barlow, Isaiah UNAT-Minnesota DNF
Final   Top↑
P Team Squad Time
1 Minnesota A 3:18.03
2 Minnesota B 3:23.78
3 Minnesota C 3:31.81
4 Concordia-St. Paul A 3:33.40
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Bachinski, Nick Minnesota 2.05m 6' 8.75"
2 Schiller, Danny Minnesota 2.00m 6' 6.75"
3 Wieland, Luca Minnesota 2.00m 6' 6.75"
4 Lockard, Ryan Minnesota 1.90m 6' 2.75"
5 Odera, Antony Concordia-St. Paul 1.85m 6' 0.75"
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Brost, Leslie Twin Cities Track Club 4.15m 13' 7.25"
2 Jandrich, Esther Concordia-St. Paul 3.40m 11' 1.75"
3 Kramer, Marianna Concordia-St. Paul 3.25m 10' 8.0"
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Francis, Shawn Twin Cities Track Club 5.20m 17' 0.75"
2 Valli, Mitchell Unattached 4.81m 15' 9.25"
2 Tappe, Tyler UNAT-Minnesota 4.81m 15' 9.25"
4 Harold, Glen UNAT-Minnesota 4.81m 15' 9.25"
5 Markuson, Logan Minnesota 4.66m 15' 3.5"
6 Joppru, Aaron Concordia-St. Paul 4.36m 14' 3.5"
- Elyea-Wheeler, Bryan Concordia-St. Paul NP
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Wieland, Luca Minnesota 7.15m 23' 5.5"
2 Davis, Keyshawn St. Cloud State 7.10m 23' 3.5"
3 Lockard, Ryan Minnesota 6.22m 20' 5.0"
4 Crum, Jamie Minnesota 6.18m 20' 3.5"
5 Yira, Jordan St. Cloud State 6.14m 20' 1.75"
6 Alden, Josh Unattached 5.92m 19' 5.25"
7 Bannerman-Thomp, Jason Unattached 5.87m 19' 3.25"
8 Youngs, Austin Unattached 5.75m 18' 10.5"
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Yalartai, Patience St. Cloud State 11.60m 38' 0.75"
2 Gottschalk, Natalie St. Cloud State 10.54m 34' 7.0"
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Charles, Jordan Minnesota 13.78m 45' 2.5"
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Ware, Martina Concordia-St. Paul 13.51m 44' 4.0"
2 Clankie, Heather St. Cloud State 11.44m 37' 6.5"
3 Cardinal, Cassandra St. Cloud State 10.85m 35' 7.25"
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Johnson, Luke Minnesota 17.32m 56' 10.0"
2 Jennings, Mark Minnesota 17.07m 56' 0.0"
3 Cullen, Mike Concordia-St. Paul 16.36m 53' 8.25"
4 Bjerk, Bryan Minnesota 15.67m 51' 5.0"
5 Johnson, Ryan St. Cloud State 14.94m 49' 0.25"
6 Anderson, Quinn St. Cloud State 13.83m 45' 4.5"
7 Evans, Curtwan St. Cloud State 12.81m 42' 0.5"
8 Johnson, Eric St. Cloud State 12.14m 39' 10.0"
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Ware, Martina Concordia-St. Paul 16.96m 55' 7.75"
2 Hoffman, Mariah Concordia-St. Paul 14.14m 46' 4.75"
3 Clankie, Heather St. Cloud State 12.68m 41' 7.25"
Final   Top↑
P Athlete Team Mark
1 Barber, Justin Minnesota 19.59m 64' 3.25"
2 Johnson, Ryan St. Cloud State 17.42m 57' 2.0"
3 Stelter, Viktor Minnesota 16.24m 53' 3.5"
4 Grussing, Joey Hamline 15.96m 52' 4.5"
5 Riedy, Mac Minnesota 15.14m 49' 8.25"
6 Anderson, Quinn St. Cloud State 15.01m 49' 3.0"
7 Evans, Curtwan St. Cloud State 11.76m 38' 7.0"
8 Johnson, Eric St. Cloud State 9.69m 31' 9.5"